Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • catalin7popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
X18XE GPL, TGV - CORBU (LANGA NAVODARI) + PLIMBARI PE ACOLO, CCA 820 KM, CONSUM 9.1 LITRI GPL %
Skip ads

  • laur_zuzu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
testo a scris:E o sonda din dezmembrari provenita de pe un cielo executiv euro2. Pe benzina nu se aprinde beculetu iar instalatia de gaz este tomaseto(parca asa ii spune) segventiala. Sa ma cc pe el de Buzau ca sunt doar trei puncte unde regleaza gazul si de fiecare se aud pareri, pareri...

Salutare! Testo... Sugestie: incerca sa nu te ".... pe el de Buzau", nu are nici o legatura... cu Prefectura! In alta oridine de idei: eu am schimbat pe masina mea (Z16XE) in acelasi timp sonda lambda si EGR-ul (da, stiu, EGR-ul poate fi curatat si da, am facut-o si eu, dar... nesatisfacator atat pentru EGR cat si pentru mine), ambele noi! Am facut aceasta operatiune in luna iulie a acestui an, cost piese=240RON+360RON (cumparate de pe net), cost manopera= apoape ZERO ( sa spunem "cateva lichide", dar, DUPA!). Evident plus schimb de ulei si toate filtrele! Cum s-au reflectat acestea in consum: urban aprox -6,5litri/100km si extra urban -3,5litri/100km! MI-E JENA SA SPUN CE CONSUM AVEAM INAINTE SA LE SCHIMB! Informatie ajutatoare: Buzau - Pasajul Muncii (B) si retur cca 45litri benzina (o alimentez doar cu 99, 100 sau 101).
Asadar, daca-mi permiti o sugestie... incearca sa le schimbi, la mine "a tinut figura"!
Weekend placut pentru toti colegii!
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dupa spalarea caroseriei si motorului, am ajuns la un consum de 2,5 urban si vreo 7 litri extraurban, categoric recomand operatiunea! Innncredibil, avand in vedere ca producatorul ii da masinii urban 10,5.....ai lav mai car.
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Adevar graiesti. eu am vre-o 2 sapt de cand nu am mai spalat masina si am ajuns deja la un consum de 15% in bucuresti Laughing
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
deci asta cu 6,5% urban e cea mai mare minciuna care am auzit-o in viata mea.chiar daca aveai masina la vanzare si tot puteai sa nu o dai asa gogonata. ca idee cum ai calculat consumul? poate ai pus vreun 1,5 dci pe ea si nu iti mai amintesti.
  • laur_zuzu

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
'Neata colegi! Nu am fost suficient de explicit, cu toate ca valoarea consumului avea un MINUS in fata! Cu privire la "glumite'... au fost bunicele! Cu 6.5% mi-a SCAZUT consumul! Adica aveam un consum undeva aproape de 16% consum urban pana sa schimb piesele mentionate si acum am aproximativ 9.5%! Sper ca e clar acum ce am dorit sa subliniez! O zi cat mai frumoasa!
  • emil1991

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ice-D a scris:Dupa spalarea caroseriei si motorului, am ajuns la un consum de 2,5 urban si vreo 7 litri extraurban, categoric recomand operatiunea! Innncredibil, avand in vedere ca producatorul ii da masinii urban 10,5.....ai lav mai car.




si eu i.am spalat jentile si imi ia consum acum de 2% e incredibil
  • deovex

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
A mea x18xe imi bea 6.5 extern si cam 10 in oras. Afara merg cam 90-100, in oras putin agresiv. Am 50.000 cu ea si sunt foarte multumit.
Skip ads

  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cam asa se incadreaza si a mea cu mentiunea ca in oras mai degraba la un 11%
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am un x1.8xe caravan am facut Timisoara-Stana de vale cota 1200, cu 5 persoane in masina si cateva bagaje si am scos un consum de 7,5 l % viteza 90-100 chiar foarte putin am ajuns la 100/Kmh. Iar in oras cum spune si 1_driver undeva la 11-12 %
  • neroseu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La motorul meu, consumul minim pe care l-am facut este de 5,8%, singur in masina, fara bagaje, fara AC, distanta 450km (Sibiu - Iasi), viteza maxim 100 km/h, mers batraneste. Normal media pe exterior este de 6,5% si urban 10%. Mentionez ca am facut consumul de la plin la plin.
  • vl83aur

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2013

  • Mesaj Privat
skyway a scris:Aceeasi problema o am si eu ... consumul mare.
Am citit undeva pe aici printr-un post, ca si toba gaurita poate fi vinovata pentru consumul mare... asa sa fie ?
Va intreb .. 1.6 16v ... 11% in oras micut, si 9% afara... e normal?Are vreo 250.000 da se comporta frumos ... 100 de cai ... nu rage .. nu face figuri ... ce sa aiba incat consuma asa?
E aiurea cand vezi ca altii trec o data la luna in peco .. si tu te bagi in fiecare saptamana Smile)) si se vede si la jeb... :)mersi
sa zicem ca 11% ar cam fi cat de cat aproape de adevar,dar 9% afara...cam mult,la un condus normal ar trebui sa ai un 6,5-10%,verifica sonda lambda,tobele sa nu sufle pe undeva,trottle body sa nu fie murdar mai ales daca tinde sa dea in nas la turatii mici sau sa se opreasca in mers,bineinteles filtre etc.,fiind un motor destul de complicat sunt multe cauze,sper sa gasesti un mecanic bun,ca eu unul cat timp am avut una identica cu a ta n-am prea reusit sa-i sting becul de check engine care se tot aprindea si se stingea la intamplare iar mesterii o cam luau pe ghicite,o diagnoza cu un soft original n-ar strica.bafta!!!!!!!!
Skip ads

  • banuandrei

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2013

  • Mesaj Privat
sall am o vectra b 16 1.6 v si am consumu mare am schimbat si sonda lambda e noua , dar am toba fisurata o fi din cauza ei vreau niste pareri de la profesionistii ajutatima .
  • ilieanita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2013

  • Mesaj Privat
alex2812 a scris:
sorente a scris:20 ydth adica 2000 cm³ diesel?
Cum ai mers cu ea? Banuiesc ca la 70-80 dadeai a 5-a ca sa ai consumul asta...


Afara asta e consumul.
Sunt si eu posesor de X20DTH si mai mult de 5,5% la drum lung nu ia.
In oras e altceva...nu scade sub 10,5...

  • ilieanita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2013

  • Mesaj Privat
sant posesorul unui opel vectra y 20 dth model 2001 101 cai am parcurs 100 km co o viteza de 165-180 si am avut un consum de 7,2
si media de oras de 8 e corect?
  • bebi muki

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
pif a scris:Mi se pare cam mult consumul tau eu am 7,6% la un motor de 1.8 consum mixt. Cand am cumparat masina avea un consum de 10% in bucuresti.


si eu am 1.6 16v si nu ii de mirare tot asa consuma 11-12 in oras 7,5 afara
ii cv normal ca ala de 1.8 sa consume mai putin are si cp mai multi si automat devine caroseria mai usoara pentru 1.8 dct 1.6 16v
  • claudiu clauuu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut dau si eu un sfat .....uitate cum iti e filtru de aer pt ca si filtru de aer influentiaza la consum si inca mult........
  • Alex2490

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna am un vrectra b x16el...de la consum de 6 litri extraurban...am ajuns la 9 litri...toate astea au inceput dupa ce acum 3 saptamani am avut un accident Sad in care sa spart fata la masina..radiator apa...erori nu am masina parca este moarta pana la 2 mii de ture cum trece peste te baga in scaun..as vrea niste pareri ce ar putea fi problema:) multumesc anticipat:)
  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
sa nu cumva sa trag aer fals, sau sa se fi sectionat vreun fir de la instalatia electrica sau sonda lambda. de ce nu faci o diagnoza, poate da eroarea acolo. poti incerca si cu metoda cu agrafa la mufa de diagnoza. bafta
  • marius_mrs27

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi ,am si eu un Vectra B2 18 125cp 2001 ,si nu reusesc sa dezlusesc o problema.Consuma mult in relanti 1litru pe ora asa imi arata compiuterul de bord iar la alte masini acelas motor consumul este de 0,6l pe ora de unde ar fi problema ,astept parerile voastre poate reusesc sa rezolv problema ,a era sa omit am pus testerul pe ea si nu are nici un cod de defect
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR