Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
As avea nevoie un un mic sfat. Dupa 2 luni de cand am corsa 1.2 cumparata noua, imi e teama ca nu stiu sa o conduc Razz. In ce sens: cred ca o cunduc subturata.

Adica schimb vitezele cam asa:
1--> 18-20Km/hm
2--> 30-35km.km
3--->50-55km/km

totusi reusesc sa schimb astea pe la 2000-2500 de turatii ... care cred ca
e cam jos (nu? sau ... ? )

Eram curios cum fac altii cu o masina asemanatoare?
Skip ads

  • shaung

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2005

  • Mesaj Privat
mihai la ce turatie schimbi? sincer ... desi conduc tot o benzina insa de 1,4 mi se pare ca tu o tii subturata.
Eu unu schimb vitezele in jur de 3000 -3500 iar cand trag de ea pe la 4000 - 4300.
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai pe la 2300-2500 acum am inceput pe la 3000 ...
insa cred ca am invatat-o prost Sad ...

sper sa se si dezvete ... Smile

alte sfaturi si replyiuri sunt binevenite ...
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
o mica completare :
aste se intampla schimband 1-2-3 -a
restul vitezelor (4 si 4Smile ) se intampla la viteza mai mare
si turatia e cam 4000-5000-55000
Skip ads

  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cam cat de turat mergeti cu masina cand mergeti in exterior
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
eu schimb la 2500-3000 de ture...in functie de trafic.
"in afara" la 3000 de ture, viteza a 5-a, am 120km/h.
din nou, in functie de trafic/drum/dorinta trec de 120. dar nu f des.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Fara sa fiu nerespectuos, si ca sa fiu foarte sincer m-a umflat rasul cand am citit intrebarea, a trebuit sa o citesc de doua ori ca sa-i inteleg sensul, presupun ca te grabeai Smile nu?

In fine, cred ca ar fi bine sa postez eu primul pentru ca probabil eu "muncesc" mai mult Corsa la drum lung fata de restul "corsarilor" de pe forum. De obicei o tin pe la 110-120km/h iar la 120 km/h are 4000 rpm, pe Bucuresti-Pitesti am tinut-o aproximativ constant la 150km/h unde are fix 5000 de ture. Motorul merge fara probleme pana pe la 6000 rpm iar injectia se taie abia la 6700 asa ca nu te ingrijora, motoarele astea sunt facute sa mearga mai turat.

Oricum s-a mai discutat asta pe forum, daca dai un search sigur gasesti. Spor la alergat in "exterior" Smile Smile Smile

Scuza umorul dar mai radem, glumim....
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
afara o singura data am iesit cand am testat-o sa vad ce poate pe Buuresti Pitesti .. si la 165 viteza maxima avea fff putin peste 4.000 ture! iar in oras rareori peste 2.500! intre 2000 si 2500
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu inteleg ca 1.3 CDTI are 165 kmh la 4000 de ture dar noi adica eu si raduradu avem benzinare de 1.2 cu alte cutii, la motorul asta se referea el.
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
scuze de formularea intrebarii dar intradevar ma grabeam! am intrebat asta pt ca si eu am obs cat de bine merge masina intre 4000 si 5000 ture, dar cu o singura problema si anume imi mananca mult ulei la turatiile astea ( cam 300-400 ml la 1000km) si cand am fost la servis au zis ca e relativ ok pt turatie respectiva si ca daca vreau sa nu mai manance sa merg cam cu 3000 de ture(adica 90 km/h=dormi pe sosea). ce e drept in oras merg doar intre 2000-3000 ture ( pt consum) si nu mananca nimic ulei da totusi sa mergi doar cu 90 la ora e cam putin Sad
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da e normal sa pape mult ulei, si mie imi face la fel, dar cazul nostru e unul fericit. De exemplu TSI-ul de la Alfa (motoare de acum 2-3 ani), mananca in mod curent 1000-1500 ml de ulei la 10000 km indiferent de regimul de functionare. Mie nu-mi prea pasa ca nu am cine stie ce ulei in motor (Penzoil semi-syntetic 15W-40), dar daca e un ulei mai bun probabil ca e o problema.

Prima data cand am observat asta e cand am facut un Bucuresti-Pitesti cu viteza... 140-150 si cand am venit scazuse nivelul uleiului in baie cam 6-7mm sub minim desi aveam cam 3-4mm peste.... In concluzie zic sa nu te ingrijorezi si la drum lung sa pastrezi viteza maxima undeva pe la 120 ca acolo nu papa chiar asa mult, de fapt aproape insesizabil, eu fac acum la 2-3 saptamani un drum de cam 750km in tara, si nivelul uleiului se mentine aproximativ constant.
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
inseamna ca motorul tau e intr-o stare ceva mai buna ca al meu! mie si la 120 imi papa ceva mai mult. cat despre ulei am aral 10-40 care am auzit eu ca nu ar fi fff indicat pt turati prea mari (da nu sigur) oricum o sa il schimb pe castrol si ii bag si duralube asa ca sa o birjaresc apoi si mai mult! Laughing eu fac de obicei roman---cluj (prin brasov)si e un drum destul de bun unde poti sa mergi destul de tare. problema sunt muntii si curbele unde ca sa depasesti tiristii dai multe multe ture la motor
Skip ads

  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pai 1-1.5 l la 10000 nu e chiar asa de mult(pentru alfa) eu ma 3000 km de cand am schimbat din care 2000 facuti afara si a consumat 600 ml ulei deci pana la 10000 km daca mai fac multe drumuri afara ajung si eu la valoarea de 1 l consumat. apropo stie cineva ce ulei se potriveste cel mai bine la motoarele astea de 1.2
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Alexxx...intotdeauna dai raspunsuri clare,scurte si la obiect...imi place Very Happy
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut. tocmai am intrat in posesia unei Corse 1.2, are in momentul de fata 150 Km...am si eu o intrebare: avand in vedere ca nu stiu prea multe despre acest motor si ca inca este in "rodaj", este ok ca in treapta 4 la 2500 ture sa am 60Km/h?!?
  • Sebi_Marius

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eklipse a scris:Salut. tocmai am intrat in posesia unei Corse 1.2, are in momentul de fata 150 Km...am si eu o intrebare: avand in vedere ca nu stiu prea multe despre acest motor si ca inca este in "rodaj", este ok ca in treapta 4 la 2500 ture sa am 60Km/h?!?


E normal. Atat are si a mea si toate corsele cu motorul asta...
  • eklipse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
aa..ok, mersi ptr raspunsul atat de rapid. inca nu "i-am dat", desi ma "mananca" rau... poate ca odata cu avansarea in km, va fi ceva mai sprintena Razz...sau poate nu.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
LEXXX a scris:Fara sa fiu nerespectuos, si ca sa fiu foarte sincer m-a umflat rasul cand am citit intrebarea, a trebuit sa o citesc de doua ori ca sa-i inteleg sensul, presupun ca te grabeai Smile nu?

In fine, cred ca ar fi bine sa postez eu primul pentru ca probabil eu "muncesc" mai mult Corsa la drum lung fata de restul "corsarilor" de pe forum. De obicei o tin pe la 110-120km/h iar la 120 km/h are 4000 rpm, pe Bucuresti-Pitesti am tinut-o aproximativ constant la 150km/h unde are fix 5000 de ture. Motorul merge fara probleme pana pe la 6000 rpm iar injectia se taie abia la 6700 asa ca nu te ingrijora, motoarele astea sunt facute sa mearga mai turat.

Oricum s-a mai discutat asta pe forum, daca dai un search sigur gasesti. Spor la alergat in "exterior" Smile Smile Smile

Scuza umorul dar mai radem, glumim....

Shocked eu la 160 am fix 5000 de ture si am acelasi motor ca si tine z12xe sa am oare alta cutie??daca tu spui ca merge pana la 6000 de ture lejer inseamna ca eu ajung la 190km/h Shocked
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
raduradu NU BAGA DURALUBE IN MOTOR !
Nu fac nimic bun aditivii astia. Asta nu o spun numai eu ci americanii. O groaza de procese au avut producatorii de aditivi si toate le-au pierdut. Pui ulei bun si gata. Citeste biblia uleiurilor poate te lumineaza.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
cronny, exista mai multe cutii F13CR, eu o am pe cea mai scurta, tu probabil ai modelul urmator, un pic mai lunga, de aici si diferenta.

Il sustin pe dancuciureanu, nu baga duralube, e o vrajeala care a prins mai mult ca altele dar tot vrajeala ramane.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR