Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
[quote="SteluBR"]
mpx221 a scris:
Poti lua masina pe loc fara bataie de cap, proprietarul iti va da un tichet ( o bucata din cartea de identitate). Cu ticketul ala si cu dovada MOT poti pleca cu masina acasa. Actele iti vor veni pe adresa din RO sau ce adresa treci tu pe tiketul ala cand semnezi pe el. Actele ti le tirmite prin posta. O problema e asigurarea, trebuie sa gasesti sa iti faci pentru 1 sapt sau cat ai nevoie si sa fie valabila si in afara UK. Daca vei cumpara masina de la un parc auto sigur au si asigurari acolo , daca o iei de la un particular .. nu poti sa o urnesti pana nu iti faci asigurare. Mai trebuie sa fii atent la taxa de drum , un disc rotund pus in geam care trb sa iabe o data valida cat vei sta cu masina in UK macar.


ce se intampla daca plec cu masina fara asigurare pe numele meu?(doar cu asigurare pe fostul proprietar)
Marti plec in anglia.
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Atentie, iti raspunde unul care a venit fara carte verde din Anglia pana in RO, la risc si nu te sfatuiesc sa faci asa ceva, (daca te prind austriecii te aresteaza si confisca masina) eu am facut fiindca m-a mintit concesionarul de la care am luat masina, un indian bogat din Londra care vindea masini de la cele mai scumpe pana la cele mai ieftine. Mi-a zis la tel. ca-mi da asigurare gratis pe 7 zile, iar la fata locului , dupa ce am semnat actele, a zis ca nu mai poate, fiindca nu am rezidenta in Anglia, ceea ce asa e, asa e legea la ei. Am incercat peste tot, la brokeri din Londra si Dover, la biroul asiguratorilor ( echivalent C.S.A. la noi) si peste tot am fost refuzat. Nu ti se face asigurare la masina daca nu esti englez sau daca nu ai rezidenta. Ce poti face, dar este un fals si uz de fals, sa faci asigurare online pe numele tau si cu domiciliul fictiv in Anglia, de ex. domiciliul vanzatorului, dar acea asigurare e falsa ! Poti lua asigurare din Germania chiar daca masina e de Anglia si tu esti roman(Kurzeitkennzeichen und Versicherung), adica nr. provizorii pe 5 zile si sa ceri asigurare valabila international pt ele, ca daca nu ceri nu-ti da. Nr. galbene de Germania, nu numere de Zoll, ca de alea nu ai cum lua pt. masina de alt stat decat Germania. Fostul proprietar iti da degeaba asig. lui ca nu e valabila, nu e transmisibila, la ei asig. e pe persoana, nu e ca la noi, nu poti conduce masina altuia cu asig. lui. Politistii din Europa stiu asta. Iti doresc bafta !
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
FlorentinPavel deci cu alte cuvinte pot sa iei din DE unr and de numere se zoll si sa le pui pe masina pe care o iei din Anglia si sa vii cu ea fara probleme. oare in felul asta nu poti aduce si masina fara MOT?
Multumim pentru sfaturi Florentin
  • mike_mocy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
intentionez sa-mi aduc o masina din anglia si sa o inmattriculez in romania,ce acte trebuie sa am la mine la plecarea din anglia ca sa nu ma trezesc in romania ca imi mai trebuie nu stiu ce hartie?si la inmatricularea in romania ce acte sunt necesare?si daca puteti imi spune un cost estimativ al drumului cu asigurare,benzina si taxe de drum,feribot.va salut si va multumesc
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
emilperijoc a scris:FlorentinPavel deci cu alte cuvinte pot sa iei din DE unr and de numere se zoll si sa le pui pe masina pe care o iei din Anglia si sa vii cu ea fara probleme. oare in felul asta nu poti aduce si masina fara MOT?
Multumim pentru sfaturi Florentin

Eu am precizat ca nu trebuie sa cereti numere de Zoll ("Ausfuhrkennzeichen" sau "Exportkennzeichen" sau "Zollkennzeichen" ), ci numere provizorii (Kurzzeitkennzeichen), acele numere galbene de Germania, valabile 5 zile(110 Euro - talon, numere si carte verde) si care se atribuie oricarui cetatean UE, indiferent unde e inmatriculata masina. La numerele provizorii pe 5 zile nu trebuie prezentata masina, se pot si comanda prin posta cu plata anticipata prin "W.....n Uni.n". La numerele de vama trebuie obligatoriu prezentata masina, care sa aiba TUV valabil, ceea ce nu se poate la masina de Anglia. In ceea ce priveste sa aduceti masina fara MOT, asta chiar nu stiu, dar nu cred ca se merita efortul, deoarece majoritatea masinilor aflate in Anglia la vanzare au MOT si Road Tax valabile, dar degeaba au asigurare ca nu e si transmisibila. Parerea mea e ca problema grava e cu asigurarea, nu cu MOT-ul. Cautati masini cu MOT si Road Tax.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mike_mocy a scris:intentionez sa-mi aduc o masina din anglia si sa o inmattriculez in romania,ce acte trebuie sa am la mine la plecarea din anglia ca sa nu ma trezesc in romania ca imi mai trebuie nu stiu ce hartie?si la inmatricularea in romania ce acte sunt necesare?si daca puteti imi spune un cost estimativ al drumului cu asigurare,benzina si taxe de drum,feribot.va salut si va multumesc

100 euro autocar pana la Londra, 30 euro cazare o noapte la hostel (nu hotel, ci hostel, doar cu rezervare de acasa prin internet, ca altfel stai pe strazi), 4 lire bilet de metrou pana la concesionar, banii de masina, banii de combustibil (pe mine m-a dus 200 de euro ca m-am mai ratacit prin Belgia (intersectie fara indicator, nu-mi venea sa cred, am impresia ca inlocuiau indicatoarele si cand am trecut eu nu erau momentan, am intors dupa 50 km. ca nu aveam unde, parapeti peste tot). Feribotul nu ai cum sa faci rezervare la el ( nu stii cand ajungi, ce masina iei, nici autocarul nu avea rezervare ca nu atia cand ajunge exact la Calais si platea rezervare degeaba), asa ca te costa 70 de lire cel mai ieftin (Nor...k Li.e Dover - Dunkerkue), Eurotunel e mai scump, asigurare din Germania - 110 euro, vignete Austria, Ungaria si RO cate 10 euro, WC-uri cate 1 euro, apa 1 euro juma de litru', eu beau 3 litri pe zi cand sunt la volan, ca ma deshidratez. Cheltuieli minime, mai dai spaga la intrare in tara, ca altfel esti mancat, risti sa stai la controale toata noaptea, mai bine sa fii prietenos cu ei. Nu scapi sub 500 de euro. Era sa uit, pe centura Londrei (London Ring) e o taxa de 5 lire parca, nu mai stiu exact, daca nu ai bani exact nu-ti da rest, asa scria pe acolo pe un stalp.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
FlorentinPavel mersi frumos la numerele gaslbene ma gandeam si eu dar am scris zoll.
Toate cele bune
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Florentin tu esti patitul cu anglia am citit tot ce ai scris.La plecare ai facut niste greseli elementare(plecat de acasa fara GPS?de unul singur fara sa te documentezi inainte despre ceea ce vrei sa faci....poate ai citit tu ceva dar nu ai citit ce trebuia).
Cu sfaturile nu stiu ce sa zic unii mai citesc ce scriem noi si mai fac ce scriem deci atentie?
1.Autocar nu recomand,puteti merge mult mai ieftin cu aerlingus va costa biletul 60 euro daca il rezervati inainte de plecare cu 10 zile si ajungi in anglia in 2 ore.http://www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp
2.Puteti face rezervare online sau la telefon la ferry http://www.seafrance.com/cs...cid=1233760949038 va costa mult mai putin.Eu am vorbit cu ei la telefon si poti schimba data cand vrei sa treci te costa 10 lire plus biletul(rezervarea 25,deci total 35 lire nu 70 cum spui tu).La fel si la intoarcere chiar daca nu stii data exacta cand ajungi la ferry tot mai bine iti faci rezervare dinainte si la fel iesi mai ieftin,decat sa platesti 75 lire la fata locului.Sunati si intrebati ca oricum va costa mai putin decat cei 75 lire platiti la ferry.
Decat sa dati 500 euro mai bine pui masina pe trailer si cu 500 euro ti-o aduce aceasta firma acasa: http://www.euro-fratello.ro/despre-noi.html Eu am vorbit cu ei si pentru o masina te costa 500 euro iar pentru o rulota 400 euro.
Eu ma pregatesc de drumul acesta in anglia de 2 luni de zile(cumparatul unei rulote)si sfatuiesc pe toata lumea sa nu creada tot ce gaseste scris pe net.Cel mai simplu pui mana pe telefon si suni si asa te convingi singur daca cele scrise sunt adevarate.
Skip ads

  • mike_mocy

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2009

  • Mesaj Privat
multumesc FlorentinPavel pentru raspuns,cazarea nu o sa fie vreo problema pentru ca am niste rude si prieteni in anglia;ma mai intereseaza cu ce acte vin eu din anglia si cu ce acte ma prezint la rar pentru inmatriculare ca am inteles ca dureaza pana la 2 luni sa-ti vina din anglia nu stiu ce act.multumesc si va salut!
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
hot a scris:Florentin tu esti patitul cu anglia am citit tot ce ai scris.La plecare ai facut niste greseli elementare(plecat de acasa fara GPS?de unul singur fara sa te documentezi inainte despre ceea ce vrei sa faci....poate ai citit tu ceva dar nu ai citit ce trebuia).
Cu sfaturile nu stiu ce sa zic unii mai citesc ce scriem noi si mai fac ce scriem deci atentie?
1.Autocar nu recomand,puteti merge mult mai ieftin cu aerlingus va costa biletul 60 euro daca il rezervati inainte de plecare cu 10 zile si ajungi in anglia in 2 ore.http://www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp
2.Puteti face rezervare online sau la telefon la ferry http://www.seafrance.com/cs...cid=1233760949038 va costa mult mai putin.Eu am vorbit cu ei la telefon si poti schimba data cand vrei sa treci te costa 10 lire plus biletul(rezervarea 25,deci total 35 lire nu 70 cum spui tu).La fel si la intoarcere chiar daca nu stii data exacta cand ajungi la ferry tot mai bine iti faci rezervare dinainte si la fel iesi mai ieftin,decat sa platesti 75 lire la fata locului.Sunati si intrebati ca oricum va costa mai putin decat cei 75 lire platiti la ferry.
Decat sa dati 500 euro mai bine pui masina pe trailer si cu 500 euro ti-o aduce aceasta firma acasa: http://www.euro-fratello.ro/despre-noi.html Eu am vorbit cu ei si pentru o masina te costa 500 euro iar pentru o rulota 400 euro.
Eu ma pregatesc de drumul acesta in anglia de 2 luni de zile(cumparatul unei rulote)si sfatuiesc pe toata lumea sa nu creada tot ce gaseste scris pe net.Cel mai simplu pui mana pe telefon si suni si asa te convingi singur daca cele scrise sunt adevarate.


Am incercat cu trailerul, mi-a cerut 1000 de euro indiscutabil cel mai ieftin din multi transportatori, avea cursa peste o saptamana, trebuia sa stau la hostel toata saptamana. La avion nu se poate face rezervare deoarece trebuie facuta cu luni de zile inainte ca sa fie ieftina, iar eu am cautat masina 2 luni, cand am gasit-o am si sarit pe ea, daca intarziam 2 ore era vanduta. In Anglia nu pleci de nebun, fara sa stii ce masina cumperi, cum fac multi si se intorc acasa cu cine stie ce raritati de masini, eu am vrut Astra G cu anumite dotari , care nu se prea gaseste la pretul la care vreau eu, euro 4 etc.. Apropo de GPS, cunosc multi care se ratacesc cu GPS cu tot si nu din vina lor, m-am luat dupa unul care cu GPS nu putea iesi din Bruxelles, unde a intrat ca asa l-a ghidat aparatul. Nici autocarul (firma care face de ani de zile Anglia saptamanal) nu facea rezervare la feribot, fiindca risca sa o piarda daca nu ajungea la timp, iar amanarea rezervarii se face tot contracost si doar daca-s locuri disponibile, cand am fost eu era sezon turistic si am stat la coada la doua feriboturi ca sa pot trece, am platit seara si mi-a dat bilet pt. dimineata, nu la feribotul care urma sa plece. Am incercat in toate felurile faza cu rezervarile, inca incerc, daca iau bilet de avion de acum, nu gasesc masina cand e zborul. Uite acum nu gasesc in Anglia masina, ce faceam daca aveam bilet, birocratie si batai de cap ?
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Rezervarile nu functioneaza cand cauti masini la raport avantajos pret/calitate. Uite, am o plecare maine seara spre Germania (nu caut neaparat in Anglia), absolut gratis, nu-mi cere bani baiatul acela, ma ia ca sa nu fie singur la drum si nu pot pleca deoarece nu este nicio masina pe o raza de 200 de km. (de fapt cam jumatatea de sud a Germaniei) de locul unde merge el din categ.: Astra G diesel euro 3 pana in 16oo euro, am gasit decat diesel euro 2 chiar mai ieftina dar nu am ce face cu ea la euro 2. E o Zafira DTI euro 3 la 1800 de euro pret fix, dar are 330.000 km., precis scapa compresie. Nu pot pleca nici gratis, ca ma duc degeaba. Si ma pregatesc de o luna pt. aceasta oportunitate de plecare fara bani.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
In majoritatea tunelurilor din Vest, aparatele GPS ies din banda, exista cazuri cand sunt intersectii de autostrada chiar la iesirea din tunel si nu apuci sa-i reconfigurezi traseul, te ia din scurt si daca vii tare ( in sensul peste 120 km. la ora) nu mai apuci sa citesti nici indicatorul cu 10 destinatii pe el. Alt exemplu: in tunelul acela mai lung de pe centura Vienei, cam singurul fara forma semicirculara, GPS-ul nu functioneaza si e intersectie de autostrada in tunel (!), mi se pare din cate-mi aduc aminte ca sunt 7 benzi pe sens in acel tunel, fiecara banda cu destinatie diferita, daca ai viteza de peste 80 la ora nu ai timp sa citesti indicatoarele (rar fara 7-8 denumiri de localitati de care nu ai auzit) si sigur gresesti. Credeti-ma ca v-o spun din experienta, la intrare in Bologna dinspre Firenze, GPS-ul spune spre Padova inainte si aia e de fapt directia de Milano, spre Padova trebuie sa faci dreapta la intrare in Bologna, daca te iei dupa GPS o faci lata, nu mai poti intoarce decat la Modena, unde e urmatoarea poarta de telepass (sistemul italian de plata la autostrada). Eu cand atrag atentia la rataciri pe aici o fac chiar pt. utilizatorii de GPS. In Belgia GPS nu sesizeaza directiile, fiindca multe harti sunt pe denumiri flamande ( Luik) si tu ii ceri Liege, iar el nu pricepe...
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
http://www.aerlingus.com/cg...konline/index.jsp uite aici pot face rezervare cu 8 zile inainte si platesti pana in anglia 300 lei,mult mai ieftin decat la autocar.Nu trebuie sa faci rezervare cu 2 luni in avans.
Cand am fost prima data in germania am fost fara GPS si am venit fara probleme,nu stiu cum reusesti tu sa te pierzi asa usor.Noi am facut prostia sa intram in viena dar tot am iesit.
Mai bine te apuci de jurnalism ca acolo sigur castigi mai multi bani decat din revanzarea masinilor.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ba fratilor eu nu inteleg cum va puteti pierde voi cu GPS-ul la voi eu am venit din MADRID doar cu harta si cu o vizualiazare a traseului pe net cu 1 zi inainte am luat niste notite in nodurile importante si am ajuns acasa fara probleme.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
hot a scris:http://www.aerlingus.com/cgi-bin/obel01im1/bookonline/index.jsp uite aici pot face rezervare cu 8 zile inainte si platesti pana in anglia 300 lei,mult mai ieftin decat la autocar.Nu trebuie sa faci rezervare cu 2 luni in avans.
Cand am fost prima data in germania am fost fara GPS si am venit fara probleme,nu stiu cum reusesti tu sa te pierzi asa usor.Noi am facut prostia sa intram in viena dar tot am iesit.
Mai bine te apuci de jurnalism ca acolo sigur castigi mai multi bani decat din revanzarea masinilor.


OK, imi fac rezervare la avion ca sa economisesc 50 euro pt. care platesc o taxa de aeroport de 80 euro, cum propui tu, ajung acolo si nu gasesc masina. Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun, iti dau un ex. concret: o masina cu euro 4 sub 900 de lire de marca germana, 4 usi, dotari, MOT, Road Tax, functionabila, apare in Anglia (zona apropiata ca nu o sa ma duc in Irlanda) cam o data la 2-3 luni una singura si nu sta la vanzare mai mult de 2-3 zile. Cand apare masina, vanzatorul mi-o rezerva 2-3 zile maximum, dupa care imi ia bani pt,. fiecare zi ( 20 lire/zi sau o revinde la primul client) cat eu astept dupa rezervarea la avion. Aaa. ce simplu ar fi asa, te urci in avion, iei un GPS cu 20 lei pe luna si vii acasa la volan. Nu e chiar asa. Nu stii cand ai de plecat si nu stii cand te intorci. Pai daca firma de autocar nu face rezervare la feribot ! Nu stie daca ajunge acolo la ora programata si iese in paguba.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Ba fratilor eu nu inteleg cum va puteti pierde voi cu GPS-ul la voi eu am venit din MADRID doar cu harta si cu o vizualiazare a traseului pe net cu 1 zi inainte am luat niste notite in nodurile importante si am ajuns acasa fara probleme.


Pai nu te ratacesti musai in autostrada, ca pe acolo nu prea ai nevoie de GPS, in lumea soferilor profesionisti e o rusine sa ai nevoie de GPS, nici nu te angajeaza patronul daca aude ca ai nevoie de GPS, e bun, dar sa nu fii dependent de el. Un adevarat conducator auto se descurca si fara el. Problemele apar spre exemplu cand tronsoane de autostrada sunt in lucru si traficul e deviat (regula in Austria mai ales pe tronsonul Klagenfurt - Graz - Viena, cand vii din Italia), iar atunci GPS-ul vine cu o harta luata recent din RO, dar invalida pt. acea zona, desi cel ce ti-o vinde se jura ca e actuala. Problema e ca uneori GPS-ul te induce in eroare, asta am vrut eu sa spun, nu sa combat rolul acestui aparat extraordinar. Nu stiu ce ati auzit voi de GPS, dar pe mine nu m-a gasit cineva acasa la Craiova, pe bulevard mare in oras, in centrul celui de-al doilea cartier ca marime. Nu m-a gasit cu GPS. In Romania ! Stiu om pe care in Bucuresti GPS-ul l-a condus la un moment dat... la portile unui cimitir ! Asta nu e banc. Omul, superstitios, a vandut acel aparat si si-a luat altul.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Va dau alt caz de ratacire inevitabila, caci eu la acestea ma refer. Seful meu m-a pus sa nu o mai iau pe Viena, ci sa scurtez calea spre Graz prin Eisenstadt, unde aveam de preluat un colet. De la intrarea in Austria la Nickelsdorf am luat-o spre Eisenstadt (de acolo e Arnold Schwazenneger), e o sosea nationala ce trece prin localitati in care noaptea nu e nici tipenie. Ce credeti ca faceau austriecii ? Exercitiu de protectie civila la 3 noaptea. Sosea blocata si trafic deviat, masini de interventie cu superviteza si sirene. La un moment daca va vine sa credeti am mers pe o ulita neasfaltata (in Austria !) din cauza GPS-ului si am trecut prin curtea unui om, care lasase el un acces spre alta strada, pt. riverani. Aia nu au garduri. Si nu am fost singurul care am trecut pe acolo, ci o coloana. Mai, prin ograda omului, ala dormea. Cand circuli mult pe afara, patesti multe si astea raman in memorie. Drumul spre si din Anglia nu e o exceptie.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Fac apel la discernamantul vostru, eu nu v-am povestit pe aici lucruri frumoase din viata mea, iar asta nu inseamna ca am parte doar de probleme, cum poate si din vina mea s-a inteles gresit. Sper ca totusi solutia popularizata de mine aici cu numerele de Germania puse pe masina de Anglia sa va ajute, fiindca englezii nu va asigura daca nu sunteti rezidenti, iar altfel faceti falsuri ori veniti ca mine contravenienti. Nu ca ar fi vreun repros adus englezilor! Nr. galbene germane pe 5 zile le puteti comanda telefonic si va vin in 24 de ore chiar si la o adresa de hotel/hostel din Anglia, dar cu plata anticipata. Nr. nemtesti va scapa si de declaratia in fals data la notar pt. inmatriculare, cum ca ati adus masina pe trailer. Va doresc multa bafta in drumurile voastre.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Vedeti ca s-a prins politia ca asigurarile facute online pt. masini de Anglia nu-s valabile, deoarece solicitantul trebuie sa fie cetatean englez sau cu rezidenta, ori ai nostri declara online un cod postal de Anglia ca domiciliu fictiv, ceea ce face ca asigurarea sa fie nula, iar fapta - infractiune. Am fost la cateva firme de acte auto si au confirmat.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
aha, deci cea mai buna varianta (probabil singura) este cea cu numere de germania? ....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR