Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • osuletz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am si eu o problema.... la gropi sau denivelari se aude un trancanit la volan. Mesteri cu care am vorbit mi-au zis ca nu e nimic, dar pt. mine e deranjant. E vreo bucsa de la volan sau din caseta de directie?...eu nu prea ma pricep.
De mentionat ca amortizoarele sunt noi, nu am pic de joc la pivoti sau capete de bara.
A mai avut cineva problema asta Question , indiferent de modelul masinii.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pot fi o multime de posibilitati. Du masina la alti mecanici mai priceputi, eventual unde se fac si verificari periodice si unde au stand vibrator pentru testarea bucsaraielor din punti si sistemul de directie.
  • vectra16

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
zgomotul poate sa fie si de la crucea (cardanica) de volan.e batrana masina?km multi?
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Zgomotul la sistemul de directie poate aparea la:
- bieleta directie (articulatiile din ambele capete)
- angrenaj cremaliera caseta directie
- Bucsa de teflon antizgomot uzata 8caseta directie.
- coloana directie (cruce, rulment defect)

de asemenea zgomotele pot aparea de la eventuale elemente semidesprinse (slabite) de sub bord. Si de la orice altceva, din acest motiv recomand testarea pe un stand vibratoriu pentru localizarea exacta a problemei.
Skip ads

  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am patit o chestie similara la Astra G. Am vrut sa schimb crucea cardanica, dar am descoperit o chestie la care nu m-am gandit niciodata: nu era bine ghidat surubul care strange crucea cardanica pe axul volanului si oricat de mult strangeam surubul, zgomotul persista. Noroc cu un baiat priceput care s-a incapatanat sa creada ca nu e crucea de vina si a pozitionat cum trebuie piesele, astfel incat acum nu mai am nici un zgomot. Stiu ca e stresant, eram gata sa cheltui 6 mil lei pentru o cruce noua, numai sa scap de zomot. S-a rezolvat repede, doar cu o bere rece. Incearca, poate rezolvi!!!!
  • osuletz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
multumesc pt. raspunsuri!
@balog standul asta vibratoriu ....unde gasesc asha ceva?
@vectra16 '95 110000km
...in week-end mai merg la un mecanic sa vad ce zice....sper sa gasesc problema....e tare, tare stresant
  • balog

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Standul vibratoriu se gaseste la lu serviceurile cu statii ITP (Inspectie Tehnica Periodica), insa nu la toate ITP-urile.
Vezi daca nu cumva ai problema de la ce zice colegul de mai sus.(poate e un defect mai frecvent la tipurile acestea de masini)
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
balog a scris:Pot fi o multime de posibilitati. Du masina la alti mecanici mai priceputi, eventual unde se fac si verificari periodice si unde au stand vibrator pentru testarea bucsaraielor din punti si sistemul de directie.

De acord, balog, dar zi-mi si mie ce intelegi prin:
'' Bucsa de teflon antizgomot uzata 8caseta directie.''
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Corneliu Panait a scris:Am patit o chestie similara la Astra G. Am vrut sa schimb crucea cardanica, dar am descoperit o chestie la care nu m-am gandit niciodata: nu era bine ghidat surubul care strange crucea cardanica pe axul volanului si oricat de mult strangeam surubul, zgomotul persista.


Atentie,crucea cardanica se gaseste la masini cu tractiune pe spate,cu transmisie cardanica.
La ce te referi tu , seamana foarte bine cu crucea cardanica ,dar are alte dimensiuni si un rol asemnator ,de imbinare a doua elemente de transmisie.
La masinile cu tractiune pe spate,uneste doua segmente ale cardanului,iar la volan uneste doua segmente ale volanului.
  • adexpert_com

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu am problema asta, si daca lovesti un pic volanul se aude un troncanit in coloana sau cam pe acolo, undeva sub volan, e asa de 1 an si ceva dar de fiecare data am tot amanat Smile, pana in 160/h nu am probleme cu directia adik nu trage , nuu cred ca e ceva grav, cel mai probabil o bucsa, daca aflu inaintea voastra:D va anunt.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR