Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cdantim

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Stie cineva cum se pot demonta barele acoperis de la Astra Caravan (model 1994)?
Am o problema cu apa cand ploua in partea din fata stanga.
Daca las masina mult timp in ploaie apare o pata pe capitonajul interior.
Asta in ultima vreme dupa montarea unor suporti de bike si probabil solicitari mecanice ale barelor la transportul bicicletei.
Exista o garnitura pe langa ceva suruburi care s-a miscat sau alt sistem de etansare intre bare si acoperis?
E o modalitate de a scoate pe exterior capacele de protectie din tabla ce se afla montate sub bare si a vedea ce e sub si eventual etansa cu ceva silicon daca e cazul?
Eu am cartea tehnica pentru Astra dar la capitolul caroserie nu am gasit demontarea barelor si parca sa demontez capitonajul interior nu m-as apuca inca.


Multumesc,

Dan Cojocaru
Timisoara
Skip ads

  • dnt_manole

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
uite exact asta am facut eu acum cateva ore la caravanul meu din 94.am scos toata tapiteria de la interior(plafon) si am vazut ca barele sunt prinse cu cate 2 suruburi in partea din spate si cate 3 in partea din fata.alta metoda decat sa dai jos toata tapiteria nu stiu daca este(nu cunosc)am dat jos din accelasi motiv ca si tine:de fiecare data cand spalam masina aveam apa in partea din spate.....am demontat barele am curatat tot canalul ala ca era plin cu frunze si praf am pus pe fiecare surub cate o garnitura din cauciuc si am montat la loc.pana aici totul bine insa cand am aruncat cu apa pe masina surpriza:(apa intra in masina mult mai tare ca inainte:(((...maine urmeaza sa mai dau o data jos si sa pun gaschet in loc de garnitura de cauciuc.aaa si am vazut ca imi intra apa si pe la un furtun de scurgere de la trapa care e fisurat putin.
  • cdantim

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vorbit cu maistoru meu de Opel si printre altele mi-a spus ca s-ar putea sa fie caroseria undeva fisurata si pe acolo sa intre.
Intradevar caroseria la Caravan fiind lunga in cazul solicitarilor extreme pot apare probleme (parerea mea ca inginer mecanic)

Daca e pe la suruburi cea mai sigura solutie ar fi cu silicon rezistent la apa ca acolo sub oricum nu se vede si nu incurca cu nimic un strat continuu in zona imbinarii.
Dan
  • cdantim

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ah am uitat vroiam sa intreb care e ordinea operatiilor la dat jos capitonajul plafonului la Caravan?
E complicat, necesita scule speciale si implica riscuri (gen ruperi de cleme de plastic samd) sau se poate face in garaj cu scule normale de unul singur?

Dan C.
Skip ads

  • dnt_manole

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salutare.da intradevar era caroseria fisurata.acolo avea mastic pus de fabrica dar tinand cont ca are 15 ani s-a mai deranjat oleak.s-a rezolvat cu un tub de silicon.curatit bine canalul de sub bare degresat cu diluant si bagat silicon in 2 transe.misiune indeplinita nu mai intra apa;)cat despre ordine:plasticele laterale din portbagaj jos.bara de platic de deasubra haionului(partea cu caroseria) plasticele de la centurile fata tot partea de deasupra plasticele stlpi fata parbriz,manerele jos plasticul de la becul interior fata chederul de tine plafoniera in dreptul trapei si plafonul jos;)iti trebuie o surubelnita dreapta una in cruce si una in stea.usor si cu grija nu se rupe nimik.spor la treaba





  • dnt_manole

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
suze ca am omis dar verifica furtunasele de la trapa(4 la numar)sa nu fie infundate(baga presiune pe ele cu un compresor)eventual,cum am facut eu punele cate un colier.mie mi se scurgea apa pe la unu
  • cdantim

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de sfaturi.
Am sa ma apuc si eu intr-o zi cu soare si mult timp liber de demontat barele.

Eu nu am trapa in schimb am avut probleme cu furtunul ce duce apa de spalat haionul.
Asta era la un moment dat inadit si pe acolo curgea la spalare, asta am rezolvat-o cu o sarma rigida tragand spre spate furtunul si inadindu-l cu cel de la haion (acolo in profilul lateral spre spate era problema).

Sa va bucurati de masina si numai bine,
Dan
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc dnt_manole.La mine ploua in portbagaj si nu am reusit sa descopar pe unde.La barele de pe cupeu nu m-am gandit Laughing
  • deliric

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1993 1.7d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
moldovan_nicu74 ai gasit problema?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pentru Astra G stie cienva cum se procedeaza? Trebuie dat plafonul jos?
  • unicooll

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare...vin si eu cu aceeasi problema...apa in masina cand plua sau merg la spalatorie(mai exact in portbagaj sub mocheta, si plafon usor ud langa trapa) si din ce am analizat eu ar fi de la barele de portbagaj... E foarte aiurea ca apare un miros in masina, de la acea apa statuta sub mocheta...si mai ales acum cum vine sezonul ploios trebuie sa o rezolv neaparat...banuiesc ca singura solutie e demontarea plafonului si vazut unde e problema...din cate vad eu e o operatiunea anevoiasa si ma gandeam daca ma ajuta cu ceva daca pun pur si simplu un strat de silicon pe langa acele bare fara a mai demonta plafonul...a incercat careva?

Iar daca dau plafonul jos, si ajung la acele suruburi ce fac? Le desfac si pun silicon, sau e nevoie sa folosesc ceva garnituri de cauciuc?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR