Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare
In data de 28.01.2009 am fost cu masina parcata in fata casei si un nemernic cu un BMW imprumutat de la proprietar a intrat in masina mea parcata cu aprox. 110-130 km/h.
Masina mea a fost facuta praf, la asigurare s-a constatat dauna totala.
Am incercat sa ma inteleg cu nemernicul care a condus masina dar el zice ca nu are de unde sa plateasca si dupa cate am vazut nici nu prea il intereseaza ce va fi cu masina mea.
Voi ce stiti?
Ce se poate face in astfel de cazuri?
Asigurare plateste pentru dauna totala 3400 Euro pentru Opel Zafira din 2001, ,motor Z22SE
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
[img][/img]
Skip ads

  • botic78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am un prieten care a patit acelasi lucru
nu poti decat sa incasezi dauna totala de la asigurari si sa vinzi masina pe bucati sau toata asa lovita
si vei recupera 85-90% din valoarea masinii
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
dar cine o sa cumpere masina asta la pretul de 3000 euro?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poti vorbi si cu @ady negoita. Si el a avut in noiembrie sau decembrie un accident cu zafira si tot dauna totala. El zicea de ceva mai multi bani. Poate te ajuta cu ceva informatii.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sau mergi in instanta pentru a-ti recupera prejudiciul de la vinovat.
  • botic78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2006

  • Mesaj Privat
prietenul meu a luat 3000 euro pe o astra g lovita
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Sau mergi in instanta pentru a-ti recupera prejudiciul de la vinovat.

pe cine dai in judecata?
pe soferul BMW-ului!? ce vina are el ca atat da asiguratea!
pe societatea de asigurari?!
dupa criteriile lor atat face masina!
trebuie demonstrat ca masina face mai mult.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dai in judecata pe vinovatul stabilit de politie, iar valoarea masinii poate fi stabilita dupa anumite cataloage care sunt folosite si la calcularea taxelor.
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Acolo erau bucati de stalp? Daca nu era stalpu nu iesea asa sifonata masina. Acum ai cateva solutii.
1.dai in judecata sa iti recuperezi diferenta de bani de la individ.
2. o vinzi pe bucati ca nu arata foarte rau, caz in care iti recuperezi toata suma
3. faci o analiza vreo saptamana cam cat te ar ajunge sa o faci.( parerea mea, cu piese sh si vopsire la un atelier normal,cu 300 ron pe element, te incadrezi in 2000-3000 euro maxim)
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
putin off topic, in ziua de azi se merita casco, pt ca rca te lasa cu gura casca pt masini ceva mai vechi.
  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Devizul de calcul al daunei este de 380 mil. lei vechi, adic aprox. 9000 Euro


Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a condus masina


Valoarea masini pot sa-l dovedesc cu factura de cumparare respectiv cu chitanta de taxa inmatriculare


Ultima modificare facuta de pattila la Lun 02 Feb, 2009 1:24 pm
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si casco la masini mai vechi gasesti mai greu (astra din 99 la Generali - aici am incercat deocamdata - nici nu s-au uitat la mine - cica mai veche de 5ani nu fac casco) si probabil la preturi mult mai mari ... Rolling Eyes
Skip ads

  • pattila

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2001 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Devizul de calcul al daunei este de 380 mil. lei vechi, adic aprox. 9000 Euro


Vreau sa-l dau in judecata pe cel care a condus masina


Valoarea masini pot sa-l dovedesc cu factura de cumparare respectiv cu chitanta de taxa inmatriculare
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa gasesti un inspector cumsecade de daune de la alta societate de asigurari. Il pui pe el sa iti faca o evaluare la masina. Nu pot crede ca masina in conforma swacke este asigurata doar atat. Ala este pretul oferit de asiguratorul celui ce tea lovit, asta este un pret cam micut, in general se da valoarea integrala a masinii sau 85% din ea si ramai cu masina. Ar trebui sa iti dea cam 6.000 euro - 15%, 6.000 euro fiind evaluarea in cazul in care ti-ai fi facut casco.
Parerea mea e sa le dai un mail domnilor de la CSA.
LE: Vezi poate intelegi ceva de aici, ar trebui sa reiasa pe undeva valoarea masinii de nou si actualizata http://www.schwacke.de/SP/P...A/KOMBI_5_TUEREN_(AB_01-1999_BIS_03-2005).html
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cum a spus si colegul , poti sa-l dai in judecata dar asa poti sa duci mult si bine cu procesul daca el are un avocat bun si valoarea masinii scade cu fiecare zi
si a doua solutie cauti un cosultant auto care se ocupa de asemenea cazuri si iti recuperezi undeva la 80% din valoarea masinii , asta depinde de tine
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
sper sa nu spun prostii dar eu din cate stiu in cazu in care te-a lovit x-ulescu si nu e vina ta, te despagubeste rca-ul nu casco si pe polita de rca mi se pare ca e trecuta valoare maxima care anu trecut a ajuns la 300.000 euro parca. casco e doar pentru a iti repara singur masina deoarece este vina ta sau preferi sa o faci pe casco al tau ca sa nu astepti dupa rca-ul lu x-ulescu care te-a troznit. iti recomand sa mai discuti cu cineva avizat. bafta
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:LE: Vezi poate intelegi ceva de aici, ar trebui sa reiasa pe undeva valoarea masinii de nou si actualizata http://www.schwacke.de/SP/P...A/KOMBI_5_TUEREN_(AB_01-1999_BIS_03-2005).html


Nu are ce sa inteleaga de acolo, preturile alea sunt date aiurea, vectra mea B din 99 e evaluata la 25.430€ ...
Exista un alt sistem de evaluare "PKW bewerten", te lasa sa-ti gasesti masina si dotarile care le are dar ca sa iti spuna cam cat face trebuie sa platesti 7,90€ Mad
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cati km ai la masina,nici ce dotari are,insa valoarea ei nu poate fi mai mare de 5000-6000 euro.Cei de la asigurari,sigur,ti-au evaluat-o mai putin!Tebuie sa-i convingi sa iti faca o
evaluare corecta a masinii,si numai dupa aceia,daca nu esti multumit,il poti da in judecata pe cel ce ti-a produs dauna,si sa-i soliciti in instanta diferenta pe care o consideri tu ca fiind
justificata!

P.S Pe ce strada stai in Oradea?(si eu sunt oradean)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
andreim4 a scris:sper sa nu spun prostii dar eu din cate stiu in cazu in care te-a lovit x-ulescu si nu e vina ta, te despagubeste rca-ul nu casco si pe polita de rca mi se pare ca e trecuta valoare maxima care anu trecut a ajuns la 300.000 euro parca. casco e doar pentru a iti repara singur masina deoarece este vina ta sau preferi sa o faci pe casco al tau ca sa nu astepti dupa rca-ul lu x-ulescu care te-a troznit. iti recomand sa mai discuti cu cineva avizat. bafta

Vorbesti prostii.... Aia 300.000 inseamna ca acopera dauna daca dai in masina lu irinel..sau becali...care au valoarea ramasa pana la 300.000 euro, sau lovesti un tir cu electronice si ala pica in rapa..etc. Nenorocitii de la RCA iti calculeaza valoarea totala a masinii aplicand la valoarea de catalog o cota de uzura in procente. Peste 10 ani vechime, mi se pare ca iti mai dau numa 15% din valoarea masinii noi.
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
RCA- asigurare obligatorie , se foloseste in cazurile de acidente si se ofera partii vatamate pt as-si repara autoturismului;Valoarea acestuia se calculeaza in functie de catalog ex: opel vectra b2 din 2001 fab model 2ooo edition motorizare 1.8 valoarea acoperita de polita rca = 5500e , chear dak eu pe masina am dat 6700e,

CASCA - aceea asigurare obtionala pe care un posesor de autoturism isi asigura automobilul in cazult de accidente , vandalizari, incendii s.a.
Prin aceasta polita proprietarul isi repara daunele la masina pe banii asiguratorului ...

poate m-am facut inteles
o seara buna

valoarea ta in catalog este undeva la 6ooo euro , sa fii multumit ca iti da 3000 de euro + epava
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR