Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am luat totul de la capat ,am scos maneta si am curatat cu un spay de contacte ,am dezactivat si activat din nou in engine ,in CIM si in instruments.-apropo in CIM apar dupa programing >program variant configuration>cod> trei ferestre -modify variant coding ,program code index 007 si program code index 008 eu le-am activat la toate CC .am iesit cu masina din nou in test cc funtioneaza normal<<se cupleaza cc creste si coboara viteza cand actionezi maneta prin contact cu ea>> dar tot nu se aprinde becul??? repet ca la instruments tests becul se aprinde cu start activation uite si o poza . stie cineva despre ce ar fi vorba ?


Ultima modificare facuta de mon amy la Lun 10 Oct, 2011 12:03 pm
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Din cate tin eu minte parca trebuia sa si resetezi CIM inainte sa activezi CC(in urma cu ceva timp am avut si eu o tentativa de a pune CC. Am fost la un baiat care a reusit doar sa activeze martorul din bord cand apasam pe butoanele de pe CC insa nu a reusit sa faca sa mearga efectiv CC pe masina. Am vandut maneta iar in urma cu cateva saptamani am cumparat alta si astept pana sapt viitoare sa reincerc sa-i repun CC). Cel putin eu asa tin minte. Poate ma insel
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu tind sa cred ca problema la voi vine din faptul ca nu se programeaza corect in masina.
incercati o versiune mai noua de soft sau alta interfata...
daca tot nu merge incercati la cineva care are TECH 2 sa va programeze.

eu cand mi-am montat CC am pus doar maneta pe masina si am activat-o in CIM, Engine si Instruments
in instrumente cel mai probabil nu am LED-ul de putere prezent pentru ca nici la tests nu mi se aprinde
voi elucida misterul peste ceva timp dupa ce voi demonta bordul in scopul montarii LED-urilor lipsa (am mai multe lipsa)
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu e problema de nici un soft sau interfata atata timp cat am reusit sa activez acea maneta si functioneaza ca la carte -un singur lucru imi scapa ca nu se aprinde becul tempomat din bord desi e acolo si se aprinde la tests in instruments-daca nu era bec(led) normal ca ce era sa activez cablajul?am folosit softul 090714 si o interfata opcom care merge la toate masinile opel pana in 2010 personala.
nu pot sa ma bag chiar peste tot in toate setarile masina merge perfect si nu as vrea sa dau ceva peste cap .sa resetez cimul sau altceva nu stiu daca e chiar ok nu ma pricep nici eu asa bine.am intrebat ca poate este in RO un om care sa aiba totusi habar de asa ceva.asa e in electonica toti electronii merg intr-un singur sens dar se mai gaseste unul sa mearga invers.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca e aparuta o versiune mai noua
10xxxxx
nu stiu exact pentru ca postez de pe telefon...
E vestita versiune care scrie china clone (pe fereastra principala)
  • mon amy

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am reusit activarea becului din bord de la tempomat era acolo si acum functioneaza perfect ...dar acum am alta problema -dupa activarea tempomatului cu opcom dupa cateva zile am vrut sa dau sonorul mai mic din c-da de pe volan si am avut surpriza ca in loc sa reglez volumul masina claxona!si sunt mai multe butoane de pe volan care actioneaza claxonul .unde ar trebui sa intru sa imi activez iar comenzile pe volan si sa elimin aceasta problema . activarea am facut-o cu un soft 10xxxx .
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sper sa postez unde trebuie
dupa ce am citit tot ce ati scris voi aici eu nu am ajuns la nici o concluzie
acum sa va zic ce se intampla la mine ......
am cumparat maneta noua de la reprezentanta,am montat maneta,am activato cu op com in toate cele 3 module si surpriza ...nu merge....
am luat la purificat cele spuse de voi ......verificat switch frana si ambreaj,verificat cu op com daca functioneaza switchuri-le,apoi am intrat in sectiunea motor - valori reale- si aici am vazut ca este activat cc dar este pe pozitia 0
am iesit cu masina in probe si am incercat sa activez cc dar nimic,deoarece nu am becul in bord ca sa vad cand e activat am mers cu testerul conectat si am apasat butonul de activare dar nu s-a intamplat nimic a ramas tot 0
o idee ceva de la cineva?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
la vectra c nu merge cu opcom, trebuie tech2 iar programarea se face intr-o anumita ordine
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
merge cu OP-COM toata ziua. Am programat atat pe masina mea cat si pe alte 5 pana acuma fara probleme.
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si care ar fi ordinea in care se activeaza.......
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
altceva .....alte ideei .........? nimeni?
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cc200168 a scris:Dupa ce se verifica daca exista switch-ul la pedala de ambreiaj si dupa ce se monteaza maneta ce contine butoanele pt. cruise control se trece la activarea acestuia.
Procedura este urmatoarea:
1. Dupa ce ati conectat OP-COM-ul la interfata masinii si apoi la USB-ul computerului, rasuciti cheia pana se aprinde bordul. In acest moment puteti lansa aplicatia OPCOM instalata in prealabil pe computer.
2. Din fereastra principala apasati Diagnostics si apoi dublu-click pe Automatic Vehicle Identification.
3. Dupa putin timp va aparea o fereastra in care va trebui sa apasati butonul CAN.
4. Programul va afisa cateva informatii despre masina d-voastra.
5. Apasati butonul Diagnose ECM.
6. Din urmatoarea fereastra apasati Programming dupa care Program Variant Configuration.
7. Programul ne va arata o mica fereastra in care va trebui sa modificam valoarea asociata a Cruise Control in Present dupa care confirmam apasand Perform Coding.
8. In acest moment apasam succesiv Back, Close apoi din nou Back in ferestrele care apar.
9. Facem dublu-click pe Body.
10. Apoi dublu-click pe IPC ECU (Instrument Control Unit).
11. In acest moment alegem Programming.
12. Apasati Program Variant Configuration si introduceti Security Code a masinii d-voastre.
13. Apoi apasati Next, Next, Next pentru a ajunge la a 3-a fereastra.
14. In acest moment modificati Cruise Control in Present. Confirmati apasand Program.
15. Ne intoarcem pana la fereastra in care trebuie sa alegem CIM (Steering Column Module) facand dublu-click pe aceasta.
16. Apasati Programming apoi la fereastra succesiva, Program Variant Configuration.
17. Dupa ce ati introdus din nou Security Code se va deschide o alta fereastra in care Cruise Control se modifica in Present.
18. Confirmati apasand pe Program.
19. Iesiti din program, scoateti cheia din contact dupa ce ati adus la zero, scoateti interfata OP-COM de la computer si apoi deconectati-o de la masina.
Acum mergeti sa faceti o proba pe strada.

Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu este nici macar o ordine de activare.
se activeaza in modulele respective si gata...

@Bogdan_Iasi incearca cu alta maneta.
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am cumparat maneta noua de la reprezentanta,am montat maneta,am activato cu op com in toate cele 3 module si surpriza ...nu merge
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pana la urma o sa incerc cu alta maneta
dar e ciudat pentru ca maneta e noua de la reprezentanta........
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Refa din nou programarile, dar cu OPcom 090714_EN. Apoi desfa borna de la betarie pentru 15 minute.
Vi aici cu rezultatul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am facut programarea si la mine si la inca cateva masini cu "china clone" si nu am avut probleme decat faptul ca nu se aprindea in instrunente cel mai probabil din cauza lipsei LED-ului respectiv...
nici pe test nu se aprindea...
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
merg acum sa refac programarile si revin cu rezultatele...
  • Bogdan_Iasi

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am revenit cu rezultatele si sunt aceleasi
in plus am vazut ca in momentul in care activez cc in toate cele trei module imi da diferite coduri
cum ca nu ar comunica intre ele IPC cu ECU si tot asa.....
  • maddyunicat2011

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti...am si eu o problema ..Am un opel vectra c 2005,1.9 cdti 150cp; problema este ca nu imi funtioneaza control cruise ..Am fost la mecanicul meu si a pus aparatul pe masina,si m-ia zis ca ii spune PALANCA SET ATASCADA(in spaniola)in romana insemnad ceva de genul maneta set blocata..v-as fi recunoscator de vreo idee ca nu stiu de unde sa incep..Multumesc anticipat..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR