Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Confused
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Laughing
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Tin si eu!
Tot asa! Laughing
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
tre' sa verifici cablurile care intra in usa prin ventuza aia neagra de cauciuc, se sectioneaza dupa atatea inchideri/deschideri ale usii.

https://www.postimage.org/image.php?v=aV20eEMS
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca tine de boala generala a vectrei b. Cam toate au pb cu inchiderile centralizate mai ales la usa stg. spate. Daca ai noroc poti avea un fir intrerupt acolo unde zice @adrian_c daca nu motorasul de la inchidere care este situat chiar in interiorul mecanismului de inchidere a usii. Aici trebuie desfacut capitonajul usii si verificat daca iti vine curent la mufa ce intra in mecanism. Daca nu desfacut mecanismul si verificat sa nu se fi rupt vreun dinte la rotitele din angrenajul motorasului, curatat mecanismul si apoi uns.
Spor la treaba ca sigur o sa ai nevoie.
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Totusi nu pricep de ce tocmai usa stanga spate, pt ca este cea mai putin folosita, aceeasi problema am avut-o si eu, mi s-a sectionat tocmai firul negru-galben de la actuator (de ce tocmai ala nu stiu, mai sint acolo inca vreo 10 fire, nu putea sa se rupa altul, de ex. cel de la becul din usa). A trebuit sa tai tubul de cauciuc sa caut celalalt capat, l-am inadit si acum merge si actuatorul.
Si ca o paranteza, acum ceva timp am fost cu masina in service (reprezentanta) au pus testerul pe masina si mi-au dat verdictul: motoras ars! Probabil ca au citit doar o intrerupere de circuit si s-au grabit sa dea rezolvarea cu motorasul ars. Daca puneam botu, cumparam toata clanta cu tot cu actuator, o montau baietii din service, si tot nu mergea ! Pina la urma probabil tot ii dadeau de capat, dar garantat nu stiam ce au facut pentru ca la Opel NU ai acces in atelier ca sa vezi ce prostii fac aia cu masina ta, si ramaneam cu o groaza de bani dati pentru o lipitura la o sarma.
Asa ca ii multumesc lui adrian_c pentru poza, ieri am rezolvat problema.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am la fel .
  • tarantula

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare ca sunt posesor de curand de opel vectra x16xel am inchidere doar pe usiile din fata ? adik doar usile din fata se inchid si deschid, e posibil la cele din spate sa nu am inchidere? ?
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu se stie de ce dar defectarea inchiderii electrice pt usa stanga spate este foarte des intalnita la B-uri , si eu am aceeasi problema , cand se incalzeste ma ocup de ea , e posibil sa cada actuatorul sau doar un fir .
  • Furnicutz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasi problema,doar ca la amandoua usile spate,stie careva daca se pot verifica actuatoarele?ms
  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am gasit rupte 10 fire din 17 la usa stinga spate, dupa lipire a inceput sa-mi mearga geamul electric, inchiderea centralizata si boxa.Totusi dupa reparatie m-i s-a ars de vreo 2 ori siguranta pe inchidere, am scos mufa din stilp si am verificat fiecare lipitura in speranta ca voi gasi vreun scurt dar nu este cazul, de unde poate fi? geamul,boxa si becul merg normal
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Da capitonajul de la usa jos desfa celofanul lipit si incearca sa scoti mufa care intra in mecanismul de inchidere a usii. Iei o lampa de control la 12 V si probezi daca iti vine curent in momentul cand actionezi inchiderea. Sunt trei fire care merg acolo. Posibil ca motorasul sa fie bun si sa nu aiba alimentare sau mufa sa nu fie conectata la actuator.
Skip ads

  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pif, imi merge inchiderea pe st spate numai ca dupa reparatie m-i s-au ars doua sigurante pe inchidere si mie frica sa nu se arda din nou din cauza vreunui scurt
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Nu am inteles eu atunci verifica si la celelalte usi sa nu fie retezate firele si sa faca scurt intre ele.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu merge inchiderea de pe stanga spate,Am dat capitonajul jos..era mufa scoasa..am pus-o la loc cand merge cand nu...Asa k am scos-o inapoi si o inchid cu mana ca sa nu am grija ei cand inchid sau deschid Smile) Stie el strainul de ce a scos mufa...Very Happy
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Aceeasi pb am avut-o si eu. Dupa verificari motorasul cand ajungea la capat de cursa se bloca si nu isi revenea decat dupa ce de la drumurile bune era zdruncinat. L-am facut a mers o perioada si iar a reaparut pb. Am cumparat alt mecanism cu tot cu motoras care l-am luat dupa un vauxhual care la fel a mers o perioada iar a facut pb. Am fost nevoit ca din cele doua sa combin piesele si sa il refac din nou. Very Happy SURPRIZA si acesta din urma cred ca o sa-si dea duhul cat de curand fiindca il vad ca inchide mai tarziu cu o secunda usa. Parca ceva il frneaza si merge un pic mai greu. Daca si asta moare ii pun actuator normal bineinteles ca o sa improvizez o prindere prin usa.
  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc la toti pt sfaturi ma apuc de treaba si va anunt ce am rezolvat
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Salutari
Am si eu o problema asemanatoare.
Usa stanga fata nu se mai inchide/deschide din telecomanda intotdeauna.
Mai mult, acuma nu mai functioneaza nici blocatorul manual iar usa a ramas blocata. Am am mai avut odata problema asta dar cu usa deschisa si am putut desface capitonajul usii. Acuma cum il mai desfac ca sa repar?
Cand am desfacut data trecuta, am obserat ca blocatorul manual al e legat la o tija care se baga intr-o limba. Mie de acolo tot imi iasa. Are si o siguranta din plastic verde acolo, dar aia n-o mai pot nicicum baga la loc.

Cum usa daca e blocata si cum fixez tija aia ca sa nu mai iasa?

Merci anticipat
  • wolfmxn

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2009

  • Mesaj Privat
la mine e dr. spate dar daca trag un pic de buton se deschide,ceea ce ma face sa cred ca sa miscat ceva pe acolo de cind mi-am pus folie
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Acum 2 saptamani, am avut probleme la usa stanga spate. Ieri mi s-a intrerupt boxele din usa dreapta spate. Dar stiu ce are. Sint rupte firele din stalp, azi am rezolvat-o si pe asta.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR