Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deschid acest topic pentru a discuta in privinta "pastrarii curateniei" in masina.
Stiu ca toti aveti prieteni, colegi de serviciu sau alte cunostinte pe care cu diferite ocazii ii transportati in masinile personale...si mai stiu ca nu intotdeauna este vreme buna si vin vremurile cu zapezi, noroaie etc.
Nu de putine ori mi s-a intamplat (mai ales cand masina a fost recent curatata) sa binevoiesc sa iau in masina una din persoanele enumerate mai sus si sa constat cu stupoare ca are noroiul, zapada, etc de 2 centimetrii pe talpa si nici macar nu schiteaza intentia de a se scutura pe picioare...(nu stau la tara, dar cu totii stim cum sta treaba cu curatenia pe sosele , trotuare, alei, etc in Romania)

Nu stiu cum e la voi, dar mie unul imi place sa pastrez masina curata si vreau sa fie asa cat mai mult timp si imi place sa o spal si sa o curat pe interior (silicoane, aspiratoare, stiti voi), ca doar e "my silent friend" si ma serveste la nevoie fara sa ma intrebe "de ce?"
Eu unul le spun fara nici o jena (ca doar e munca mea) sa se aseze pe scaun si cu pioarele in afara masini sa se scuture de mizerie, insa mi s-a intamplat sa am si reactii de nemultumire, ca si cum ce cred eu ca e masina mea...vreo sufragerie.Ok, dar nici cotetul altora nu e, nu?

Ei bine vreau sa stiu ce ne facem cu cei care se urca in masina fara sa aiba nici cel mai mic stres in a se scutura pe picioare, cei care nu au pic de respect pentru masina ta..ii mai luam sau nu ii mai luam in masina?Le batem sau nu obrazul?

Astept pareri de la voi!

Numai bine!

cele 2 discutii unite de maiandrei la 23:55
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu desi fac naveta la serv tot a doua zi cu un coleg (o zi cu masina mea si o zi cu masina lui) nu am avut probleme de genu asta, amandoi ne iubim masinile si le ingrijim.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
ai perfecta dreptate si te inteleg perfect; pe de alta parte, cei care nu au masina sau au dar nu le pasa de ea, sunt tentati sa nu le pese nici de a ta; mai mult, eu am prieteni buni dar la capitolul masina ma scot din minti: unul din ei de fiecare data cand uit si nu las o portiera jumate distanta cand opresc masina sa se dea el jos, imi pocneste portiera fie de zid, gard, fie de masina de alaturi...Pe de alta parte, dragul meu de nepotel de 4 ani mi-a vomitat de 2 ori in masina...iar ma-sa (sora-mea) nu are de zis decat ca: 'lasa ca e mic si el' ....
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sincer is enervanti oamenii care nu respecta masina si munca altora si din pacate sunt multi.sunt un maniac in privinta aspectului masinii.imi place sa fie curata tot timpul chiar daca la exterior nu o pot mentine tot timpul ca deh suntem in romania(la iesirea din spalatorie o balta de vreo 3 metrii patrati .ce sa fac sa iau masina ion carca? si multe alte gropi si drumuri neasfaltate)in interior tot timpul ii curata.simplu si la subiect cine nu respecta masina ta nu te respecta nici pe tine deci nu ii mai iau cu masina. Evil or Very Mad
off-topic:ma scot din sarite cei care trantesc usa cand o inchid Evil or Very Mad (mi se rupe inima cand aud fiecare surubel din portiera cu "geme" de durere) Crying or Very sad
si va garantez ca toate chestiile astea sunt facute de cei care nu au sau nu au muncit pentru o masina vreodata
p.s:sper ca nu am fost prea rautacios
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ii impingi jos in mers Very Happy.

Mai mult decat sa le atragi atentia nu prea poti face. Nu se stie cand ai nevoie de masina lor iar daca refuzi sa-i mai lasi sa urce s-ar putea sa te refuze si ei.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
foarte tare, cineva a sters CELALALT post, unde erau mai multe commenturi
Very Happy
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=41897
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sincer is enervanti oamenii care nu respecta masina si munca altora si din pacate sunt multi.sunt un maniac in privinta aspectului masinii.imi place sa fie curata tot timpul chiar daca la exterior nu o pot mentine tot timpul ca deh suntem in romania(la iesirea din spalatorie o balta de vreo 3 metrii patrati .ce sa fac sa iau masina ion carca? si multe alte gropi si drumuri neasfaltate)in interior tot timpul ii curata.simplu si la subiect cine nu respecta masina ta nu te respecta nici pe tine deci nu ii mai iau cu masina.
off-topic:ma scot din sarite cei care trantesc usa cand o inchid (mi se rupe inima cand aud fiecare surubel din portiera cu "geme" de durere)
si va garantez ca toate chestiile astea sunt facute de cei care nu au sau nu au muncit pentru o masina vreodata
p.s:sper ca nu am fost prea rautacios
Skip ads

  • Soso.

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1998 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie rugati de la inceput ( ori obligati), mai in gluma mai in serios( pentru nesimtitii care rad cand le spui sa se curete un pic de noroi,crezand ca e o gluma( eu am patit-o si am ramas Oo ) ), sa "prinda" ideea si pe viitor sa nu le mai spui tu, ca pana la urma e munca ta. Ceea ce fac ei, majoritatea, pentru mine e o jignire si desi sunt un baiat mai simtit, am sa incep sa ma fac mai inteles in aceasta privinta. Parerea mea... Laughing

@selberg in prvinta trantitului usii iti dau 110% dreptate. Uneori imi vine sa le spun sa lase usa deschisa cand se dau jos , ca o inchid eu. Si chiar e adevarat: cei ce trantesc usile sunt cei care nu au masini .
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
zapartanioan86
eu desi fac naveta la serv tot a doua zi cu un coleg (o zi cu masina mea si o zi cu masina lui) nu am avut probleme de genu asta, amandoi ne iubim masinile si le ingrijim.


selberg
ai perfecta dreptate si te inteleg perfect; pe de alta parte, cei care nu au masina sau au dar nu le pasa de ea, sunt tentati sa nu le pese nici de a ta; mai mult, eu am prieteni buni dar la capitolul masina ma scot din minti: unul din ei de fiecare data cand uit si nu las o portiera jumate distanta cand opresc masina sa se dea el jos, imi pocneste portiera fie de zid, gard, fie de masina de alaturi...Pe de alta parte, dragul meu de nepotel de 4 ani mi-a vomitat de 2 ori in masina...iar ma-sa (sora-mea) nu are de zis decat ca: 'lasa ca e mic si el' ....

sincer is enervanti oamenii care nu respecta masina si munca altora si din pacate sunt multi.sunt un maniac in privinta aspectului masinii.imi place sa fie curata tot timpul chiar daca la exterior nu o pot mentine tot timpul ca deh suntem in romania(la iesirea din spalatorie o balta de vreo 3 metrii patrati .ce sa fac sa iau masina ion carca? si multe alte gropi si drumuri neasfaltate)in interior tot timpul ii curata.simplu si la subiect cine nu respecta masina ta nu te respecta nici pe tine deci nu ii mai iau cu masina. Evil or Very Mad
off-topic:ma scot din sarite cei care trantesc usa cand o inchid Evil or Very Mad (mi se rupe inima cand aud fiecare surubel din portiera cu "geme" de durere) Crying or Very sad
si va garantez ca toate chestiile astea sunt facute de cei care nu au sau nu au muncit pentru o masina vreodata
p.s:sper ca nu am fost prea rautacios
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iata rezolvarea - "sterge-te ba/tu pe picioare" inainte sa urce
- "vezi cum trantesti usa" inainte sa coboare
off topic Nevasta are boala(cancer) cu curatenia atat in casa cat si in masina. Mergeam odata la tara la masa si pe drum vede vreo doi consateni cu saci cu boabe in spinare pe o vreme de sa nu scoti cainele din casa. Muieru meu, de mila, zice opreste ma sa-i luam si pe astia ca uite saracii ce-i ploua si mai au si bagaj. Am uitat sa spun ca pana atunci - "fiti-ar prostii ai dracu", "ce, masina ta e taxi", "se urca ca boii", etc... Revenind la consateni - eu m-am gandit ca nu e bine sa-i iau pe aia dar totodata era momentul sa demonstrez ca nu este asa usor sa pastrezi curatenia in masina. Opresc, le bag sacii in portbagaj si ii invit sa ia loc pe bancheta din spate cu hainele lor ude si pline de tarate de la bagaj. Nu va mai spun ce aveau pe cizmele de cauciuc si ca au intrat amandoi pe aceeasi usa in loc sa incadreze copilul la mijloc. Mai departe nu are rost sa mai scriu pentru ca va dati seama ce a urmat si oricum trebuie sa folosesc numai bip.
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu iau pe oricine in masina si doar in cazuri extreme sunt 5 pers. in masina. Pot spune ca din familie doar fratele meu a scapat fara reprosuri... Laughing Toti cei care au mers cu mine am avut grija sa-i 'educ' astfel incat data viitoare sa se uite unde pun piciorul cand urca in masina.
Eu sunt persoana care nu ma incurc in a spune ceva daca ma deranjeaza, iar cei apropiati stiu ca 'tai si spanzur' cand vine vorba de trantit usi si facut mizerie in masina, indiferent de persoana.
Toate astea pentru ca nu-mi place ca cineva sa-si bata joc de munca/curatenia mea, sau sa nu-i pese cand da cu usa de mai-mai sa sara geamu'.
Totusi, mai sunt si exceptii cand cineva face mizerie din greseala, ca de... se mai intampla, asta e... (dar foarte rar Wink )
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ma bag si eu la echipa voastra. La mine cine nu tranteste usa bine bine de tot........o lasa deschisa. Si mai am o boala pe cei care, desi sunt cu masina in ditamai parcarea, se urca doi-trei pe o singura usa tranzitand masina si lustruindu-si incaltamintea pe mochetele mele. Imi vine sa-i strang de gat. Daca le zic sa nu tranteasca usa ca se inchide foarte bine, o lasa "sa cada singura" si evident ramane intredeschisa.
Nevestei i-am aratat practic cum se inchide usa. -Nevasta, uite-asa, impingi usor cu manuta pana cand s-a inchis. Fara sa o arunci si fara sa iei mana de pe ea cu 40cm inainte de a se inchide.
.......degeaba........... Sad
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
si eu sunt asa imi place ca masina sa fie intodeauna curata si ingrijita numai ca la multi nu le pasa de masina ta ca doar nui a lor si daca nu ii iei atuncea esti om rau. mai ales acuma in vreme noroioasa se urca in masina fara sa se curete in picioare si toti pe o usa si mocheta,spataru scaunelor din fata tot le umplu de noroi si p langa asta dupa ce so urcat mai si trantesc bine usa degeaba le zici sa nu tranteasca ca zic ''scuze'' si cand coboara tot al trantesc. Mie asa imi place ca sa fie intodeauna curata masina ca ma simt mai bine in el daca ii curata si ii lustruita.
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am uitat sa zic cat de mult ii iubesc pe cei care is prea lenesi ca sa0si ridice picioarele cand se urca in masina si le tarasc pe pragurile mele lustruite si lasa un strat de noroi de vreo 2 cm pe ele. Evil or Very Mad
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu daca i-au pe cineva care e murdar ii spun sa se scuture(de noroi etc.) inainte sa se urce in masina.Tin la masina ca la ochii din cap si imi place sa fie curata.Aproape in fiecare sambata eu fac curat in ea,chiar daca nu e prea mizerie.
Era sa uit.In masina nu se fumeaza,nici pe tata(care e singurul fumator din familie) nu il las sa fumeze.
  • selberg

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mimul perfecta dreptate curatenie saptamanala si nu fumatului si la mine tot taicamiu fumeaza in familie dar nu in masina
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
da am uitat sa zic k si eu spal cel putin odata pe saptamana masina si eu is fumator da in masina nu se fumeaza Smile
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pana am lucrat in executie si umblam cu masina de firma intampinam aceleasi probleme ca si voi, legate de curatenia masinii: noroi pe presuri si pe praguri, pete de suc si cafea pe tapiterie, usi trantite de-mi bubiau timpanele, etc. Imi placea sa am grija de ea, chiar daca nu era a mea, cu atat mai mult cu cat doar eu o foloseam.
Cand mi-am schimbat locul de munca si m-am vazut fara masina, m-am mobilizat si m-am ales cu trotineta din semnatura. Aici lucrurile sunt mai simple. Nevasta-mea a invatat sa inchida usa, stie sa-si scutere incaltamintele. Neamurile si prietenii de asemenea stiu ce au de facut, cand urca in masina. Singura care a scapat de "urarile de bine" din partea mea este fiica mea de 4 ani, ea fiind singura care are voie sa puna piciorul pe prag atunci cand urca in masina, dupa care eu curat, fara sa comentez. Asta pana mai creste, ca deocamdata se mai imprastie si pe drum drept Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR