Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • lavinia500mh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am si un opel astra 1.6 caravan '92 tin sa mentionez ca e pe gaz. Moare motorul numai din mers atunci cand o scot din viteza. Nu stiu ce are! Motorul trage foarte bine nu sunt probleme doar cand o scot din viteza. La inceput imi facea numai la viteza mare de peste 100 la ora acum face mai des si la viteze mici. daca aveti sugestii va rog.
Skip ads

  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
posibil sa fie debitmetrul de aer,acelasi lucru il facea si vectra mea
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
se intimpla doar pe benzina sau si pe gaz?
verifica pompa de benzina pt ca se intimpla sa faca figuri cind ai instalatie de gaz si o folosesti mai des decit cea de benzina, filtru de benzina posibil sa fie si el vinovat, spor la munca
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
lavinia500mh a scris:am si un opel astra 1.6 caravan '92 tin sa mentionez ca e pe gaz. Moare motorul numai din mers atunci cand o scot din viteza. Nu stiu ce are! Motorul trage foarte bine nu sunt probleme doar cand o scot din viteza. La inceput imi facea numai la viteza mare de peste 100 la ora acum face mai des si la viteze mici. daca aveti sugestii va rog.


man incearca sa schimbi capacul de delcou eu am avut aceeasi problema si asa am rezolvat-o (nici prin cap nu mi-a trecut sa fie capacul de delcou ,schimbarea capacului de delcou a fost ultima varianta si cea cistigatoare)
@nu cred ca versiunea 92 are debitmetru (parerea mea).
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca face numai pe gaz e intr-un fel normal.am mai citit despre asta si a mea face la fel.ex:daca accelerez pana pe la 4000 mai brusc si dupa o scot pe liber motorul tinde sa se opreasca.asta numai pe gaz.
  • lavinia500mh

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc. am auzit ca masinile care merg pe gaz odata la 3 ani trebuie sa fie segmentate este adevarat? o sa incerc sa schimb capacul de la delcou. debimetru nu cred ca are fiind o masina din 92 nu cred ca are, nu are nici macar un amarat de airbag sau abs sau oi avea si am becurile arese in bord ca multe nu se aprind cum ar fi butoanele de la aeroterma. tin mult la masina asta ma dus tot timpul unde am vrut fara probleme. Eu am crezut prima data ca e de la filtrul de aer.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
filtru de aer maxim 10k km, ulei bun si la 10k km, bujii la 15k km si recomandate de producator.
mitul cu distrusul motoarelor care merg pe gpl e fals.eu am 40k pe gpl.
am facut cu o dacie 1,6i pe gpl 100k km fara probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR