Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • digweed

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati cu un pret de catalog din 2005 pentru un Opel Astra H... A avut taica-miu un accident, n-a fost vina lui. Stam cu masina in service iar cei de la Ardaf (RCA ul celui cu care s-a tamponat este de la compania Ardaf) nu vor sa plateasca suma pt reparatii. Intr-adevar, suma este ridicata (350 mil), insa ca dauna totala ofera foarte putin, ei scazand din pretul de 11700 € (cica pret de catalog, pret preluat de pe site-ul APIA). Se stie clar k nu are cum sa fie pret de fabricatie atat, era min 14000 € cheala presupun, insa nu gasesc exact pretul de catalog din 2005.
Sau, in caz k umfla enorm nota reparatiei cei de la service, ma puteti ghida spre un alt service? Cica 200 mil reprezinta bordul cu airbagurile... Este adevarat? Multumesc anticipat!
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si cat vor sa iti dea ei la dauna totala? Daca iti dau vreo 10.000euro si epava eu zic ca ar fi foarte ok. Mai ales daca iti dau euro la cursul asta Wink
Apropo, m-am uitat acumpe site la APIA, pretul de 11700 e pentru Astra G, pentru H e in jur de 16k
Astra 1.7iCDTI Essentia 16150
  • digweed

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Si cat vor sa iti dea ei la dauna totala? Daca iti dau vreo 10.000euro si epava eu zic ca ar fi foarte ok. Mai ales daca iti dau euro la cursul asta Wink
Apropo, m-am uitat acumpe site la APIA, pretul de 11700 e pentru Astra G, pentru H e in jur de 16k
Astra 1.7iCDTI Essentia 16150


Ei vor sa dea cam 210 mil, adica mai nimic...(cam cat ar da si pe reparatie presupun). Nu stiu la ce s-a uitat tipul de la asigurari pe APIA, probabil s-a uitat la carburant, a mea este pe benzina, 1.6. Oricum, o sa caut si un alt service autorizat. E foarte nasol fara masina si astia isi bat joc de tine! Oricum nu da nimeni 10000 € + epava. Max 7500 - 8000 si epava, dar ei dau mult mai putin chiar si de atat.
  • badeaalexx

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
cei de la ardaf sunt cei mai josnici oameni,cu celelalte nu am avut ocazia sa ma intalnesc si nu imi doresc sa am.am avut bafta de doi cu asigurari ardaf si de fiecare data am ramas cu paguba in buzunar.ce pot sa iti recomand este sa te duci la unul din service-urile agreate de ei,mie tot timpul imi scotea ochii cu cei de la electromecanica de la care aveau niste devize foarte mici pentru reparatii,nu te apuca sa repari masina pentru ca esti in pierdere...mergi la director in primaverii si lamureste problema.iti urez bafta cu nemernici de la ardaf
Skip ads

  • digweed

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
badeaalexx a scris:cei de la ardaf sunt cei mai josnici oameni,cu celelalte nu am avut ocazia sa ma intalnesc si nu imi doresc sa am.am avut bafta de doi cu asigurari ardaf si de fiecare data am ramas cu paguba in buzunar.ce pot sa iti recomand este sa te duci la unul din service-urile agreate de ei,mie tot timpul imi scotea ochii cu cei de la electromecanica de la care aveau niste devize foarte mici pentru reparatii,nu te apuca sa repari masina pentru ca esti in pierdere...mergi la director in primaverii si lamureste problema.iti urez bafta cu nemernici de la ardaf

Merci mult pentru precizare. Am aflat de la mai multe persoane de neseriozitatea lor. Intrebarea mea este urmatoarea: Tu asa ai reusit sa iti rezolvi problema, deplasandu-te la director sau este un simplu sfat? Oricum, cred k il voi lua in considerare fiindca nu mi se pare legal ceea ce fac ei. In mod normal ar trebui sa plateasca reparatiile, pana la urma au facut contract cu cei de la Radacini si mie nu ar trebui sa-mi pese cati bani cer aia, ci doar sa-mi iau masina reparata... Cred k voi apela si la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor, dar eu stiu cat de seriosi sunt si astia...?
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Poti sa iei in calcul si sa ti-o declare dauna si sa iti dea banii, cu care poti sa o repari tu la un service mai de bunsimt la preturi. Iar unele piese ca plansa bord si airbaguri le poti gasi sh ieftine.
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca pretul masinii,de noua,este cam 16500 euro.Avand in vedere anul de fabricatie(2005)ea mai valoreaza acum intre9500 si,maxim,11 000 euro.
Inteleg ca cei de la service ti-au facut o antecalculatie si sa ajuns la suma de 35000 ron(8500 euro).Sigur aceasta valoare(35000 ron) nu depaseste valoarea maxima de despagubire,pe RCA,in cazul masinii tale!Ca atare,"tinete" de cei de la Ardaf si spunele sa-ti plateasca reparatiile sau sa-ti declare dauna totala.La un calcul corect ,cei de la Ardaf vor ajunge la sumele mentionate mai sus.Poate iti convine sa primesti intre 9000 si 11000 euro pe masina! javascript:emoticon('Laughing')
  • vallydvm

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Are cineva un catalog de preturi din 1998. M-ar interesa cat a fost pretul unui Opel Vectra B 1,8 station wagon hidramat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR