Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eduard_vectra a scris:tin sa va spun ca nu exista asa ceva si ca singurele senzatii pe care le-ati simtit cand masina nu scartia sunt de la: aderenta buna a cauciucurilor, pierderea aderentei in exemplul cu scaderea turatie la 2000RPM-pierde aderenta apoi incepe sa prinda si d-aia scade Sad

Nu ne contrazici,nu suntem aici pentru contraziceri si certuri,ci doar pentru a ne ajuta reciproc si a impartasi experiente cu ceilalti.
Eu am incercat pe zapada si iarba,daca-mi spui ca avand acceleratia la podea,scade turatia(pe zapada,iarba,marmura....) eu nu te cred Smile Este foarte posibil ca masina ta sa nu aiba,eu ce am scris in posturile anterioare am scris strict legat de masina mea.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce a scris Octav13, dar fara sa generalizez la toate masinile. A mea, Vectra C motor Z1.8XER 140 cai, are ABS, ESP, TC si nu am buton de dezactivare. Cred ca de la o anumita putere a motorului sunt standard, fara sa ai posibilitatea sa le dezactivezi. Este ca si cum mi-as pune eu ambitia sa-mi pun un buton optional sa dezactivez airbagurile, cred ca ar rade toti mecanicii de mine.
  • cont-sters-23186

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
s-a cam lamurit treaba atunci: Vectra B nu are TC fara buton pe cand la Vectra C este standard indiferent de motorizare
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eduard_vectra a scris:s-a cam lamurit treaba atunci: Vectra B nu are TC fara buton pe cand la Vectra C este standard indiferent de motorizare

Nu stiu ce s-o fi lamurit Smile...cert e ca eu nu am TC cu toate ca am vectra C...
Dupa o discutie cu maiandrei am concluzionat ca difera prezenta TC-ului si a ESP-ului in functie de motor si de puterea acestuia.
Concluzia mea : Nu am TC Smile
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
se aprinde triunghiul la punerea contactului?!
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pfff..nu crezi ca mi-ar fi bubuit mintea ca am daca s-ar fi aprins asa ceva? Smile...Astazi, la diagnoza cu tech2 nu a aparut...ca sa fiu convins...sa nu ma astept la vreu bec ars sau alte nebunii Smile.Deci, nu am TC si/sau ESP:) Si am inteles ca efortul de a-i pune ar fi destul de mare...Oare?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la 100 cai?ce ai face cu tc-ul?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu cred ca Mihai_b nu are Vectra-C!
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Eu cred ca Mihai_b nu are Vectra-C!


Aici am fost prins...mea culpa...dar promit ca atunci cand cresc mare, o sa-mi iau o vectra C ( cu sau fara TC, numai asa, de-al dreaq Smile )

@naniacostin : ce face si toata lumea cu asa ceva...l-as folosi Smile


Ultima modificare facuta de mihai_b la Mie 11 Mar, 2009 11:10 pm
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu numai inteleg nimic.....
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Numai ca nu mai intelegi nimic...Smile

Late question: Cine a modificat titlul? "controlul tractiuni" suna mai fain...simt aici mana lui maiandrei...Oare?...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Rog moderatorii:Se poate muta aceasta discutie la "sa vorbim despre nimic"?
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
de ce?
Controlul tractiunii e nimic?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
T_Bonu a scris: "eu numai inteleg nimic..... "
Cam asta mi s-a intamplat si mie.
Pai stam vre-o 3-4 oameni sa-i explicam lui mihai_b ce-i aia tractiune integrala la o Vectra C si pana la urma sa aiba alt model de Vectra la care oricum stia ca nu are asa ceva. Ar fi corect sa intru si eu pe pagina Opel Insignia sa-mi dau cu parerea?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:... sa-i explicam lui mihai_b ce-i aia tractiune integrala la o Vectra C ...
Ai dreptate, nu mai intelegi nimic. Ar fi si culmea sa il faceti sa inteleaga ce-i tractiunea integrala la Vectra C. Care NU este Smile

Premisele sunt:
1. Mihai_B spune ca are Vectra-C.
2. Octav13 spune ca toate Vectra-C au TC+ABS+ESP.
3. Mihai nu are nici TC, nici ESP.

Concluzie: Mihai nu are Vectra-C. Octav13 a fost mult mai convingator, dupa cum se poate vedea in acest topic Smile
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Va rog frumos imi dati si mie un bip la 072405876 cand solutionati care ce masina are. Maiandrei imi pui si mie azi tecu pe a mea poate da Bunul Dumnezeu sa aflu ca am TC si uite asa ma fac cu o vectra C.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Concluzie: Mihai nu are Vectra-C. Octav13 a fost mult mai convingator, dupa cum se poate vedea in acest topic


Ca sa fiu un pic convingator, va invit sa dati o raita prin garajul meu...cred ca va e la indemana...dupa care mai vorbim Smile
Maiandrei, ai enuntat premisele...ai tras o concluzie...dar ar mai fi o varianta: sa fi avut eu d-alea si sa le fi scos...la misto, ca sa pun intrebari pe forum...La asta nu te-ai gandit,nu? Smile

Daniel, pentru tine incerc sa fiu serios...invitatia e valabila si pentru tine...Cand am spus ".dar promit ca atunci cand cresc mare, o sa-mi iau o vectra C ( cu sau fara TC, numai asa, de-al dreaq Smile ) " sa zicem ca mi-am exprimat revolta interioara fata de incapacitatea de comprehensibilitate a fenomenului exhaustiv si intrinsec al emiterii de generalizari in baza unor ipoteze punctuale, de catre terte persoane.

LE 1 : Sper ca m-am facut inteles...
LE 2 : Hai sa privim acest forum ca pe un loc de dezbateri mai mult sau mai putin publice si sa ascultam toate parerile, oricat de argumentate sau nu sunt ele...si mai ales, sa intelegem ce scriu colegii nostri de aici...
LE 3 : Cineva sa-i dea beep lui T-Bonu Smile
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sa stii ca nu ma uit la OTV, Euforia sau alte televiziuni care prezinta asa numite vedete (nu merita nominalizate) care vorbesc ca si tine. Daca stii ce ai scris, te rog sa-mi si traduci "mi-am exprimat revolta interioara fata de incapacitatea de comprehensibilitate a fenomenului exhaustiv si intrinsec al emiterii de generalizari in baza unor ipoteze punctuale, de catre terte persoane"



Eu pe bord am asa ceva, daca am sau nu TC, va las pe voi sa hotarati.
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si ma simt si eu ofensat.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, atunci incerc altfel...
"mi-am exprimat revolta interioara fata de incapacitatea de comprehensibilitate a fenomenului exhaustiv si intrinsec al emiterii de generalizari in baza unor ipoteze punctuale, de catre terte persoane"=faptul ca terte persoane (octav13)au emis generalizari (la Vectra C este standard indiferent de motorizare) pe baza unor situatii personale (ei au, eu nu Smile ) si exhaustiv ( toate vectra C au... ) m-a facut sa nu inteleg ( incapacitatea de comprehensibilitate ) si sa postez la misto faptul ca nu as avea vectra C.
Asa cum am scris si aseara, poti judeca si tu dupa pozele din garajul meu...si crede-ma, ca e masina mea Smile

Acu la asemanarea mea cu "vedetele" eunutate de tine...momentan nu comentez nimic deoarece trebuie sa plec la munca (nu lucrez in IT Smile ), dar cand voi ajunge la munca, voi ruga sa se mute discutia in alt loc in care sa fii mai explicit si sa putem discuta in liniste. Dupa cum vezi, eu mi-am argumentat postul, acum am sa te rog sa argumentezi si tu ce ai vrut sa spui...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR