Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut baieti, este cineva in masura sa imi spuna care e politica inmatricularilor auto in Italia?

Am pe cineva flotant acolo si decat sa dau 2 sacose de bani (peste 2500e) in draga noastra tara am zis ca ar fi cazul sa ocolesc si eu legea. Pe Bulgaria nu se poate ca masina e peste 120kw.

Orice sfaturi sau informatii sunt binevenite.

Mersi.
Skip ads

  • Drambales

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Adica sa iti inmatriculezi masina in Italia si sa platesti asigurarea acolo?
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Drambales a scris:Adica sa iti inmatriculezi masina in Italia si sa platesti asigurarea acolo?


Evident Smile
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
merge, dar asigurarea pe luna este destul de scumpa! am un prieten care a avut un bmw 320 si platea in jur de 100E pe luna, asigurarea.. asta pana a vandut-o.
Skip ads

  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu fa prostia asta.am avut un 320d pe care plateam 700 euri asig + abonament la antigurt satelitar 100 euri(era obligatoriu la asig pt ca era cea mai scazuta din italia) + 320 euri pe an ceea ce rep la noi rovigneta.....fa un efort si inmatriculea-o la noi!
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca asigurarile sunt la fel de usturatoare ca si in Germania? Evil or Very Mad
  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Deci sa inteleg ca asigurarile sunt la fel de usturatoare ca si in Germania? Evil or Very Mad
fii sigur de asta
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Baieti datii un sfat bun lui KlubbHead ... nul derutati ...daca cumperi din italia o masina cu Non euro , euro 1 , euro 2 si ai rezidenta pe acolo e bine sa o imatriculezi in italia pe numele tau (asa nu vei avea probleme la inmatriculare in tara), cauta un prieten care la randul lui stie vreun mosneag sau o baba pe acolo sati faca asigurarea pe numele lor si ai sa tragi concluzia ca plateste 600 euro pe an cu tot tacamul incendiu si furt ... io spre exemplu pt o vectra 1,8 motor x18xe1 (euro 2) din 99 benzina trebuia sa platesc 2280 euro pe an asigurare cu incendiu si furt, asa ca am apelat la un broscar de 78 de ani la care lucrez si mia facut asigurarea el , a platit 640 euro pe an deoarece are multi ani de sofat si mai are si o varsta la care are o reducere foarte mare ... fa si tu diferenta si trage concluzia ...o asigurare se poate face aici si fara sa vii cu masina (si pe la ei se practica Shpagalino) ... Cand scade taxa sau se intampla ceva convenabil vii in italia o radiezi asigurare se 5 zile sau o luna cat vrei , te intorci acasa si tio imatriculezi ... io merg pe ideea asta , daca cineva ma poate contrazice eu il astept ...( io am parcurs pasii astia deci sunt trecut prin asa ceva , mam chinuit si eu la inceput cu actele dar acum stiu toti pasii )
Skip ads

  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
kiss_me_cristiano a scris:Baieti datii un sfat bun lui KlubbHead ... nul derutati ...daca cumperi din italia o masina cu Non euro , euro 1 , euro 2 si ai rezidenta pe acolo e bine sa o imatriculezi in italia pe numele tau (asa nu vei avea probleme la inmatriculare in tara), cauta un prieten care la randul lui stie vreun mosneag sau o baba pe acolo sati faca asigurarea pe numele lor si ai sa tragi concluzia ca plateste 600 euro pe an cu tot tacamul incendiu si furt ... io spre exemplu pt o vectra 1,8 motor x18xe1 (euro 2) din 99 benzina trebuia sa platesc 2280 euro pe an asigurare cu incendiu si furt, asa ca am apelat la un broscar de 78 de ani la care lucrez si mia facut asigurarea el , a platit 640 euro pe an deoarece are multi ani de sofat si mai are si o varsta la care are o reducere foarte mare ... fa si tu diferenta si trage concluzia ...o asigurare se poate face aici si fara sa vii cu masina (si pe la ei se practica Shpagalino) ... Cand scade taxa sau se intampla ceva convenabil vii in italia o radiezi asigurare se 5 zile sau o luna cat vrei , te intorci acasa si tio imatriculezi ... io merg pe ideea asta , daca cineva ma poate contrazice eu il astept ...( io am parcurs pasii astia deci sunt trecut prin asa ceva , mam chinuit si eu la inceput cu actele dar acum stiu toti pasii )
stii care este diferenta intre tine si el:tu lucrezi acolo cunosti pe cineva pe cand el a intrebat dc poate sa o inmatric in it,nu cred ca el ar avea un bosorog sa-i ceara sa faca asta sau sa mearga in gara cu o pancarda agatata de gat cerand ajutorul unui mos pt asigurarea lui....hai sa fim seriosi.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu in vorba.
Nu stiu cat costa asigurarea in alte tari.
Inmatricularea in alta tara, pe alt nume, presupune sa faci un act de vanzare catre acea persoana. Din acel moment nu mai esti proprietarul de drept al masinii. Deci, te expui unui risc, proportional cu valoarea masinii.
Pentru a circula in Romania cu o masina trebuie sa platesti rovigneta. Rovigneta pentru masini inmatriculate in alte tari este sensibil mai scumpa decat pentru masinile inmatriculate in Romania.
Cred ca cele doua considerente sunt suficiente pentru a nu agreea un artificiu cu inmatricularea pe alte persoane, in alte tari.
Atentie la masinile noi in acceptiunea Codului Fiscal (<1an ; <60000km). Apare problema TVA.
  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
e adevarat ce spui BimbOOO85 dar daca omu vrea sa imatriculeze sa ma caute si ii dau eu o mana de ajutor cunosc mosnegi multi pe aici ... cat despre acte ii zic eu fiecare pas deoarece acum 2 luni am trecut si eu prin asa ceva ... eu sami imatriculez vectra mea cu motor x18xe1 caravan din 99 imi trebe 6000 euro acum tu ce parere ai ... unde e mai convenabil sa astept sau sa fac plata la prima inmatriculare ?
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai pune la socoteala si timbrul auto care se plateste in fiecare an in italia cam 350 euro la masina care o ai tu
Skip ads

  • kiss_me_cristiano

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
timbrul e in functie de masina maxim 250 euro pe an
revizia la 2 ani cca 80 €
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu la un opel tigra 66kw platesc 180euro timbrul omul a spus ca are mai mult de 120kw deci ii vine destul de grasut timbrul
  • BimbOOO85

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
kiss_me_cristiano a scris:e adevarat ce spui BimbOOO85 dar daca omu vrea sa imatriculeze sa ma caute si ii dau eu o mana de ajutor cunosc mosnegi multi pe aici ... cat despre acte ii zic eu fiecare pas deoarece acum 2 luni am trecut si eu prin asa ceva ... eu sami imatriculez vectra mea cu motor x18xe1 caravan din 99 imi trebe 6000 euro acum tu ce parere ai ... unde e mai convenabil sa astept sau sa fac plata la prima inmatriculare ?
asa da,ma bucur ca ai luat aceasta initiativa sunt putini ca tine.mult noroc!!!!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Inmatriculati-o in franta, nu exista timbru, iar asigurarile mi se par mai mici... Rolling Eyes
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles cum sta treaba cu Italia baieti, dar de Ungaria cine stie sa imi dea detalii? Franta mi se pare cam departe...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR