Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sunetul se aude pe drumurile cu gropi. Ca si cum as avea ceva o cutie cu scule in fata. Daca bat in roata se aude ca si cum ar fi in roata. Rulmentii sunt schimbati, capetele de planetare, tampoanele sarcina. Prima data am crezut ca a cazut camasa cae acopera surubul din centrul rotii in capac. Ce credeti ca ar putea fi ?
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
si la mine se aude la fel de dreapta uneori. ce am descoperit? tabla din spatele discului, care il protejeaza de praf, etc... e ruginita si s-a rupt putin, de aceea nu mai sta mereu la distanta care tb de disc, si la gropi sau daca bat in ea se aude un zgomot de parca as bate cu o lingura intr-o oala Smile
pana acum nu am patit nimic, nici nu am vazut pe cineva sa se uite ciudat la mine - se aude doar din afara masinii, inauntru nu....
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asa e dar eo tabla aia am scoso, ca fluiera urat. La mine se aude si din masina asa de tare face. Egzact cum zici tu : ca si cum ar bate o lingura intr-o oal.a
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ti s-a rupt arcul si a ramas in ansamblul amortizor-arc. Da roata jos si (probabil) vei gasi o bucata din arc atarnand pe-acolo. La mine asta a fost.
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Ti s-a rupt arcul si a ramas in ansamblul amortizor-arc. Da roata jos si (probabil) vei gasi o bucata din arc atarnand pe-acolo. La mine asta a fost.


si ai schimbat arcul ?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat masina cu totul Laughing
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut,
un arc rupt se simte f rau din cate imi amintesc eu de la dacie, nu cred ca poate trece neobservat, sau sa te deranjeze doar la zgomot. si masina sta naspa, sa nu mai zic de stabilitate - asta am obs eu cand mi s-a rupt un arc spate la dacie.
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
doar sunetul, merge ok, Nu sta naspa chiar dimpotriva. Am incercat sa desfac roata aseara dar s-au rupt 2 cheinoi cumparate. O sa incerc sa merg la un mecanic azi.
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Ti s-a rupt arcul si a ramas in ansamblul amortizor-arc. Da roata jos si (probabil) vei gasi o bucata din arc atarnand pe-acolo. La mine asta a fost.



Prea adevãrat. Asta a fost. Am mers la mecanic cã nu am putut desface roata era prea strânsã. A desfãcut-o cu greu. Unu deacolo zicea întruna rulmentul rulmentul. I-am zis taci mã cã nu e el. Sã verificãm arcul. Am pus mâna în cãmasã în care stã arcul ºi surprizã acolo era o bucatã de arc de 15 cm. L-am scos ºi acu e brici. Mc mult "electronistule"
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut ! am patit-o si eu cu arcul ! de cateva zile zdranganea ceva pe partea stanga fata exact ca o cutie cu scule si cand am dat roata jos...surpriza ! exact ca Hordy,o bucata de aprox 15 cm(prima spira de jos a arcului) zacea in ansamblul amortizor-arc.m-am chinuit ceva sa o scot de acolo,doar o panza de fierastrau i-a venit de hac.nu am nici un fel de problema in mers(stabilitate,franare,directie,suspensie) dar bineinteles ca trebuie schimbat arcul.ce este mai "dureros",din spusele mecanicului,este faptul ca trebuie schimbate ambele arcuri pt a fi bine echilibrata masina.asta este....ghinion...gropi...
  • mario-bandit

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut , azi am descoperit ca virand cat de putin la dreapt incepe sa se auda un zgomot ( o vibratie destul de deranjanta) .fenomenul l-am bservat pe autopista la viteze de 80 in sus , si la cea mai mica virare se simte, cum indrept volanul fenomenul dispare...oare ce ar putea fii ? m-am uitat pe la roti , pe la planetare , etc si nu am observat nimic dubios ....
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@mario bandit verifica rulmentu ca poate din cauza acea suna la o anumita viteza si la viraj
asa am patit si eu mie intr-e 50-80 km/h si cand viram dreapta suna foarte urat si parca trepida toata masina
Skip ads

  • mario-bandit

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
opel kadet , azi am urcat masina pe butuci Very Happy si am vazut ca totul e ok , am tras de roti le-am invartit , la capetele de bara . la bara stabilizatoare si totul ca din fabrica .pe planetara dreapta , am observat cum contragreutatea batea f putin in marginea motorului ia-m schimbat pozitie mai spre roata si tot la fel se aude . tin minte de la dacie ca rulmenti incep sa scartie si se duc ..aici e vorba despre altceva ... oare am o galca la roata ?
  • opel kadett

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Calibra 1994 C20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La mine rulmenti nu scartaiau ca aveau un huruit foarte urat parca trepida si masina si numa la anumite viteze suna si in curbe la dreapta la mine rulmentu o fost de bai.
Vezi verifica si rotile sau daca nu atinge tabla de protectie discul de frana
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu am aceasi pb ca si mario-bandit. tre sa merg la service. un lucru stiu sigur nu sunt cauciucurile. tocmai am schimbat pe cele de iarna cu cele de vara si masina face la fel.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pe dreapta fata la mine se aude un sunet metalic la socuri sau cand franez brusc - s-a mai lovit cineva de asa ceva?
  • mario-bandit

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
gabone te-ai uitat la tabla de protectie a discului ? poate o fii slaba si atinge discul ..la mine problema persista si ma scoate din minti Evil or Very Mad .. se aude ..mmmhhhhhhh Rolling Eyes ..apropo ..ati incercat cu muzica tare ? pacat ca rezolva problema de moment Embarassed
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu e discul antipraf
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@gabone poate sunt flansele din capul telescoapelor sau rulmentii lor?
  • levis82

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2001 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceasi problema si multumita forumului i-am dat de cap.La mine fiind vorba de pivotul de pe bascula.Un sfat,daca incercati sa il schimbati singuri sa aveti un flex si o bormasina buna pentru ca pivotul de pe bascula este nituit,daca este cel original iar un pivot nou vine impreuna cu suruburi de prindere.In rest toata operatiunea este destul de usoara.Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR