Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Este vorba de mult mediatizata lege nr. 298/2008 privind reþinerea datelor generate sau prelucrate de furnizorii de servicii de comunicaþii electronice destinate publicului sau de reþele publice de comunicaþii
Am tinut sa lamurim aici, intrucat toata tara a luat-o razna, in frunte cu Mircea badea, Carcotasii si Buzdugan-Morar...

textul Legii suna asa:

"
Legea urmãreºte reglementarea la
nivel naþional a obligaþiei furnizorilor
de servicii ºi reþele publice de
comunicaþii electronice de a reþine
anumite date generate sau prelucrate
în cadrul activitãþii lor de furnizare a
serviciilor de comunicaþii electronice,
pentru punerea acestora la dispoziþie
autoritãþilor competente în scopul
utilizãrii în cadrul activitãþilor de
cercetare, descoperire ºi de urmãrire a
infracþiunilor grave.
Dintre principalele aspecte vizate de
Lege menþionãm:
• Legea se aplicã doar datelor de
trafic ºi de localizare.
• Legea interzice interceptarea ºi
reþinerea conþinutului
comunicãrii sau a informaþiilor
consultate în timpul utilizãrii
unei reþele de comunicaþii
electronice.
• Datele se reþin timp de 6 luni de
la momentul comunicãrii.
• Solicitarea transmiterii de date
reþinute se realizeazã numai în
baza unei autorizaþii.
"
textul integral aici: http://www.avocatnet.ro/con..._comunicatii.html
Bun
Ceea ce ma intriga este ca toata lumea a sarit in sus, ca o sa se stie si ce numar purtam la ciorapi, daca am fost suficient de imprudenti sa il spunem nevestei la telefon, sa ni-i cumpere din supermarket.
NU ESTE ASA
Dupa cum este clar mentionat in lege, NU se va intercepta continutul, ci doar datele legate de trafic si localizare: cine a sunat, pe cine, din ce arie de acoperire, cat a durat apelul plus alte cateva informatii aditionale.

Nu e nici o nenorocire sa ne speriem de atata lucru: lucrez in domeniu si va spun ca astfel de date oricum se retin, ele sunt generate automat de centralele telefonice (respectiv de routere in cazul e-mailului sau traficului web) si stocate o anumita perioada intr-o baza de date. De ce? simplu, in primul rand pentru facturare. Iarasi din experienta va zic ca astfel de date au fost stocate dintotdeauna de provideri pentru cel putin 3 luni, din simplul rationament al cursivitatii facturarii si al solutionarii unor eventuale contestatii. Unii provideri pot tine si 6 luni, si un an...nu-i opreste nimeni si mai ales NU este nici o mare filozofie sa faci asta, iar spatiu necesar intr-o baza de date este destul de mic.

Problema s-ar schimba insa radical daca s-ar retine si stoca CONTINUTUL mesajelor; Daca la SMS este o limita fixa de caractere, ganditi-va ce inseamna in biti chiar si comprimat, un mesaj audio de 5 minute. Inmultit cu cateva zeci de mii pe zi. Si totul timp de 6 luni. Eu cred ca toate fermele de stocare ale Google nu ar ajunge nici pt Vodafone de exemplu. Sa nu mai punem la socoteala mailuri cu atasamente de cateva sute de Kilobiti etc...

E o aberatie si nici un provider NU va face asta. Cel putin NU in mod legal si anticipat.
Banuiesc ca se fac, la o anumita scara si pe un target redus, din diferite considerente. Dar in nici un caz nu se va aplica in modul cum s-a revoltat o tara intreaga.

Deci, ca sa repet:
• Legea se aplicã doar datelor de
trafic ºi de localizare (ce numar suna, ce numar a fost sunat, aria de acoperire, durata convorbire,ora inceput, ora sfarsit, nume abonat, eventual model telefon folosit...etc; )
• Legea interzice interceptarea ºi
reþinerea conþinutului
comunicãrii sau a informaþiilor
consultate în timpul utilizãrii
unei reþele de comunicaþii
electronice.

Astept reactiile voastre, vehemente sau nu

O seara faina

PS: iarasi revoltat, am vrut sa sun la Badea la emisiune la radio ZU, dar m-am razgandit si m-am multumit sa scriu acilea
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E vorba de RETENTIA datelor, daca nu ma insel, nu de retinerea...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Legea urmãreºte reglementarea la
nivel naþional a obligaþiei furnizorilor
de servicii ºi reþele publice de
comunicaþii electronice de a reþine
anumite date generate sau prelucrate
în cadrul activitãþii lor de furnizare a
serviciilor de comunicaþii electronice,
pentru punerea acestora la dispoziþie
autoritãþilor competente în scopul
utilizãrii în cadrul activitãþilor de
cercetare, descoperire ºi de urmãrire a
infracþiunilor grave.

Pai daca nu se retine continutul, cum stiu daca eu nu pun la cale vreo infractiune, asasinat, lovitura de stat, numai dupa nr cu care am vorbit , a locatiei si a timpului de convorbire?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
CAPITOLUL II
Retinerea datelor

Art. 3. - (1) Furnizorii de retele publice de comunicatii si furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului au obligatia de a asigura, pe cheltuiala proprie, crearea si administrarea unei baze de date in format electronic, in vederea retinerii urmatoarelor categorii de date, in masura in care sunt generate sau prelucrate de acestia:
a) date necesare pentru urmarirea si identificarea sursei unei comunicari;
b) date necesare pentru identificarea destinatiei unei comunicari;
c) date necesare pentru a determina data, ora si durata comunicarii;
d) date necesare pentru identificarea tipului de comunicare;
e) date necesare pentru identificarea echipamentului de comunicatie al utilizatorului sau a dispozitivelor ce servesc utilizatorului drept echipament;
f) date necesare pentru identificarea locatiei echipamentului de comunicatii mobile.

Art. 11. - (1) In aplicarea prevederilor prezentei legi sunt interzise interceptarea si retinerea continutului comunicarii sau a informatiilor consultate in timpul utilizarii unei retele de comunicatii electronice.
(2) Furnizorii de retele publice de comunicatii si furnizorii de servicii de comunicatii electronice destinate publicului au obligatia de a retine numai acele categorii de date enumerate la art. 3 alin. (1), care sunt accesibile ca urmare a desfasurarii activitatilor proprii, in conditiile legii.
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mi se pare o grava incalcare a drepturilor omului la intimitate. Cum am mai spus intr-un alt topic, ne mai lipseste cip-ul in piele cu posibilitatea urmaririi prin satelit. Pasapoartele cu amprente si-au facut deja aparitia, cand italienii au vrut sa-i amprenteze pe rromi ca sa aibe o evidenta a lor, alesii nostrii au spus ca e o incalcare grava a drepturilor omului. Acum ne amprenteaza ei fara a incalca drepturile omului.

Cat despre stocarea convorbirilor, sms-urilor si e-mail-urilor, s-a spus clar, citez: "Convorbirile telefonice si SMS-urile vor fi inregistrate de catre toti operatorii de telefonie fixa si mobila si vor fi stocate timp de sase luni.

Se arhiveaza, asadar, continutul SMS-urilor, numarul de telefon al apelantului si al celui care a fost apelat, in cazul convorbirilor, adresa abonatului, adresa celui care este apelat, cand a fost facut apelul si cat a durat.

Posta electronica, dar si perioada in care am navigat pe internet, se stocheaza deasemenea din 15 martie. Toti furnizorii de internet sunt obligati sa arhiveze pentru sase luni unde si cui ii este trimis e-mailul, data si ora la care ne conectam si ne deconectam de la internet."

Rasfoind paginile de internet, am gasit o lucrare care trateaza dreptul la viata privata, felul in care este ocrotit acesta de lege, pedepsirea lezarii acestuia, feluri de interceptare, prevederile legislative din legislatia altor tari, limitele legale ale interceptari, o delimitare care separa interceptarile legale de cele care au natura ilegala cu mentionarea mai multor nuante. Necesitatea protejarii dreptului la viata privata, contributia statului, pericolele intervenite asupra vietii individuali in cazul nerespectarii/neprotejarii acestui drept.
Pt cei interesati: Dreptul la viaþa privatã

LE: Cum spune si @G_S_C mai sus, cum pana mea afla ei ca eu planuiesc sa dau cu untura pe sediul guvernului ca sa-l manance cainii cu tot cu guvernanti din moment ce stocheaza doar datele iar continutul nu?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Stiu ca s-a spus intr-o mie de locuri si de o mie de persoane ca se vor inregistra convorbirile, sms-urile si emailurile; Dar tocmai asta vroiam sa spun, sa atrag atentia ca este vorba despre DEZINFORMARE. Legea scrie clar, cititi mai sus, nu se inregistreaza continutul.
Daca cineva inregistreaza aceste continuturi, nu operatorii sau providerii sunt ei.

Si in legatura cu celelalte date despre apeluri, nu va faceti iluzii: cu si fara vreo lege, ele existau si erau stocate de catre ORICE provider si in special operator de telefonie. Am spus in postul initial din ce ratiuni. Ele au fost si vor fi accesibile oricui are acces la acele baze de date, legal sau nu.

De-asta am deschis postul asta, sa evitam DEZINFORMAREA. Mircea Badea, desi il ascult zilnic aproape de peste 3 ani, m-a dezamagit la faza asta...

In ceea ce priveste cum afla din simple 'detalii' ale unui apel telefonic, fara a sti continutul...ei bine, veti fi uimiti: sa ne zica un simplu procuror, sau criminalist, sau macar cineva care a trecut prin vreo academie de politie...
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
indy a scris:In ceea ce priveste cum afla din simple 'detalii' ale unui apel telefonic, fara a sti continutul...ei bine, veti fi uimiti: sa ne zica un simplu procuror, sau criminalist, sau macar cineva care a trecut prin vreo academie de politie...


Pai se prea poate sa nu avem printre noi astfel de oameni, poate ne poti spune tu tinand cont ca lucrezi in domeniu ...
Ex: Eu cu tine suntem 2 oameni simpli, cu familii, linistiti, cu loc de munca dar ofticati pe situatie si vorbim la telefon cum sa i-o tragem lui Tampiceanu ca tot are lumea boala pe el. Cum pot afla ei ca noi vrem sa-i bagam pe fereastra o petarda din moment ce nu am continutul convorbirii? Este imposibil!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Lucrez in domeniul legat de telefonie, date si baze da date, stiu exact cum se face si cum s-ar putea face
Nu lucrez in avocatura, criminalistica sau politie. Dar am citit niste tratate si cursuri; e o arta criminalistica, nu zic ca pe la noi o stapanesc multi, dar se pot afla multe.
Greseala este ca se pleaca de la premisa asta: cum afla aia ca noi punem nu stiu ce la cale; nu asa, politia afla cine a facut ceva, nu ce vrea sa faca nu stiu cine
Nu ma bag aici, nu sunt in domeniul asta...
Despre retinerea informatiei si baze de date, insa, revin oricand cu ce raspunsuri vreti
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
indy a scris: nu asa, politia afla cine a facut ceva, nu ce vrea sa faca nu stiu cine


Pai daca cineva a facut ceva, normal ca afla, si presa afla si noi toti, dar ideea este sa preintimpne actele infractionala, si asta nu are cum s-o faca decat ascultand convorbirea mea cu mama omida, in care eu ii zic sa-mi prezica ziua cand e bine sa arunc cu ulei pe sosea sa cada motocicleanu si sa moara! Daca afla dupa, e degeaba, lor le trebuie continutul, sa stie TOT, si cu siguranta il au.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Extraordinar !
La 20 de ani de la Revolutie , cand credeam ca ne-am convins de veridicitatea legilor din Romania , cand credeam ca ati inteles ca legi se dau numai pt smecheri , cand credeam ca ati inteles ca n-au absolut nici o scrupula pt a pune mana pe PUTERE , pt ca s-au invatat cu ea , veniti si spuneti : Nuuuuuuu , nu stocheaza continutul sms-ului , ci data si ora la care ai dat sms-ul si cui ... Pt anchetele judiciare , nu pt altceva ..
Hai sa fim seriosi ...
La firma la care lucrez , administrez grupul Vodafone , avand peste 90 de aparate , cateva neturi mobile , si niste adaptoare . Si anul trecut , pe vremea asta , am cerut de la Vodafone desfasurator pt doua numere , pt o perioada de o saptamana , anterior acelei date cu ... 3luni . Si vodafone mi-a dat exact cum zice si in legea asta : la ce ora a sunat , pe cine , cate minute , cui a dat sms , la ce ora , etc.
In conditiile in care aia in 2008 au putut sa-mi dea desfasurator pt 2007 octombrie , la ce mai era nevoie de legea asta ?

Te mai intreb ceva : eu daca-s cercetat penal pt dare de mita si imi iau cartele pre pay sa-l sun pe ala .... la ce o sa-i ajute pe anchetatori legea asta ? Ma duc la chisoc , imi iau cartela , sun ministrul si arunc cartela... Vrei sa zici ca aia n-o sa ma asculte ? O sa zica .... a sunat unul de pe un prepay frate... n-avem ce sa-i facem . Nu mai zic ca daca sun de pe telefonul meu , imi aduc angajatii martori in instanta , care sa zica : nu-i domle' n-a sunat el ... I-a luat ala micu de 3 ani telefonul si a apasat gresit si l-a sunat pe dom' ministru

Bai nene daca nu traiam in Romania , puteam sa cred legea asta . Dar satul fiind de abuzurile de aici ( de la Presedinte ... da dom' Basescu cititi-ma si stocati-ma .... pana la ultimul carnat de consilier de comuna ) , satul fiind de felul cum se aplica legea in Romania pt majoritatea , nu cred ca au facut legea asta ca sa nu ne asculte Laughing ... Mai degraba cred in Mos Craciun
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am renuntat la asa zisa intimitate imediat ce am cumparat un telefon,camera foto sau video.
orice mucos de 5 ani care are un telefon cu camera ,poate sa filmeze pe oricine,la orice ora,oricum si oriunde....
niciodata nu am avut incredere in convorbirile telefonice,nici macar in cartelele pre-pay.poate sa te prinda dupa tonalitatea vocii etc..
vreti intimitate -vorbiti sub dus!
de ce era nevoie de legea asta?
de aia! sa nu se scoale unu' ca i s-a violat intimitatea.
eu nu vad nici o incalcare a intimitatii!
orice operator de telefonie are dreptul de a contoriza apelurile in vederea facturari,eventual de a inregistra aleatoriu o convorbire ,pt a inbunatatii calitatea serviciului.
nu mi se pare nimic iesit din comun.
nu te obliga nimeni sa ai telefon mobil!
in momentul in care optezi pt asa ceva ,iti asumi riscuri!
violare de intimitate inseamna sa te filmeze unu in baie cand te c..i. din momentul in care iesi pe strada s-a terminat cu intimitatea.
aceasta lege o vad mai mult ca o atentionare de genu' "piocu' mic si joc de glezne"!
oare dece in toate filmele cu gansteri se comunica direct ,fara telefonie. sigur, nu de prosti fac asta.
cea mai mediatizata arestare in masa de mafioti americani, anii 70,au avut ca baza convorbirile telefonice inregistrate. Wink
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si pana acum se stocau date referitoare la convorbiri. Romtelecom trimitea de mult facturi cu numerele apelate, la societati. La Vodafone daca ai cont, iti verifici de pe computer ce convorbiri ai facut, cu ce numar ai vorbit, data, ora, parca astea erau, doar o data m-am uitat de curiozitate. Prin legea asta se incalca intimitatea oamenilor. Si ce importanta ar avea datele astea, cu cine, de unde si cand daca nu ar sti si ce am vorbit? De exemplu pentru ascultat telefoane am auzit ca ar fi de ajuns ID-ul celularului si poti schimba cate SIM-uri vrei. Incercati codul *#06# si va afiseaza ID-ul pe ecran (am incercat doar pe Nokia). Cand a aparut busola connex, de-ti arata unde esti, la nivel de cartier sau oras, mi-am dat seama ca cei de la telefonia mobila stiu pe unde ma aflu si pe unde am fost. Nu stiu exact cum functioneaza, doar am presupus ca iti afiseaza pe celular antena de pe care iti iei semnal, denumirea fiind data de numele cartierului sau orasului. Poate ne explica cei care lucreaza in firmele de telefonie celulara. Revenind la subiect, mie unu' nu-mi convine sa mi se asculte telefonul si nici sa mi se supravegheze internetul. Cred ca ne intoarcem la perioada de dinainte de 1989 incetu' cu incetu'. Tot ce am scris este inspirat din navigarea pe internet, televiziune si radio, in caz ca mi se stocheaza mesajul si sunt pus sub supraveghere...
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am zis de la bun inceput ca stfel de date se stocheaza si s-au stocat dintotdeauna. M-am ferit sa o spun, dar acum capat curaj: NU, nu este deloc intimitate
Eu vroiam doar sa lamurim ce TEXT are legea. Ca se practica, ca sunt posibilitati...e altceva....si ca se face, dar sigur NU in masa. decat daca ajungi sa interesezi pe cineva.
Acuma, cu intimitatea, iarasi ganditi-va la banalul card pe care mai toti primim salariile. Asa e ca de foarte multe ori, de lene, nu mai scoatem bani lichizi, preferand sa platim la supermarket cu cardul direct? Va dati seama cate informattii se pot deduce numai din desfasuratorul acelui card.
Din acele simple 'informatii aditionale'.

TOTI cei care au rulaj de date (informatii electronice) le stocheaza pentru cel putin 6 luni....supermarketurile tin detaliile pe fiecare bon cel putin un an...bancile nu mai zic, pot tine si 5 ani orice desfasurator.

Deci, si eu sunt confuz, nu mai stiu ce e cu legea asta...Very Happy
Dar stiu sigur ca in masa, pentru TOATE apelurile, NU se inregistreaza continutul...nu au cum...In momentul cand i-ai interesat, e altceva...te vaneaza si te pot gasi oriunde, pot afla abosulut totul, cata vreme mai folosi instrumente banale in ziua de azi cum ar fi: telefon, internet, card bancar
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cardurile , SIM-urile , ID-ul telefonului , Busola - cateva gadgeturi care au incantat lumea si prin intermediul carora baietii pot sa te verifice ... de unde ai ? cat ? cui ai trandsferat ? unde lucreaza ala ? si tot asa

Intreb din nou :
Sa presupunem ca-s un mare corupt si fac afaceri cu statul . Si sunt suspectat de organ ca dau o mita la vreun directoras si ii supravegjheaza lu asta telefonul . Si ma duc si iau 5 sim-uri prepay si le bag in 6310-le care-l am de rezerva acasa de 5 ani si care l-am luat la second hand .
Si-l sun pe ala de pe prepay si-l arunc .
Si ... cum le foloseste treaba asta in ancheta ? Asta daca sa presupunem ca nu ma asculta ... Cu ce schimba treaba asta modul de desfasurare al anchetei , fata de perioada anterioara , cand avea stocate aceste date ? Cu ce ii ajuta , asta daca nu ma si inregistreaza.....

De-asta am zis ca bate la ochi si au impresia ca suntem retarzi si credem toate prostiile si balacarerile
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
priviti si partea buna!
nu de putine ori s-au facut incurcaturi cu plata catre alte conturi sau persoane,daca nu exista aceasta posibilitate de a sti la ce ora si catre cine,totul se pierdea,nu?
aceste date pot fi folosite si pentru bunul tau interes,nu numai impotriva ta!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca nu existau cardurile , nu era nevoie de partea buna , dar nici de aia rea ( frauda - monitorizare , etc )
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ca orice lucru-are si parti bune si parti rele.
nu ne putem pune in unghii sa stopam informatizarea!
probabil suntem cam ultima generatie care se "sperie" de aceste "minunatii" ale informaticii!
daca am intreba pe unu de 10-15 ani,nici ca i-ar pasa daca e ascultat sau nu;daca plateste cash sau via card....cu cat mai multe cartele,telefoane,i-pod prin buzunare cu atat mai bine!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca-l intrebi pe unul de 15 ani daca-si mai aduce aminte ca tacsu statea in casa si vorbea in soapta de Europa Libera , baga pe sub nas salam cu soia si se punea la o coada fara sa stie dinainte ce se da , dar sigur se da ceva , habar n-are de lucrurile astea .

E normal ca noi sa ne temen , cei care n-am uitat
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pai pe unu de 15 ani poti sa-l intrebi si de Revolutie ca nici pe aia nu a prins-o, d'apai de Europa Libera / Vocea Americii Smile

Si care ar fi atunci solutia? Sa ai numai cash, sa nu folosesti telefonia de nici un fel si nici internetul?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ehe!o dam in nostalgie.
mai mult ca sigur ca vom afla ce se intampla cu adevarat in ziua de azi,peste 50 ani,si atunci un pic deformat.
app de soia-acu e aliment nutritional,mai scump ca ciocanelele,putini isi permit sa aiba o dieta numai din produse naturiste... Very Happy
noi sa fim sanatosi!ca de-astea am avut si vom avea parte tot timpul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR