Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
As dori sa mai aud si parerile voastre in legatura cu schimbul masini mele din semnatura cu un Opel Zafira 2.0DTI16V +500E diferrenta. Zafira e tot alba, cu clima , ....aceleasi dotari identice ca si a mea doar ca sora-mea a adus-o de dincolo cu 250.000Km. Mi-ar place fiindca e mai spatioasa, mai mare dar nu-mi place cum trage motorul .A mea de 1.7 e mult mai nervoasa ca si Zafira . Sa fie ceva cu ea sau asa sunt ele in general, mai puturoase (citisem parca ca si Zafirul sustine ca cele de 2.000 sunt lenese si mananca destul de mult..9L orash). Nu stiu ce sa fac, sunt in dilema, sunt foate multi 250.000 km? Astept pareri si opinii ! PLS!
Skip ads

  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu unu' nu mi-as lua o masina cu 250k la bord !!! Serios !!! Decizia iti apartine !!
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La nr acesta de km conteaza mult cum a fost intretinuta/exploatata masina de fostul proprietar(multe din cele aduse la noi au nr. de km masluit si se apropie cu brio de 200 k). Fiind mult mai grea decat o Astra este normal sa consume mai mult si sa traga mai greu. Mie unul mi-ar surade ideea unui schimb intre o Astra si o Zafira la o diferenta asa de mica in bani.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...daca masina e in stare buna si nu vrei masina foarte nervoasa, nu e rau schimbul ! Si vorba lui Robert - conteaza foarte mult cum a fost intretinuta ! M-a tentat si pe mine un schimb de genul asta (acum 2 saptamani a fost in piata in Oradea o Zafira neagra foarte frumoasa) dar m-am abtinut pentru ca e chiar lenesa - eu trag de un Y20DTH momentan si nici asta nu e chiar "sprintena" cu toate ca e super intretinuta, injectoare noi s.a.m.d. si e numai un caravan!


Ultima modificare facuta de Luciani67 la Mie 26 Oct, 2005 11:48 am
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
250 k e mult.
  • ultraseby

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: MEDGIDIA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2005

  • Mesaj Privat
parerea mea nu face schimbul astra este mult mai fiabila si din ce am vazut eu prin service zafira are probleme mai majore ?(parerea mea si doar atat)


Ultima modificare facuta de ultraseby la Mie 02 Nov, 2005 1:29 pm, modificat de 2 ori in total
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
bogdanbratescu a scris:250 k e mult.

*
Dupa parerea mea situatia e mult mai nuantata... ai 99,999 % de sanse ca sa fie kilometrajul real, deci este (a fost, de fapt...) al cuiva care mergea multi km pe an, deci, in GER, aproape exclusiv pe autostrada, astia pun uleiuri bune si nu se uita la doi pfeningi litrul de motorina buna (ca plateste firma...) si cam fac reviziile la timp... in plus, uzura la altceva decat piesele "ne-rotitoare" este mica pe autostrada...
Daca masina ta, folosita in RO are peste 120 k km, s-ar putea sa fie, de fapt, mai uzata...
In rest, consumul, viteza, acceleratia, greutatea... asta e valabil si daca schimbi un Astra nou pe un Zafira nou...
Masina oricum trebuie vazuta si in functie de ce gasesti si ce prioritati ai, sa hotarasti...


Ultima modificare facuta de sorin666 la Mie 26 Oct, 2005 1:01 pm
  • BOEING747

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: ORADEA
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2005

  • Mesaj Privat
M-am hotarat sa nu mai fac nici o rocada pana la urma. Cand am deschis capota la Zafira era sa ma speriu de ce era pe acolo:totul ruginit, plin de ulei.....jalnic ce sa mai. Raman la Astra .
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
sunt cam pic off-topic (imi cer scuze), dar ia check this site:

http://www.parkers.co.uk/ch...&view=compare

puteti acolo sa schimbati masinile pe care le comparati.
  • moldo2006

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bogdanbratescu a scris:250 k e mult.


250k ti se pare mlt l o masina dupa 2000-2001?
ce sa mai zic ce de cele din 94 kre tot atata au...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR