Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • suta

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 1996 X29XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ghid de schimbare a luminilor de bord , eu am pus leduri albastre si arata super , iti trebuie cam 2 ore fara sa te grabesti si rezultatele sunt extraordinare
Ledurile se pot cumpara de la orice magazin de electrice si nu uitati sa cereti si rezistente pentru ele

http://www.blauertacho.de/doc/opel
Skip ads

  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
super siteul pe care l-ai dat.
Acu ce vreau sa te intreb, cum sunt prinse cablurile de bord? cand remontezi bordul, nu apar probleme( decalajul kilometrajului, malfunctions?).
Cu bine,
Wink
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Chiar super site-ul Smile. In felul asta s-au lamurit o gramada de neclaritati Wink. Numai eu stiu ce m-am mai chinuit la consola centrala Rolling Eyes.
Un neajuns ar fi ca eu nu stiu deloc germana..
La rubrica: Heizung apare elementul 13.
Ce anume reprezinta? Embarassed
Eventual o traducere a textului:
Hier sieht man die Heizungseinheit von hinten. "13" ist ein Inverter für die CCFL Röhre. Das Anschlußkabel der Röhre wird an die bestehende Stromversorgung einer Fassung angelötet "14" und mit Schrumpfschlauch isoliert. Das Stromkabel der einzelnen LED kann man auch an diese Leitung löten.
Multumesc.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
"Here one sees the heater unit from the rear. "13" is an inverter for the CCFL tube. The lead of the tube is isolated to the existing current supply of a version soldered on "14" and with heat shrink sleeve. One can solder the stromkabel the individual LED also to this line." - acum din engleza in romana cred ca stii.....
pe viitor foloseste : http://www.babelfish.altavista.com
Smile
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@bogdanene Multumesc pt. ajutor Wink.
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ca precizare: ar fi bine ca pe bord sa se monteze mai multe leduri in soclurile respective. din experienta pot spune ca ceea ce se vede in poze e mult mai puternic decit in realitate... deci: mai multe leduri pe socluri, si orientate in asa fel incit sa nu dea puncte puternice de lumina...
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
sal dsign stiu ca esti baiat priceput la lumini in bord . eu am schimbat schimbat singur lumina in bord la omega A si se vede f frumos insa nu destul de puternic . Am bagat cate 2 led-uri pe soclu orientate in asa fel sa nu se vada unde bate . Am mai auzit la cineva ca se pot acoperi cu silicon , e adevarat? si inca ceva stiu ca ai facut f multe masini care au iesit de nota 10 + imi poti spune si mie cum fac ca lumina acelor sa fie diferita de cea a bordului ? Mersi frumos
  • suta

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 1996 X29XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cei care vor sa-si monteze leduri in bord sa nu uite de rezistente deoarece ledurile nu rezista la 12 v , ledurile si rezistentele le puteti cumpara de la orice magazin cu piese electronice , pentru a avea o dispersie mai buna a lumini va recomand sa dati cu o banda abraziva peste suprafata ledului pentru a elimina efectul de lumina concentrata ( adica punctul acela de lumina )
Mie mi-a luat cam 3-4 ore pentru modificarea luminilor si am avut nevoie de Pistol de lipit , surubelnite , leduri + rezistente si rabdare Smile dar efectul este pe masura ,,,,,, atentie la leduri , sa fie leduri mari nu mici si sa aiba o intensitate puternica .
Skip ads

  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
man am incercat si cu banda abraziva , ce-i drept nu mai forma acel punct insa parca e nevoie de mai mult . tot mai multi vad ca folosesc silicon pt a dispersa lumina.
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
siliconul nu este o solutie. nu intotdeuna trebuie sa pilesti ledurile. acum ma grabesc sa ajung la scirbiciu, va explic, poate diseara, cum e cu ledurile astea.

depinde foarte mult si de calitatea ledurilor. fara sa fac reclama, eu la mine la garaj (stiti cu totii ca ma ocup cu leduirea boardelor) am folosit numai leduri aduse de zexstar... cind am folosit din alea cumparate de pe la magazinele din tei, am avut numai probleme...

anyway, va mai explic pe acilea, dar mai pe seara....
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
te rog dsign nu uita sa vii cu mai multe detalii .
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
explicatii:

pe bord exista niste captatoare de lumina, facute din plexiglas, unele au si niste picioruse... rolul lor este de a prelua lumina din becuri si a o trimite la ace (in maj cazurilor)

acum, pe bord sunt 3 sau 4 becuri, unele mari, altele mici, in functie de masina.

in loc de becurile respective, pe soclurile originale se monteaza un grup de mai multe leduri, astfel: unul sau 2 leduri pilite cu smirghel care sa fie bine orietate catre piciorusele captatoarelor si inca 2 leduri nepilite, orientate paralel cu cadranele.

dupa montaj in bord, ledurile trebuiesc orientate, reglate, in asa fel incit sa nu bata direct pe pictograme, sa iasa puncte de lumina (ma refer aici la ledurile nepilite)

in functie de situatie, cind mecanismele ceasurilor sunt masive (vezi tigra, corsa) si nu permit imprastierea luminii prin bord, se monteaza leduri superflux suplimentare, carora li se va regla pozitionare a prin incercari repetate. ledurile superflux trimit lumina dispersata.

sper sa fi inteles voi ceva. oricum, pt cine nu prea are habar de chestiile astea, il sfatuiesc sa nu se apuce de treaba, deoarece reglajele bordului sunt foarte importante.
Skip ads

  • dj78lan

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Tubingen
  • Masina: Omega
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai am schimbat si eu becurile din bord cu leduri rosii, ce sa zic, in primul rand bordul de Omega B se desface foarte usor, are doar 2 suruburi...au am pus in locul fiecarui bec doar 2 leduri, lumina e buna(o sa pun poze in Garjul meu), dar poate ar merge cu 3 mai bine.
O sa incerd sa pun leduri albe la indicatoare(sa fie lumina de bord rosie cu acele albe)...a parut mai greu dar o sa incerc. Ceva sugestii?
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
leduri smd la ace si ghidajele de lumina pentru ace sa le astupi cu izolier negru sau albastru (cornitele alea care placa de deasupra becurilor, daca are asa ceva)
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Design am si eu o intrebare "stiu ca esti meserias" eu am facut ceasurile la bord albastre si restul butoanelor si consola centrala rosii. Vreau sa stiu ca poate tu ai facut la vectra a se poate face acele indicatoarelor altã culoare adica sa le fac rosii?
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
da, se poate face... daca vizitezi site-ul pe care am eu pozele (nu spun care ca fac reclama, si imi iau nana la poponetz - iti spun colegii de forum care ma cunosc) vei vedea niste lucrari la calibra, vectra a si astra f, chiar si cielo (toate astea au cam aceeasi constructie a tabloului de bord) care or sa-ti placa. o sa iti explic cum faci acele rosii, dar alta data ca-s obosit de la munci acum, si n-am stare sa scriu...
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Merci design astept sa fi odihnit si sa-mi dai mai multe detalii.
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
in primul rind, este Dsign, nu Design, ok? Wink

ace rosii: demontezi tabloul de bord, il desfaci bucatele (adica dai ace, dai cadrane jos cu tot cu plexiglasuri) ai grija cum trag de ace, sa nu ramii cu ele in brate... turometrul si vitezometrul le treci peste limitatorul de minim, le lasi in repaos, notezi pozitia, si tragi de ace... celelalte 2 ace au o singura pozitie in care le poti aseza, deci nu-i problema cu ele.

pe plexiglasul ala de la fiecare cadran lipesti cite un led smd, pe care in prealabil l-ai pus pe fire... poti folosi leduri smd de tipul LM1 de la comet... cauta pe net magazinul, si pe site dai cautare dupa LM1 si vei gasi leduri smd rosii cu codul LM1-THR parca...

pe astea le lipesti pe 2 firicele de cablu utp. dupa ce ai lipit smd-urile pe fire, le asezi pe sub plexiglas, astfel incit ledul sa incapa fix in dispersorul ala din jurul axelor motoraselor... daca nu e loc pt led sa stea acolo, ii faci cu pistolul de lipit... folosesti un superglue ordinar sa fixeziledul si firele pe plexi, si ai grija ca acestea sa nu atinga arculetele de la motorase...

firele le duci pina la cel mai apropiat soclu de pozitie din bord. acolo, pe soclu, lipesti o rezistenta corespunzatoare, dupa care legi firele ledului... asa faci cu toate cele 4 leduri rosii.

acum, ca sa nu se amestece lumina rosie cu cea albastra: pe spatele acelor, in jurul axului, dai cu marker rosu, dar dai bine. pe cadrane, pe spatele lor, dai cu marker albastru peste tot pe unde se aprinde cu albastru (adica sa nu dai pe sub liniile rosii de la turatie si de la apa+ benzina)

care este ratiunea markerului? pai stim ca printr-un filtru albastru nu patrunde lumina rosie si invers... uite asa eviti sa se amestece rosul cu albastrul... pt intrebari, va stau la dispozitie... pt demo practica, simbata la garaj. 0723 264 207

sper sa intelegi ceva...
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Scuze ptr. botez si multumesc ptr. datele tehnice pe care mi le-ai oferit. Pare destul de simplu insa destul de riscant pe la ace sa nu raman cu ele in brate cum ai spus si tu. Abia astept sa se incalzeasca afara sa ma pot apuca de treaba. Oricum am notat nr. tau de telefon si mai mult ca sigur cred ca o sa te deranjez. Multumesc inca o data pentru informatii.
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pentru putin, insa ar fi fost mai bine daca ai fi vazut pe viu cum se face... in scris nu prea pot explica asa bine, mai ales ca nu prea imi place sa stau mult la calculator.

stai calm ca nu se rup alea asa usor... inainte sa le scoti, ma suni si iti spun exact ce sa faci ca sa nu le dereglezi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR