Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Imi cer scuze moderatorilor pentru postarea gresita. Am o Zafira 2,2DTI, motor Y22DTR si dupa un drum de 150km temperatura apei nu a ajuns nici macar pana la 80 grade, temperatura exterioara fiind de 0 grade. Banuiesc ca termostatul a ramas blocat pe deschis. Va rog sa-mi spuna si mie cineva unde este amplasat acest termostat si cum se inlocuieste. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E cel in care intra furtunul acela cu galben pe el
https://www.clubopel.com/pre...e.ro/y22dtr/3.jpg

Aici e dat jos.
https://www.clubopel.com/pre...e.ro/y22dtr/4.jpg

Daca furtunula cela ce intra in radiator se incalzeste inainte de a ajunge apa la 80-90 grade atunci e blocat pe deschis.
  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:E cel in care intra furtunul acela cu galben pe el
https://www.clubopel.com/pre...e.ro/y22dtr/3.jpg

Aici e dat jos.
https://www.clubopel.com/pre...e.ro/y22dtr/4.jpg

Daca furtunula cela ce intra in radiator se incalzeste inainte de a ajunge apa la 80-90 grade atunci e blocat pe deschis.

Multumesc foarte mult.
  • dragos.popescu

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am inlocuit si eu termostatul.
Este ceva de munca, am pierdut vreo 3 ore.
Skip ads

  • ag 89 gby

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti imi cer zcuze dak nu sunt pe topicul bun dar am si eu o problema cand merg pe distante scurte apa imi sta la 88 -90 g dar imi face presiune si mio da afara din vas
d c?
  • moldo2006

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nicolae Dumitru a scris:Va salut. Imi cer scuze moderatorilor pentru postarea gresita. Am o Zafira 2,2DTI, motor Y22DTR si dupa un drum de 150km temperatura apei nu a ajuns nici macar pana la 80 grade, temperatura exterioara fiind de 0 grade. Banuiesc ca termostatul a ramas blocat pe deschis. Va rog sa-mi spuna si mie cineva unde este amplasat acest termostat si cum se inlocuieste. Multumesc anticipat.


este amplasat in stanga motorului dupa ce iei capacu jos,frutunu ce merge la radiator,maia re un furtun subtire ce merge parca inapoi in borcan(nu mai tin bn minte:P)....si de schimabt de schimba f usor vreo 4 suruburi
  • moldo2006

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2002 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nicolae Dumitru a scris:Va salut. Imi cer scuze moderatorilor pentru postarea gresita. Am o Zafira 2,2DTI, motor Y22DTR si dupa un drum de 150km temperatura apei nu a ajuns nici macar pana la 80 grade, temperatura exterioara fiind de 0 grade. Banuiesc ca termostatul a ramas blocat pe deschis. Va rog sa-mi spuna si mie cineva unde este amplasat acest termostat si cum se inlocuieste. Multumesc anticipat.


si eu am patit asa,nu mai etanseaza bn clapeta aia si ramane mai "deschis"...eu am venit iarna 60 km si nu mi sa ridicat mai deloc apa,caldura aveam da acu la apa l 0 statea,daca se ridica 1mm da mai sus deloc,si ams chimabt termostatu o fost 200 de lei si gata:)
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare ,

am o zafira b (2005) Z19DTH.Acum doua zile am facut un drum de 300km dar nu prea mi-a bagat caldura .Am intrat in meniul secret si am observat ca temperatura apei nu a urcat mai mult de 40 grade ( in afara orasului) .In oras a ajuns undeva la 55.Sa fie de vine termostatul ?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cam asta ar fi primul indiciu ... Verifica termostatul prin metoda babeasca, gasesti pe-aici pe forum, compari temperatura furtunelor de intrare si iesire din radiator, dupa primele 5-10min de functionare...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR