Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
P.S. scuza-ma ca te intreb, ca medic de ce ai ramas aici in RO.



Curaj............ sau................ competenta!
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
asta e una din chestiile care ma intereseaza :
m-au filmat sau am decat poza ?
a fost un Logan din ala nou MCV
ei in momentul in care se posteaza intr-un loc filmeaza mai intai indicatorul respectiv sau se posteaza pur si simplu ?
caci indicatorul era cu fata la mine si spatele la ei .
ma gandeam sa spun ca era indicatorul murdar si nah nu am putut discerne decat cand eram prea aproape de el ca era limitator de viteza . aveam si martor .
Dar nu stiu , repet , daca ei filmeaza acel indicator inainte de a se posta in acel loc sau se posteaza pur si simplu ?
Referitor la P.S. : de-abia astept sa plec . mai am un examen de dat .
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
caci indicatorul era cu fata la mine si spatele la ei .


Daca ai scris :"caci"........ nu e nici o speranta !
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@marius_f, cu pãrere de rãu iþi spun cã la modelele astea noi de radar apar coordinatele locului in care esti filmat...deci se poate verifica ulterior dacã erai in zona de limitare. Din acest punct de vedere nu prea ai ºanse cu contestaþia. Nu poti invoca faptul cã pe fotografie nu se vede indicatorul..nici nu trebuie sã se vadã.
Sincer nu prea ai ºanse...
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pt krafft
scuza-ma ma grabeam sa ii raspund colegului
nu stiam cat mai ramane online

''deoarece'' --- e bine asa ?
mama e profesoara de gramatica asa ca ... stiu cate ceva . ma grabeam atata tot.
cand ai spus ''nu e nici o speranta !'' la ce te-ai referit mai exact ?

astept in continuare raspunsuri la problema mea
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
edwin merci pt sfat
ma gandeam sa invoc faptul ca era indicatorul murdar
nu foarte murdar , dar atat de murdar astfel incat nu l-am putut observa clar decat de la o distanta de cca 15-20 de metri cand deja era prea tarziu pt a reduce viteza in conditii de siguranta pt mine si ceilalti participanti la trafic .
ar merge ?

edwin ai dreptate aici
m-as cam denunta '' eu pe mine''
dar in acelasi timp poate scap cu o amenda mai mica
de la 70kmh la 82 kmh e o diferenta de bani comparativ cu 50kmh - 82kmh


Ultima modificare facuta de marius_f la Lun 16 Aug, 2010 10:13 pm
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred, chiar tu ai scris cã in urmã aveai limitatorul la 70km/h, si tu ai avut mai mult cu 12km/h si fata de acest indicator. Nu cred cã þine faza cu indicatorul murdar. Îþi vor spune cã puteai vedea indicatorul de pe carosabil.

P.S. te rog nu mai posta consecutiv, ai butonul modificã, timp de 60 minute se poate folosi. Mersi.
  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca ai mai si semnan prosesul verbal atunci pune mana si plateste amenda pana nu se dubleaza
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a prins radaru vechi ( un logan rosu) cu 92 la ora in localitatea Albota la ora 4 noaptea. Am contestat direct din Timisoara, am trimis prin posta romana spre jud. Pitesti. Am avut castig de cauza deorece stateau la intuneric si nu se putea observa daca sunt in oras sau in afara. (asa scria pe decizia judecatoreasca). Nici nu am mers la Pitesti.
De atunci am statie pe masina, am mai luat decat o amenda de 72 la ora, din cauza ca am uitat statia inchisa.
Pe mcvurile noi sunt montate si radare smechere, si radare vechi. Daca aveai detector si a facut galagie era radar vechi. Daca nu, nu.
Eu zic ca poti sa incerci o contestatie, singura problema ar fi ca daca ai pierde pierzi si 180 lei.
Si puneti-va statie, cu 500 lei gasiti la mondoplast statie + antena + talpa magnetica.
  • AndreiBalan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2010

  • Mesaj Privat
va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema.
mi-a fost retinut permisul pentru 30 de zile. nu conteaza imprejurarile, vreau doar sa stiu daca pot sa mai depun contestatie daca am achitat amenda.
multumesc anticipat.
  • oli78

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Intrebare :

am trecut in tromba pe langa radarul nou. daca nu am fost oprit pe loc si daca mau filmat in cat timp se trimite amenda acasa?
  • taobao

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vivaro 2007 M9R
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
max. 1 luna.
eu am luat-o la cosereni si mi-a venit dupa vreo luna .
in tromba nu poti pleca decat de pe loc. radarul pe langa care ai trecut cu viteza , daca era stationar te lua de la departare si te si oprea domnul organ sau daca era in mers intorcea dupa tine.
in momentul cand te ia din mers ai tot dreptul sa faci contestatie cu specificatia la sfarsitul procesului verbal sa mentionezi faptul ca masina politiei se afla in mers . castigi procesul garantat.
iarasi: cand te afli in coloana si te opreste tocmai pe tine , la fel ai castig de cauza in proces , cu specificatie la sf. p.v.
Skip ads

  • oli78

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
radarul era stationar.
adevarul e ca la vreo 2 ore dupa incident am trecut pe acolo pe jos si intradevar politia oprea masinile care veneau din sens opus.
sper ca am scapat (Doamne ajuta)
  • lucian_yd

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa fii raspunzator pentru faptele tale si nu incerca sa te agati de o contestatie daca consideri ca esti 60 % vinovat.
maturizeazate..
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine ma acuzat un politist ca nu am acordat prioritate la o trecere de pietoni si mi-a retinut permisul pe data de 3 marti 2011.... 30 de zile si amenda de 4 puncte 134 lei in 48 ore, asa ca avea el norma de facut .Bineinteles ca nu e nimic adevarat,m-am certat cu el mai ales ca ii si vazusem inaite de trecere, nici un om tampit nu ar fi trecut cu ei de fata fara sa acorde prioritate pietonilor......imi spunea sa fac contestatie,dar, am renuntat ca nu am timp de pierdut prin instanta.Noi nu avem cu ce dovedi ca ei nu au dreptate,de ce trebuie sa ajungem in instanta pt ca vrea un politist,nici macar nu a fost filmata acuzatia? Nu!
  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Ma fratilor, am citit toate postarile din acest topic, dar zau daca inteleg de ce vrea toata lumea sa conteste procesele verbale data de catre politie.
Asta este parca o boala a romanilor! Nu conteaza daca ai gresit sau nu, daca politia te-a amendat pe drept sau nu, fiecare vrea doar sa scape, sa conteste amenda si sa nu plateasca nimic. Atitudine tipic made in Romania!

Nici mie nu-mi place cand ma amendeaza politia. Dar, nu ma revolt, si platesc amenda care a fost stabilita, pentru ca stiu ca am gresit. Daca in localitate am mers cu 70-80Km/h si limita de viteza este de 50 km/h... ce rost mai are sa comentez sau sa fac contestare? La fel si cu prioritatea... de vreme ce eu nu am acordat prioritate cand ar fi trebuit... de ce sa contest acest lucru?

Romania nu se va schimba niciodata daca nu se schimba si mentalitatea oamenilor... Ai gresit? Recunoaste barbateste, si accepta si consecintele! Punct!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Multi fac aceste contestatii pentru a se revolta impotriva sistemului. Eu am primit cu ani in urma o amenda pentru ca "am trecut pe rosu". Constatarea s-a realizat intr-o benzinarie unde eu alimentam, la cativa km de intersectia unde s-ar fi intamplat. Celelalte 3 persoane din care 2 cu permis au ramas cu gura cascata cand le-am spus ce vroia cap de creta de la mine. Pentru ca in perioada urmatoare am fost mult prea ocupat sa pot face contestatia si pentru ca ar fi presupus sa duc acele 3 persoane sa depuna marturie iar costul deplasarii m-ar fi costat mai mult decat amenda, am platit-o dar dupa 2 ani. De atunci, au mai fost alte 2 amenzi pentru depasirea vitezei. Le-am contestat pe ambele si le-am si anulat, ceea ce indica destul de evident ca nu au fost aplicate corect. In concluzie, daca in 5 ani am doar 3 amenzi din care una nejustificata si 2 aplicate fara respectarea legii, ce sa-i fac la cea care va urma? In mod cert o voi contesta pentru ca reprezentantii statului mi-au format ideia ca nu-si fac treaba ca la carte.
  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Ai si tu dreptate pe undeva...
Insa: in acele doua cazuri cand ai fost amendat pentru depasirea vitezei, viteza maxima legala a fost depasita, nu? Si atunci, cum au fost cele doua amenzi nejustificate?
Amenzile se pot contesta pt ca se mai fac mici erori la completarea procesului verbal. Sa nu uitam ca si politistul este om, este un bugetar prost platit, si ca doar isi face treaba.
Hai, totusi sa nu facem sport national din contestarea amenzilor de circulatie.
Cand este vorba despre nedreptati atat din partea politistilor cat si din partea altora, ma revolt si ma lupt importiva aceastora... dar cand o amenda este data pe drept, pentru ca tu ai gresit, nu vad rostul contestarii.
Ah, de fapt, vad rostul: acela de a te mandri in fata tuturor, ca poti face ceea ce vrei in trafic, ca 1. nu te interreseaza; 2. chiar daca politia te prinde si te amendeaza, tot nu te intereseaza pt ca oricum faci contestatie; 3. De ce nu am incerca sa respectam cat de cat regulile de circulatie?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Exceptand depasirea vitezei, chiar respect legislatia. In ceea ce priveste sportul national al contestarii amenzilor, il practic cu placere, am obtinut cateva medalii si antrenez orice novice.
Despre greseala politistilor, nu cred ca este loc sa o faca. Daca nu sunt in stare sa constate corect o contraventie si sa completeze 5 rubrici dintr-un formular, sa iasa din sistem.
Mai am 2 amici, din care unul membru clubopel, care au fost opriti in afara localitatii pentru ca au depasit viteza in localitate. Opelistul a fost sanctionat si ulterior, in contestatie politia a recunoscut ca nu exista dovada savarsirii contraventiei si s-a anulat amenda iar celalalt, i-a intrebat politistul prietena "cu cine vorbeste la telefon" si cand i s-a raspuns ca "vorbeste cu avocatul" a fost lasat sa plece fara a mai fi sanctionat.
Sunt convins ca exemplele de felul asta pot continua iar atat cat ele vor exista, voi sustine contestarea amenzilor. Tu, esti liber sa le platesti.
  • artagnan

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Mda... nu tin partea politistilor... dar soferii in general sunt foarte indisciplinati... de ce suntem oare campioni in privinta accidentelor rutiere? Pentru ca nu gonim ca nebunii si respectam legislatia rutiera...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR