Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Eu nu inteleg de ce ne-au complicat viata cu o asemenea prostie.Nu era mai simplu daca se reusea prin fata asa cum este si normal?Offf...in fine si mie ieri mi a aparut asta...Am inteles ca asta este o buba a lor,adica se arde mai mereu becul din dreapta


cred ca a fost proiectata asa ca sa il schimbi decat la service nu vad alta explicatie logica...sau unul din proiectanti era sub influenta bauturilor si ce mai se gasesc pe la ei pe acolo !
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@ianis, la Astra H/Zafira B, becurile se pot schimba si "din fata"...adica nu trebuie sa folosesti acea "usa" de sub aripa.
Eu intotdeauna am schimbat becurile fara sa folosesc acea "usa. E putin mai greu pe partea stanga ( din cauza acumulatorului )..dar si acolo am reusit. Cu putina atentie vei reusi si tu Wink
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu e nevoie sa mergi la service pentru asta. Se schimba foarte usor, mai ales prin contra-aripa. Eu in 5 min le-am schimbat pe toate patru (fara sa mai fi facut vreodata asta), dar prima data am citit in manual cum se face. Razz
Exista masini la cere trebuie sa demontezi farul ca sa ajungi la becuri, asa ca...
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
L-am schimbat ieri.Deci daca ti se arde vre'un bec considera ca e un blestem de-al cuiva Smile.M am "manjit" de noroi pana la cot si am stat un pic pana i am gasit pozitia.Acum e ok vad si eu bine .
Skip ads

  • rieger2005

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! In urma cu o saptamana am luat un astra h, 2004 din germania. Farul din dreapta am observat ca are ceva insecte + praf, iar dupa ce am splat-o s-a aburit de tot. credeti ca il pot "repara" in vreun fel sau trebuie altul nou? ma gandesc ca o fi fost umblat la becuri si neinchis bine apoi...va multumesc!
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
poti verifica daca sunt bine fixate capacele de cauciuc care protejeaza sa nu intre mizerie in far,este unul pe faza scurta si unul pe faza lunga
  • rieger2005

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
iti multumesc, sper sa pot scoate in vreun fel si mizeria de acolo...numai bine!
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Eu nu inteleg de ce ne-au complicat viata cu o asemenea prostie.Nu era mai simplu daca se reusea prin fata asa cum este si normal?Offf...in fine si mie ieri mi a aparut asta...Am inteles ca asta este o buba a lor,adica se arde mai mereu becul din dreapta


Eu am primit avertizarea asta atat pt faza scurta dr cat si pt marcharier stg. E foarte ciudat ca s-au ars amandoua in acelasi timp. S-a mai intalnit asa ceva sau sa fie o pb pe partea electrica?
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ieri l-am schimbat si eu. Foarte simplu cel putin la scos, la pus m-am chinuit putin cu capacul de cauciuc pt protectie.
Nici nu a fost necesar sa iau maxim stg de volan ca sa-mi fac loc. A fost loc suficient.
Mult succes tuturor. E simplu!
  • nixu

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2011

  • Mesaj Privat
O intrebare legata de faruri si schimbarea lor.
Ieri la service mi s-a atras atentia ca nu sunt legal pt faptul ca am xenon - la faza scurta.
Eu asa am luam masina.
Intrebarea e cum aflu daca a venit masina cu xenon din fabrica..sau a pus fostul proprietar?
Daca sunt puse ulterior si nu sunt legale... intradevar mai scot ochii la cate unii...Smile
pot oricand sa inlocuiesc becurile cu altele...normale?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Tirmite-mi un PM cu VIN-ul masinii si iti trimit dotarile din fabrica Wink
  • georgevas

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua..

stie cineva unde as putea gasi acele cleme care fixeaza becul pentru faza scurta¿
am schimbat becul si imi lipsea acea clema,
va multumesc[/quote]

Am exact aceeasi problema. pot sa gasesc clema undeva sau trebuie sa cumpar tot soclul?
Skip ads

  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
La corsa C am pierdut clema si nu am gasit de vanzare. Am stat putin si m - am gandit cu mecanicul, am luat o sarma otelita (de la chei) am luat clema de la celalalt far si am modelat - o dupa ea de ziceai ca e originala.
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nixu daca ai lupe in faruri s ar putea sa fie alea originale,dar vezi ca se vede diferenta de la o posta intre originale si aftermarket.

Updete : S a ars si pe stanga fata Smile
  • ferry79

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Offf nu pot sa scot becul din soclu... aveti idee cum se scoate? Am vazut ca sunt doua clamute de metal pe care le pot trage foarte greu dar pe rand si presupun ca trebuie sa trag de amandoua odata si apoi sa trag de suportul becului, prea multe maine prea putin spatiu sau (prea multe maini stangi:) ). Sigur trebuie sa fie ceva mai usor dar... nu stiu eu Astra H 2009 Sedan
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Clemele le impingi putin inainte sa iasa din locas, iar apoi se arcuiesc singure spre motor. Se poate si pe rand nu numai deodata Wink Sigur reusesti, nu e asa de greu Wink
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e simplu prietene! am vazut cand mi la schimbat mie un amic! la contra aripa sau cum ii spune,la roata ai un capac ,il desfaci si bagi mana acolo si scoti mansonul care vine in capul farului!scoti becul nu inainte de a fi atent cum se face miscarea ca altfel te chinui sa il pui pe cel bun!
  • cosmin001

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ma ajuta si pe mine cineva cu o poza sau macar descriere exacta cum se pune becul la loc?
maine trebuie sa plec, sunt super obosit, mai am 2 ore sa reusesc...
inainte sa invarti de la 12 la 3 cum trebuie sa stea soclul becului in mana? cu firele in sus?
  • cosmin001

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am rezolvat. pentru eventuali novici ca mine.
sfatul 1: nu desfaceti soclul inainte sa va uitati foarte bine/fotografiati pozitia lui
sfatul 2: incercati sa potriviti inapoi soclul cu 1/4 sens invers acelor de ceasornic fata de pozitia din manualul masinii.
va ramane in pozitia finala exact ca in manual, cu firele si partea convexa spre stanga
numai bine tuturor
  • cosmin65397

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Baieti la fostul H al meu ca sa-i schimb becurile am dat jos toata bara fata (3 suruburi torx si 4 la aripi 2 pe stanga 2 pe dreapta) si fiecare far in parte,prin capacul de deasupra roltilor a fost chinuiala mare si nu reuseam sa scot soclu becului.Cu ocazia asta am spalat si curatat si faru si contactele si inlocuit si becurile de pozitie (lumanarile).Daca nu e graba mare recomand demontarea barei si apoi a fiecarui far(au 3 suruburi fiecare far),cel putin mie mi-a fost mult mai usor si se observa mult mai bine prinderea becului in soclu.Nu puteam sa bag mana si sa scot becurile prin capacul de la roti si nici prin interior din cauza filtrului de aer si a bateriei! Alegeti voi cum preferati sa le schimbati!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR