Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am un sony dsc p12.
acum trei saptamini am facut ultima poza. nici o problema. de atunci a stat pe masa, in husa. azi am vrut sa il folosesc. e stricat. obiectivul iese normal, lentila se misca normal la zoom, dar imaginea pe care o "vede" este deformata pe verticala (de parca a tras cineva foarte mult de marginile de sus si de jos) si neclara (de parca liniile verticale de pixeli au fost trase unele mai sus, unele mai jos - diferenta de 1-2 pixeli asa, la ochiometru). nici culorile nu arata prea bine.

ati mai vazut asa ceva? aveti idee ce are? unde as putea apela pentru reparatie (a iesit din garantie acum 4 luni Sad )
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
dubios.....mai bine ne intrabai de masini......intreaba-i pe astia de la magazine care le vand de vreun service......sorry
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
A suferit diferente foarte mari de temperatura? Ce zici tu e problema de senzor... Imaginea pe LCD-ul ei cum arata?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
cred ca e setata pe mod panoramic. fa si tu cateva poze si posteaza una mai elocventa
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu exista mod panoramic. nu e vorba numai de o imagine deformata ca atunci cind la tv se dau filme panoramice, strinse cu forta la raportul 4:3.

pe lcd afiseaza exat ce spun eu (in orice mod de lucru, foto sau video, cu orice setari - le-am incercat pe toate). pozele mai vechi de pe card le afiseaza normal.
partea care mi se pare ciudata este ca s-a stricat in timp ce statea nefolosit. nu se pune problemaa diferentelor de temperatura. a stat in casa, pe masa.
o sa fac miine seara poza, ca nu l-am mai luat cu mine....
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Stai asa: pe LCD afiseaza asa, dar poza cum iese? Tot asa? Daca da, e CCD-ul... Cam nasol...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
fa o pza si posteaz-o
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
probabil ca a inceput cu niste poze pline de "purici" apoi a inceput sa faca multe dungi orizontale, mai ales cand era putina lumina ... clar CCD-ul ... din pacate .. .cam asa imi face si mie aparatul ...... Crying or Very sad
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
culmea e ca nu a inceput in nici un fel. ultima poza facuta era perfecta. linii orizontale sau verticale nu am avut niciodata.

CCD-ul asta se poate schimba? e scump? sau mai bine imi iau alt aparat? cind ma gindesc cit am dat pe asta (plus cardul de 1gb)....

asta e ultima poza buna. dupa ce a fost facuta aparatul nu a mai fost folosit.


asa face acum pozele


ps: pentru ca nu aveam unde sa le incarc la dimensiunea originala, sint micsorate la 50% (orizontal/vertical).
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:
unde as putea apela pentru reparatie (a iesit din garantie acum 4 luni Sad )

Chiar daca nu mai este in garantie, vanzatorul este obligat sa iti asigure service post-garantie pe toata durata normala de utilizare (nu stiu cat este pentru camere digitale, dar pot sa ma interesez - oricum este mai mare de cinci ani). Daca vanzatorul refuza sa te ajute suna la OPC sau daca ai timp treci pe acolo si completeaza o reclamatie scrisa.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
vinzatorul zice ca ma ajuta, pe durata medie de functionare de 8 ani. cel putin asa scrie pe certifiactul de garantie. dar daca il repara intr-unapartament, cu ciocanul....
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Service-ul la camere foto in .ro e scuuuuuuuuuuuuuuump!!! De banii aia (du-te si intreaba numai cat costa diagnosticarea!!!) iei alta camera...Iar poza zice: alta camera...
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sad(
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:vinzatorul zice ca ma ajuta, pe durata medie de functionare de 8 ani. cel putin asa scrie pe certifiactul de garantie. dar daca il repara intr-unapartament, cu ciocanul....

Asta e problema lui, tie trebuie sa ti-l dea in stare de functionare. De obicei si ei au contract cu furnizorul si ala cu importatorul, care are cu producatorul samd, a.i. pana la urma tot la reprezentanta se repara.
Dar vorba lui Viper, vezi cat costa toata afacerea. La preturi nu ai cum sa ii prinzi si banuiesc ca Viper stie ce spune. Totusi, merita sa intrebi.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Am prieten chiar la service Sony. Omul e tare, in camere video mai ales. Nu va zic care sunt scorurile la reparatii.... Nu stiu daca aveti antecedente cardiace....

Te poti duce sa intrebi, pur si simplu... Modelul vad ca nu mai e in fabricatie... Deci piesele vor fi mai scumpe... Etc...
  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
citeste si aici. nu esti singurul in situatia asta.

http://www.cameratown.com/n...fm/hurl/id%7C1780

este o problema care a tras in jos tare de tot camerele sony.

chiar daca o rezolvi pe asta incearca totusi sa te orientezi catre
o firma cu produse mai de calitate (canon, nikon, olympus).
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Fuck!! E si camera mea video pe lista...

Pentru variante de camere s-ar putea crea o noua discutie... M-am jucat cu multe (cred eu), Sony sunt OK dar parca ar trebui sa se limiteze la video... Canon sunt fool-proof si au culori calde. Nikon au culorile prea reci (dure) pentru gustul meu (si m-am jucat cu un Nikon 8700 care nu e tocmai ieftina... Maaaari probleme la pozele in conditii de luminozitate scazuta...). Olympus la fel, aceleasi probleme (bine, si probleme de geometrie la zoom mare, si aberatii cromatice)... Panasonic au cam dat lovitura cu ultimele serii (stabilizare optica, zoom mare, lentile Leica)...

www.dpreview.com
http://www.steves-digicams.com

E bine sa te uiti si peste ele inainte sa alegi o noua scula... Au review-uri detaliate.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
notita aia de la sony inseamna ca primesc o reparatie gratis? in romania?

haha, am gasit anuntul si pentru romania, cu adresa societatii care se ocupa de ele. le dau un telefon mai incolo. da doamne sa fie adevarat.
http://www.sony.ro/view/Sho...mp;site=odw_ro_RO

@fiara: multumesc mult pentru linkul ala.

eu as fi vrut de la inceput un aparat mai spre slr (mi-a ramas inima la cann powershot is90), dar asta a fost tot ce am putut lua mai bun la acel moment. daca mai asteptam umatate de an era mai bine.
  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Panasonic FZ20 sau FZ 30 Wink

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz20/

http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz30/

Ambele SLR-like, 12x optic, stabilizare optica, lentile Leica, etc, etc (setari manuale cat cuprinde).

Bafta la Sony!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
numarul de telefon de pe anunt aiurea. m-au trimis in alta parte. am vorbit si au zis ca se rezolva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR