Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!De ceva vreme stau si incerc sa imi fac curaj in a ma apuca sa revopsesc spoilerul de pe fata. Stau pt ca am o oarecare problema. Si anume aceea a vopselei. Din cate stiu masina mea este fabricatie 2001, si din cate imi aduc aminte la vremea respectiva nu intrasera in vigoare normativele europene vis-a -vis de protejarea mediului si eliminarea vopselurilor pe baza de diluanti cu derivatii petroliere (nitro, 2k, 3k, etc)
Deci in acest an de gratie mai toate service-urile unde am intrebat au spus ca vopsesc dupa metoda noua mai putin poluanta si anume aceea cu vopsele pe baza de apa.
Toate bune si frumoase dar aici apare problema.Oricat de mult s-ar stradui meseriasul aceste vopsele au alta consistenta si materialitate, fapt care se reflecta din plin asupra aspectului respectivei suprafete vopsite.
Chiar daca aceasta este vopsita cu mult profesionalism, are totusi un aspect ciudat. Si nu ma refer la discrepanta dintre o suprafata vopsita proaspat si una veche ( cu oarecare matuire si decolorare). Cine a patit acest lucru stie cred la ce ma refer.
Concluzie -Vopselele acestea noi pe baza de apa nu au aceasi consistenta si reflectabilitate si par a fi mai translucide.
Mai exista locuri in care a-si putea vopsi spoilerul masinii mele cu o vopsea asemanatoare celei originale?
Skip ads

  • zeke

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa-i sugerezi nenicului vopsitor ce vrei ca sigur te ajuta . Am avut si eu vopseaua dusa de pe spoiler si aceeasi poveste cu vopsele nepoluante . Ca sa vezi a gasit el totusi o solutie sa ma ajute fara factura si altele . Si sunt multumit . Smile Smile
PS: Nu era reprezentanta . Era pur si simplu o vopsitorie auto .
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu am vopsit la top lac spoiler masina din 2001 si nu se vede diferenta. nu stiu insa ce au folosit.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cauta Glasurit, n'ai sa regreti !
Skip ads

  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E normal ca la o masina veche de 2 ani sa iasa aripa proaspat vopsita mai inchisa putin ca portiera sau este greseala vopsitorului?\
  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu , nu este normal sa iasa diferenta de culoare.
Poate a gresit putin cel care a preparat vopseaua, poate fi si de la modul de aplicare a vopselei.
  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am o alta intrebare...
daca stiti in bucuresti un vopsitor bun...
sau daca aveti idee cam la ce pret sa ma astept pt un vopsit total o astra g caravan...
orice detaliu e binevenit
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cateva zgarieturi late de 2-3 mm si lungi de cativa centimetri pe portiere, plus bara fata stearsa de unu' in parcare.
Problema e ca se vede chitul (alb) pe portiere.

Ma poate directiona cineva undeva pt a rezolva problema cat mai frumos?
Mentionez ca am full casco si cred ca pot rezolva problema si pe baza ei....desi sunt dispus sa dau din buzunar daca obtin o treaba de calitate.

Multam,

Cosmin

Multumesc,

Cosmin
Skip ads

  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am facut constatare la firma de asigurare (D.A.) la care am polita casco si mi-au dat o lista cu service-urile la care au decontare directa.
Din pacate/sau fericire Evil or Very Mad nu au decontare directa cu service-urile Opel.
O sa revin cu un review despre acel service si, daca o sa am voie, voi da si numele. Oricum, service-ul la care m-am hotarat si la care am si vorbit se afla pe Fizicienilor si mi-au zis sa aduc luni masina, caci in aceeasi saptamana o voi si putea ridica.
Problema mea consta in cate o zgarietura pe cate o portiera (3 la numar) si abra fata zgariata.
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am revenit!
asiguratorul mi-a cam pus bete in roate si la politie....uoooffff
am scos-o la capt fara sa platesc din buzunar desi aveam full casco ce inculdea si vandalism.
Luni dimineata am lasat masina, miercuri seara am ridicat-o. Treaba buna...o mica diferenta de culaore, aproape insesizabila, lucrat frumos, inca nu am spalat-o..poate dupa ce o spal chiar nu se mai observa. plus ca dc fac polish&ceara...chiar cred ca o sa fie ok.
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu te grabi sa speli masina mai laso cel putin o saptamana.
  • CosminTeo

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pai au trecut 9 zile, e ok acum. in prima zi nu e ok sa ploua sau sa fie roua. as mi-au zis la vopsitorie
Skip ads

  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu vopseaua am o astra g in 3 usi cupe iar partea din lateral spate pana la usa din fata e mai inchisa putin la culoare decat restu asta se observa in anumite zile cande e soare sau noaptea.ce pot sa fac? daca polisez toata partea adica cea cu diferenta de culoare + usa +aripa se poate rezolva? Question
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lacurile astea 2k acrilice se usuca in vreo 5 ore dupa care le poti slefui cu 1500 - 2000 cu apa si polish dupa. Daca poti slefui cu apa crezi ca ploaia are vreun efect?
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sergiu2008 a scris:am si eu o problema cu vopseaua am o astra g in 3 usi cupe iar partea din lateral spate pana la usa din fata e mai inchisa putin la culoare decat restu asta se observa in anumite zile cande e soare sau noaptea.ce pot sa fac? daca polisez toata partea adica cea cu diferenta de culoare + usa +aripa se poate rezolva? Question

Daca e mai inchisa inseamna ca ti-a mixat ala culoarea gresit. Polishul il dai lacului care nu are legatura cu culoarea.
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
scuze de intarziere dar nu am mai avut net , deci pana la urma ce e de facut trebuie vopsita toata partea nu?/sau exista alternative?
  • astragt

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si eu am vopsit usa la un astra g caravan 1.7,gri metalizat si n a iesit aceiasi nuanta .cine o fi gresit vopsitoru sau al de a mixat vopseaua?vopseaua are cod 147 z park
  • sergiu2008

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu asa am luat masina dar orcum daca eram in locul tau ma duceam peste ei si faceam scandal, acum nu mai conteaza cine a gresit conteaza ca nu a facut cum trebuie lucrarea gresala cred ca e a aluia care a mixat vopsaua (meseriasi domne) ca si in cazul meu ! asta e "TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL" (off t)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR