Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca pe ploaie nu vezi mai nimic Razz.
am vazut ca este bec xenon h7r , special pt farurile fara lupa. sunt curios cum bate ala.
Skip ads

  • ro_johnny

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2008

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:sa inteleg ca pe ploaie nu vezi mai nimic Razz.
am vazut ca este bec xenon h7r , special pt farurile fara lupa. sunt curios cum bate ala.


vezi si pe ploaie, dar destul de diminuat. de ex cand mergi pe ploaie printre blocuri, o sa observi ca o buna parte se reflecta pe pereti.
despre h7r nu stiu nimic!
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:sa inteleg ca pe ploaie nu vezi mai nimic Razz.
am vazut ca este bec xenon h7r , special pt farurile fara lupa. sunt curios cum bate ala.


Pe ploaie nu vezi oricum cu niciun bec indiferent ca este xenon sau halogen,pe ploaie luceste soseaua in ultimul hal de ai impresia ca nici nu ai luminile aprinse uneori...pe ceata nici sa mai vorbim...
De azi am si eu xenoane de 35w, am facut aceasta alegere in ideea ca nu traim in Anglia,unde ploua o data pe zi...asa ca este o investitie destul de profitabila..o sa revin cu impresii poate si poze...bafta...
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
asa este pe ploaie sau carosabil ud vezi foate rau,lumina se reflecta din asfalt direct in ochii tai,cat despre mers pe ceata eu nu am avut probleme(am avut xenon si pe fosta masina)parerea mea este ca xenonul taie mai bine ceata si ai vizibilitate mai buna cel putin asa era la mine.salutare
Skip ads

  • mitza76

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
LeonteMihai a scris:sa inteleg ca pe ploaie nu vezi mai nimic Razz.
am vazut ca este bec xenon h7r , special pt farurile fara lupa. sunt curios cum bate ala.
sa sti ca si e am xenon normal pe faruri fara lupa si nu am nici o problema
trebuie doar sa iti reglezi foarte bine farurile si e super ok. Am avut si pe skoda si e acelasi lucru
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare..a reusit cineva sa omologheze pe masina vreun kit xenon instalat?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca ai gresit intrebarea.
Corect ar fi fost: "Si-a montat cineva vreodata un kit full cu xenon?"
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile)) Da corect...is suparat ca,abia am venit de la ITP si normal...toti trec cu epave iar la mine s-a blocat masina..motive gen cap de bara,xenon si pozitii led albastre..wtf?A venit reprezentant RAR care se tot uita in bord dupa buton de auto-leveling spunand ca e ilegal ca nu stiu ce...si ca imi suspenda certificatul..faza mai tare e ca,eu am folie pe spate dar de 4 ani care acum e transparenta 90 % s-a decoorat..dar am folie:)) ii arat foaia de la folie..ca nu e buna:)) asa ca ..is curios,care a reusit sa puna un kit complet,inclusiv senzor auto leveling..e ceva p net care pacaleste si face k un autoleveling...plus kit de spalat farurile..problema e alta,din ce am vb cu cei de la ITP,produsele tre sa fie montate de cineva autorizat RAR si omologate trecute in carte..cum facem asta?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cumperi kit`ul.Il montezi in service autorizat de RAR sa faca modificari.Gasesti lista la ei pe site.Si cu certificatul de la service faci programare la RAR sa treaca in talon.Si mai fac si ei verificarile de rigoare.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ok..dar un kit nu are si spalator de far si autoleveling..is doar xenoanele..iar fara astea nu se omologheaza..deci..?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci, pui bec halogen daca nu vrei si alte amenzi in viitor. Nu cred ca modelul tau de Corsa a avut posibilitatea echiparii cu xenon din fabrica.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ba..chiar a avut...doar ca nu cel cu motor de 1.2...in rest era la fel...
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Kit complet contine.Faruri cu lupa si cu motoras reglare.Becurile cu balasturile.Senzorii si calculatorul de autoleveling.Instalatia spalator far cu furtunase si duze.Si unde exista si optiunea si motorasele care ridica duzele.
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da,,problema e ca,un kit de asta tre sa fie omologat RAR,montat in service aprobat RAR,si testat de RAR ptr punere in cartea masinii..ceea ce eu nu am gasit nici service autorizat pe asa ceva nici kit autoleveling
  • razvanmorosanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Fratilor ajutati-ma si pe mine!
Unde poate cineva in Bucuresti sa-mi monteze xenon pe astra h? eu am incercat la targu mures sa-mi montez dar imi taia alimentarea....am pus balasturi cambus si tot imi taia alimentarea...am pus si anulatoare de eroare si tot imi taia alimentarea.... poate cineva sa ma ajute? ma disperaa!
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Ca idee...ai incercat si tu ..sa pui alte balasturi?Zic si eu ca idee..am patit si eu ceva in genu..dar la mine erau de la becuri..roaga un prieten sa iti probeze pe masina lui balasturile tale si invers..la fel si becurile..
  • razvanmorosanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am incercat toate variantele posibile... 3 tipuri de balast... nu a mers nici unul nici cu anulator si am pus si ceva becuri scumpe si tot asa... cu balast cambus si anulator imi mergeau pana intra un alt consumator... daca dadeam drumul la aeroterma sau la becul din plafon sau la stergatoare imi taia xenoanele... baiatul de la mures a zis ca el nu mai are nici o varianta pt mine si am zis sa incerc aici ca poate cineva a mai patit si are o rezolvare
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Bateria cum e pe masina?
  • razvanmorosanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu ce sa zic despre baterie... am adus masina acum 1 an jumate din germania si e tot bateria care era pe ea.... in iarna am avut o problema cu bateria ca nu am folosit masina o saptamana si am fost nevoie sa-i dau curent... oare sa fie bateria de vina?
  • razvanmorosanu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2012

  • Mesaj Privat
GATA! am rezolvat problema... am gasit ceva balast cambus cu 2 anulatoare de eroare (unul pe intrare, unul pe iesire) si merg super misto! acum ma gandesc serios sa pun si pe faza lunga Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR