Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am facut pe hotel.info.Vezi ca are si limba romana in dreapta sus.
Skip ads

  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
In iulie vreau sa plec in Danemarca pentru 3 saptamani. Orice informatie imi este utila asa ca va rog nu ezitati cu replyurile Very Happy.

Plecarea va fi din Bistrita cu un Ford Focus combi (1.4 benzina, 75 cai). Suntem 3 persoane (2 soferi) + bagajele aferente. Planuim sa mergem continuu cu opriri scurte pentru dezmortire, vrem costuri cat mai mici.
Vad ca se recomanda evitarea Slovaciei... Are cineva un traseu igo8 sau google maps? Sfaturi pentru alimantare cu benzina in afara tarii (de unde da, de unde nu..), Parcari unde se poate atipi o jumate de ora? Se poate face rezervare pentru feribot Germania-Danemarca? Ce orase de pe traseu merita vazute?

Orice sfat e binevenit.
Multumesc.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca sunteti 3 persoane, si nu aveti de gand sa dormiti pe undeva, atunci puteti merge linistit prin Slovacia si Cehia. Acolo e si mai ieftina benzina.
Iar daca vrei sa ocolesti Cehia si slovacia, atunci pune ca punct intermediar orasul Linz.
Preturile la combustibil sunt cam aceleasi, insa in Danemarca sunt mai ridicate.
De atipit ein regula oriunde, insa sa fie ziua.
Si rezervare la feribot se poate face, cu cat mai din tinp, cu atat mai ieftin.

Drum bun
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca mergi la Copenhaga treci peste 2 poduri.
De vizitat Copenhaga,tur cu vaporasul,marea majoritate a obiectivelor turistice sunt in zona palatului regal,fabrica de bere Jacobsen.Atentie cu parcarea ca amenda minima e cam de 510dkk(cam 100$),atentie nu parchezi la mai putin de 10 m de coltul intersectiei(vezi ca masoara!) pentru 50 cm amenda,sa ai fise pentru parcare sau card,in multe locuri se plateste parcarea si noaptea (3 dkk/ora parca),ultracentral 29dkk/ora.Roskilde,Hilerod,Helsingor,Slagelse.Toata lumea vorbeste engleza si foarte multi germana.La unele obiective turistice platesti sa pozezi sau sa filmezi.Cand aud ca esti roman se crispeaza(multumim ciorditorilor si acordeonistilor de culoare sau nu).MARE,MARE ATENTIE LA PARCARE SI LA BICICLISTI(sa nu te lase fara masina).Sa ai la tine sau sa-ti cumperi disc pentru parcare cu timp limitat.Si nu in ultimul rand bani la greu ca e cam scump.Autostrada gratis ,platesti podul care e 230 dkk parca dar primesc si E,USD,NOK<SEK si-ti dau rest in DKK.Majoritatea benzinariilor sunt cu card deci degeaba ai bani,trebuie sa urmaresti unde scrie manual.Si mai departe te descurci ca esti mare. Smile
Skip ads

  • catalin_cdc79

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1995 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal pleaca cineva acasa in romania pe 2 iulie ?
as vrea sa stiu pe unde se ajunge cel mai repede si mai sigur in romania din norvegia mai exact din Hirtshals ca am feribotu din bergen.
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu plec pe 4 Iulie.
Cel mai repede ajungi prin Danemarca - Germania - Cehia - Slovacia - Ungaria - Romania
Dar eu o sa ocolesc Cehia si Slovacia, si o sa trec din Germania in Austria si apoi Ungaria.

O sa fac cu 200 km in plus.

Motivul:
taxe de drum mai mici
drum mai bun
peisaj mai frumos
si esti mai in siguranta

Daca alegi Cehia si Slovacia, ajungi cu 1.5 mai devreme, dar platesti cu 10 euro mai mult la vigneta(dar ii castigi la combustibil) si in Cehia iti clantane dintii in gura de la autostrada lor facuta din placi de beton (~200km).
  • catalin_cdc79

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1995 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
merge bine sanatos sa fiu si sa invat limba sa ma pot descurca si eu mai bine


Ultima modificare facuta de catalin_cdc79 la Mie 23 Jun, 2010 11:08 pm
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bine merge.
Smile
La tine?
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ce probleme ati avut voi cu Cehia si Slovacia? de va este frica? Si drumurile mi se par ok. "Nu mi au clantanit dintii"... Nu am mers cu o masina super sport, poate atunci sa clantane nu stiu...
  • catalin_cdc79

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1995 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2010

  • Mesaj Privat
kapp a scris:Ce probleme ati avut voi cu Cehia si Slovacia? de va este frica? Si drumurile mi se par ok. "Nu mi au clantanit dintii"... Nu am mers cu o masina super sport, poate atunci sa clantane nu stiu...
da e bun drumu mergi mai9 mult pe banda a 2 cand e libera si e foarte bine eu acum am ajuns in tara si zic ca drumurile sunt ok mai outin ROMANIA e jale mare cu drumurile romanesti.
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
In caz ca nu ai plecat deja, recomand drumul prin Austria. M-am pierdut in Cehia din cauza faptului ca autostrada spre Dresda e in lucru si GPS (IGO 2008) a avut dificultati sa gaseasca un drum alternativ. Ne invarteam toti spre iesire ca in Wacky Races. Plus ca autostrada Brno - Praga este cam proasta, facuta cu dale, si am platit multisor pe vinieta (~15 eur la o benzinarie in Slovacia).
In Austria gasesti si benzina mai ieftina (cauta benzinariile Jet, nu neaparat cele de pe autostrada, dar daca iesi 1, 2 km gasesti 95 fara plumb la 1.18 eur).

Mai depinde si unde vrei sa mergi in Danemarca. Daca te duci in Jutlanda (peninsula), mergi direct pe autostrada pe langa Hamburg. Daca mergi in Zelanda trebuie ori sa treci podul, ori sa iei bacul. Eu prefer sa salvez o ora, doua, luand bacul de la Puttgarden (66 eur). Bacul de la Rostock mi se pare prea scump. Plus ca pe la Puttgarden poti sa treci fara rezervare prealabila, e mai liber. In Danemarca benzina e in jur de 11 dkk/l (1.45 eur). Motorina e mai ieftina. Sa ai card la tine pentru ca multe sunt tip autoservire, fara caserie, in special pe timpul noptii. Iarasi, recomand Jet. Desi uneori si la Shell si Q8 mai gasesti preturi bune.
Drum bun.

MindToAsk a scris:Salutare.
In iulie vreau sa plec in Danemarca pentru 3 saptamani. Orice informatie imi este utila asa ca va rog nu ezitati cu replyurile Very Happy.

Plecarea va fi din Bistrita cu un Ford Focus combi (1.4 benzina, 75 cai). Suntem 3 persoane (2 soferi) + bagajele aferente. Planuim sa mergem continuu cu opriri scurte pentru dezmortire, vrem costuri cat mai mici.
Vad ca se recomanda evitarea Slovaciei... Are cineva un traseu igo8 sau google maps? Sfaturi pentru alimantare cu benzina in afara tarii (de unde da, de unde nu..), Parcari unde se poate atipi o jumate de ora? Se poate face rezervare pentru feribot Germania-Danemarca? Ce orase de pe traseu merita vazute?

Orice sfat e binevenit.
Multumesc.

  • razvanitalianu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Zafira
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutare tuturor as vrea si eu sa vin in norvegia sa mi incerc norocul as vrea sa vin cu masina opel zafira 2.0 d dar am o mica problema cazarea as ruga pe cineva sufletist sami zica daca as gasi si eu la cineva cazare .... sa nu dorm la hotel platesc nu se pune problema de bani 1 luna 2 sa vad si eu daca as reusi sa ma integrez sa scap de romania ca nu poti avea nici un viitor gandindute daca maine ai ce sa mai ce sa pui pe masa eu sunt tanar cu vointza de ami crea o viatza mai buna ce sa zic eu nu stiu limba ceva ceva engleza doar cat mas face inteles si a intelege dar totusi as incerca cine ar putea sa ma ospitezi platesc nu degeaba astept rass sau sfaturi multiumes ..........si o alta intrebare mai sunt vami pe ruta germania danemarca norvegia poti calatori cu buletinul sau trebuie pasaport
Skip ads

  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am fost eu vara trecuta in concediu in Suedia, trecand prin Danemarca, traversand cele 2 poduri (Oresund si Storebaelt) ... peisaje superbe, taxe de autostrada nu au decat aceste 2 poduri, iesi mai ieftin daca mergi cu masina si ocolesti cam 400km, caci bacul e 120Eur.
Ei sunt toti in UE si spatiul Schengen, deci nu te opreste nimeni, doar te intampina semnul Welcome to Denmark/Sweeden (pasaportul nu e obligatoriu).
Mare atentie in aceste 2 tari la limitarile de viteza, NU le depasiti pentru ca sunt FOARTE stricti in ceea ce priveste sactiunile (ce pot ajunge si la a-ti ridica masina).
Recomandabil e drumul prin Austria si Germania, nu prin Cehia (peisaje, locuri, oameni, viteza pe autostrazi Wink

Numai bine si drum bun!
  • Doru_Vectra

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut ,
peste cateva zile plec le servici in Norvegia si o sa imi iau masina cu mine . Problema e ca sunt singur si e destul de nasol sa mergi singur atata drum . Daca e cineva interesat sa calatoreasca cu mine , eventual sa facem cu randul la condus , mai ascultam o muzica mai schimbam o vorba , trece timpul altfel .
astept un mesaj prv.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR