Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
la opel vectra B benzina 1997 se aude la relantiu o bataie de tachete.Ce stiti ,care este cauza si cum se poate remedia.Considerati ca trebuie reglati tacheti sau sa schimb uleiul si sa bag aditiv ca poate isi revine acel tachet.Gindesc ca sint hidraulici si poate sa aiba si uleiul vrun rol ajutator.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:la opel vectra B benzina 1997 se aude la relantiu o bataie de tachete


am si eu aceiasi problema, dupa ce se incalzeste ,nu se mai aude nimic.
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:la opel vectra B benzina 1997 se aude la relantiu o bataie de tachete.Ce stiti ,care este cauza si cum se poate remedia.Considerati ca trebuie reglati tacheti sau sa schimb uleiul si sa bag aditiv ca poate isi revine acel tachet.Gindesc ca sint hidraulici si poate sa aiba si uleiul vrun rol ajutator.
Tachetii sunt hidraulici la modelele astea si nu se regleaza.Poti doar sa-i schimbi,dar e cam greu(aproape imposibil) sa-ti dai seama care bate,sa nimeresti cu noroc doar.Altfel trebuie sa-i schimbi pe toti...cam scump,sa stii
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
sogor a scris:la opel vectra B benzina 1997 se aude la relantiu o bataie de tachete


am si eu aceiasi problema, dupa ce se incalzeste ,nu se mai aude nimic.
Motorul fiind rece,uleiul e masi gros si antreneaza mai tare tachetii.Cand se incalzeste motorul si uleiul se subtiaza,iar zgomotul dispare
Skip ads

  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca ati avut probleme asemanatoare spuneti-mi :daca masina are la bord 16 mii km ce tip de ulei sa folosesc in afar de GM 10 w20 pentru ca ciupe si putin ulei.Cind am adus-o din germania am mers cu uleiul care i la pus neamtul 10000mi km.Am facut schimbul si am bagat gm 10 w 20 si a consumat 1litru la 1500km ,era normal sa intru in panica,cu uleiul la primi km nici tacheti nu bateau .In concluzie la km pe care ii are ce ulei sa folosesc.
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:daca ati avut probleme asemanatoare spuneti-mi :daca masina are la bord 16 mii km ce tip de ulei sa folosesc in afar de GM 10 w20 pentru ca ciupe si putin ulei.Cind am adus-o din germania am mers cu uleiul care i la pus neamtul 10000mi km.Am facut schimbul si am bagat gm 10 w 20 si a consumat 1litru la 1500km ,era normal sa intru in panica,cu uleiul la primi km nici tacheti nu bateau .In concluzie la km pe care ii are ce ulei sa folosesc.
Consumul de ulei admis de constructor este de 1l la 1000 km.Asta este din cartea tehnica
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:daca ati avut probleme asemanatoare spuneti-mi :daca masina are la bord 16 mii km ce tip de ulei sa folosesc in afar de GM 10 w20 pentru ca ciupe si putin ulei.Cind am adus-o din germania am mers cu uleiul care i la pus neamtul 10000mi km.Am facut schimbul si am bagat gm 10 w 20 si a consumat 1litru la 1500km ,era normal sa intru in panica,cu uleiul la primi km nici tacheti nu bateau .In concluzie la km pe care ii are ce ulei sa folosesc.
10w 20??? ,n-am auzit.Pt. benzinare cel mai bun e 10w 40.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
uite aici ce ulei trebuie sa pui



Skip ads

  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:uite aici ce ulei trebuie sa pui


Asa...si eu ce am zis??? Citeste atent ce ai postat
  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
vad ca dumneavoastra sinteti singurul membru Opel care mai mult ma corectati . multumesc cu cifra la ulei poate am gresit o sa merg la mecanic sa-mi spuna exact ce ulei a folosit .Dmnule draga daca stii ceva concret sau daca ai patit necazul meu da-mi ce te rog, iar daca iesti paralel cu acest defect la revedere si Cristos a Inviat.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dady_t a scris:Citeste atent ce ai postat


pai daca te gandesti un pic, nu era mesajul pentru tine ci ptr cel ce a intrebat ce ulei sa foloseasca. adica pentru sogor


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Dum 03 Mai, 2009 2:38 pm
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:vad ca dumneavoastra sinteti singurul membru Opel care mai mult ma corectati . multumesc cu cifra la ulei poate am gresit o sa merg la mecanic sa-mi spuna exact ce ulei a folosit .Dmnule draga daca stii ceva concret sau daca ai patit necazul meu da-mi ce te rog, iar daca iesti paralel cu acest defect la revedere si Cristos a Inviat.
Domnule draga,eu nu te-am corectat,eu ti-am dat niste indicatii si ti-am spus si detalii despre problema ta.Ramana la latitudinea ta daca vrei sa le folosesti,dar vad ca unii inteleg mai greu,ok,ma opresc in a da sfaturi
Skip ads

  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
din acel tabel nu se poate descifra nimic .Daca ma ajutati va multumesc poate un nr .de telefon.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:din acel tabel nu se poate descifra nimic .Daca ma ajutati va multumesc poate un nr .de telefon.


da clic stanga de 3 ori consecutiv pe poza si se v-a deschide la claritatea maxima.
  • sogor

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sau daca Opalul consuma 1 litru la 1000 km eu cind ii mai fac schibbul.
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris:sau daca Opalul consuma 1 litru la 1000 km eu cind ii mai fac schibbul.
Ii completezi. Ai carte tehnica la masina???E clar ca nu.Se stie f bine ca motoarele opel mai vechi "papa" ulei destul de mult.F a rost de o carte tehnica si ai sa vezi ca nu vb prostii
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sogor a scris: eu cind ii mai fac schibbul.


pentru a te informa cat de cat , ai manualul de intretinere ptr vectrab aici.

http://s6.transfer.ro/stora...1fff8ea241606.zip
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
sogor a scris: eu cind ii mai fac schibbul.


pentru a te informa cat de cat , ai manualul de intretinere ptr vectrab aici.

http://s6.transfer.ro/stora...1fff8ea241606.zip
Crying or Very sad Frate ,acelasi manual il am si eu.Ce dracu...citeste atent
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
dady_t a scris: Frate ,acelasi manual il am si eu.Ce dracu...citeste atent


ma tu esti chiar culmea,tu nu vezi ca l-am citat pe sogor cand i-am dat manualul? ai deschis tu topicul acesta? ca si tine,ii dau ce pot .e a doua oara cand ai impresia ca vb cu tine cu toate ca nu ti-am dat nimic care sa te faca sa crezi asta,fi mai atent. Shocked
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Radovan_eu a scris:
dady_t a scris: Frate ,acelasi manual il am si eu.Ce dracu...citeste atent


ma tu esti chiar culmea,tu nu vezi ca l-am citat pe sogor cand i-am dat manualul? ai deschis tu topicul acesta? ca si tine,ii dau ce pot .e a doua oara cand ai impresia ca vb cu tine cu toate ca nu ti-am dat nimic care sa te faca sa crezi asta,fi mai atent. Shocked
Mda ,cum zici tu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR