Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna. Am primit un carburator 1b1 de la cineva (gratis) dar aparent nu e complet. Ii lipseste o electrovalva si inca o piesa (nu stiu cum se numeste) - asta am observat pana acum facand comparatii intre pozele pe care le-am gasit in linkul http://www.gaznik.pl/gaznik...cia/pierburg_1b1/ si carburator. Are careva idee ce anume mai lipseste in afara de astea (daca mai lipseste ceva) si pe unde as putea gasi piesele lipsa?

Eu vreau sa il montez pe un kadett D 1.2S si din acte am vazut pe acolo ar mai trebui si un modul de comanda sau ceva in genul pentru electrovalva asta.
Momentan pe masina este unu de dacie si pe langa ca merge destul de greu mai si consuma mult (cam 10 afara). Persoana care mi l-a dat mi-a zis ca e reglat pe stand (nu vad de ce nu ar fi asa pent ca l-a dat moca).

Printre pozele care sunt pe site-ul ala sunt vreo 2 cu el montat si piesa 2 (cea necunoscuta) nu pare a fi acolo. Apare intrebarea: sunt sanse sa mearga fara ea?

A doua intrebare este: Poate functiona fara acel modul de comanda? As ruga pe cineva care are un kadet 1.3N sau alta masina echipata cu 1b1 sa faca niste poze mai detaliate poate gasesc acel modul in alta parte si asa as sti macar cum se cheama si ce sa caut mai exact.

Carburatorul pe care il am eu:










Skip ads

  • hmalex87

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Meriva 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce iti lipsete tie acolo e un fel de surub care regleaza ceva, nu mai stiu sigur ce, aceea piesa mai are in componenta inca o piesa metalica atasata de carburator. Cred ca am un surub de asta pe undeva da nu mai stiu cat de bun ii. Am si eu un carburator de asta pe undeva cu tot cu electrovalva, problema e ca electrovalva nu mai functioneaza de aia l-am si schimbat cu un carburator pierburg 1b cu soc automat si fara retur.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, carbu asta e un fel de injectie monopunct, iar acea electrovalva e un fel de injector. in pozele puse pe linkul acela si din cate am vazut pe masina lu alex, exista un modul de comanda (cutia aia neagra) care gestioneaza aprinderea si injectorul ala.

tu pe masina ai avut solex 30/35, nu? eu personal nu-ti recomand sa faci schimbarea daca nu ai pe cineva doctor la astea, carbu e mult mai complicat si da batai de cap. de asemenea, nu cred ca trage mai bine fiind tot monocorp.
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am luat masina direct cu asta de dacie care e acum...Am incercat cu carb-ul asta pentru ca l-am primit moca si in plus nu am vazut anunturi ca cineva ar vinde vreun solex 30/35...Momentan cu asta de dacie merge aiurea si consuma cam 10% afara. Nu sunt 100% sigur daca e de la carb sau daca e dus axul cu came (ai zis ceva intr-un post acum mai multa vreme de axul cu came). Am intrebat saptamana asta la un magazin in Iasi si raspunsul a fost: 800 lei. Am vazut ca tu ai gasit cu 350-400, poti sa imi dai un nr de telefon poate au in aceeasi zona de pret si pentru 1.2?

White Tzuly
1. am vazut acum pe celalalt topic (cel pentru solex-uri) ca ai "vreo 2 de astea pe acasa". Nu vinzi unul?

2. ai idee cum imi pot da seama daca chiar e dus axul cu came. Momentan am niste detonatii destul de nasoale pe teava, detonatii destul de constante.
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ax cu came exista pe la noi intre 3 si 12 mil. eu am gasit la bennett cu 325 de la bilstein, facut in germania. nu arata el cine stie ce, da e nou si e intreg. dai frumos capacu de la culbutori jos si vezi cum sunt camele. trebuie sa arata ca un ou, fara asperitati, sgarieturi sau mancate ca la mine. o sa-ti dai seama repede.

ai dreptate, si eu aveam rateuri si asta m-a determinat sa ma uit p-acolo.

telefon nu am, dar cauta pe net BENNETT AUTO.

cat despre carburi, unu e ruginit si vai mama lui, celalalt e complet, proaspat curatat. l-am avut eu pana sa-mi pun varajet II. din pacate, garniturile sunt cam duse, curge si e dereglat. maine pun niste poze si vb cum facem daca e sa ti-l trimit.
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cam cat vrei pe carbul cel bun? Eventual vorbim pe mess, id: ioha2003
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR