Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • mikutzu27

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
vectra A c18nz din `92.O am de 1 an ji are 216000km ji de cand am cumparat-o am observat k nu se mai duce la fel ca atunci cand am luat-o,cand i-am dat prima oara sa vad cat duce,la 150km/h s-a aprins un led galben cu o figura dreptunghiulara cu 3 iesiri(cei care au vectra A stiu care) in bord care sta aprins cam 5 sec.Am inteles ca ar fi de la pompa de benzina,iar acum se aprinde la viteza din ce in ce mai mica si sta aprins tot vreo 5 sec,ex. Acum pe la 100 km/h sau cand urc o panta mare.I-am facut consumul la motor cu varianta cu plinul ji mi-a iesit un consum de 30 l/180km.De atunci am schimbat uleiul (castrol magnatec 10w40)+filtru ulei+filtru benzina.ªi mentionez k nu "papa" ulei,la 8000 km nu am completat deloc pana sa fac schimbul acum.Am sa schimb filtrul de aer ºi bujiile in cateva zile ca am citit niste posturi ca si astea ar avea impact la consum si putere.Niºte sfaturi ce aº putea face pana fac ºi ultimele modificãri.Multumesc anticipat Rolling Eyes
  • dani_dutzy

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cand se aprinde becu iti scoate fum negru ?sar putea sa fie si sonda landa
da parerea mea este sa mergi sa o pui pe un testar ca sunt multe variante cel putin din cate stiu eu
la mine am patit de statea parins tot timpu si mi se tura motoro foarte tare fara sa accelerez si in mers si a fost de la mufa de la temperatura la motor ii indica ca are -35 de garde si iara ce am mai patit nu imi facea masa un fir de la compiutaru
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
prima data se face testul "agrafa", dupa se interpreteaza codul sau se posteaza aici si abia dupa se da cu parearea ca o fi o piesa sau alta de schimbat.

sau varianta numarul 2-schimbam toti senzorii de pe masina poate incepe sa mearga bine.
  • mikutzu27

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dani_dutzy a scris:cand se aprinde becu iti scoate fum negru ?sar putea sa fie si sonda landa
da parerea mea este sa mergi sa o pui pe un testar ca sunt multe variante cel putin din cate stiu eu
la mine am patit de statea parins tot timpu si mi se tura motoro foarte tare fara sa accelerez si in mers si a fost de la mufa de la temperatura la motor ii indica ca are -35 de garde si iara ce am mai patit nu imi facea masa un fir de la compiutaru

nu scoate fum negru.inca nu am dus-o la tester,dar pana atunci am schimbat bujiile ca nu le-am schimbat niciodata de cand am masina am bagat bujii bosch la 1 mil setul de 4 si se vede o imbunatatire la putere dar tot mi se aprinde becul cand urca un deal ceva si trebuie sa traga greu. Rolling Eyes oricum trebuie sa ma duc cu ea la tester si asa o sa ma lamuresc,cat despre testul cu agrafa nu ma bag.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR