Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ce stiti despre cum va fi cu inmatriculatul masinilor dupa integrarea in UE?
am inteles ca pana in august se vor stabili conditiile in care se va putea realiza acest lucru, dar poate stiti mai multe
oricum cand ma uit pe mobile.de ma ia cu fiori cand vad ce masini poti sa iei la bani putini
multumesc
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai din ce se aude se vrea sa se evite situatia in care a fost polonia - practic au mutat parcurile sh din germania in polonia Smile
sigur or sa se bage alte taxe, altfel se zice ca vanzarile de auto noi vor scadea la jumatate - doar nu or sa dea faliment firmele lui tariceanu si ale lui tiriac Very Happy pana acum se pare volumul de masini noi a scazut cu doar 10%, dar aceeasi tendinta se manifesta in toata europa.
vom trai si vom vedea Smile
  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da, dar cred ca impozitele si asigurarea nu au cum sa fie atat de mari incat sa nu ramana f tentant sa cumperi de afara masina
dati de curiozitate pe mobile la bmw, intre 2000 si 8000 euro si vedeti ce puteti lua
incredibil!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
daca maresc taxele la hs de import sa o faca si la bombele pe roti de dacii din anii 70-80. Altfel este discriminare pe fata.
parerea mea.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Din cate a declarat seful RAR, vor sa faca altceva: sa mareasca taxele si impozitele la masinile vechi, dar doar dupa ce-si schimba proprietarul, adica la o noua inmatriculare. Asha ca bombele vor ramane in continuare pe sosele pana crapa ori ele, ori proprietarul...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Se va mari si diferentia impozitul in functie de norma de poluare ca si actual la noi la taxa pentru drumuri.
Asigurarea RCA va fi mai scumpa iar despagubirea mai mica tot in functie de vechime.
Valoarea mica pe care o are o masina veche in CE este data de taxele mari.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Sa va zic ce am auzit(din sursa sigura):se pare ca nu se vor putea aduce de afara decat masini Euro 4 incepand cu 1 ianuarie 2007. Cat despre taxe ai nostri guvernanti inca se gandesc, pentru ca intrand in piata UE normal nu se va plati vama la produsele importate, deci nu ar trebui nici pt masini, insa problema vanzarii de masini noi aici(logan, `tariceanu`, `tiriac`, etc) e destul de grava pentru ca oricare va prefera sa si aduca o masina straina chiar de 2,3 ani vechime decat sa-si ia un sifonier cum e loganu`.Si atunci ce se vor face eii cu toata productia asta autohtona de masini care sunt si proaste si scumpe????????
  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
chestia cu euro 4 cred ca va fi pentru cele noi, in nici un caz pt. cele deja puse in circulatie
ungurii, de ex, au pus conditii cum ar fi ca mai veche de 8 ani nu se inmatriculeaza, chestii de astea
cat poate sa fie asigurarea sau impozitul cat sa nu te duci sa iei o masina super de afara, in loc sa dai 8000 pe cazanul de logan?
bine, un bmw, de ex, are si costuri de intretinere mai mari simtitor, deci se vor gasi care vor dori masina noua, cu garantie...hahaha
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:Sa va zic ce am auzit(din sursa sigura):se pare ca nu se vor putea aduce de afara decat masini Euro 4 incepand cu 1 ianuarie 2007. Cat despre taxe ai nostri guvernanti inca se gandesc, pentru ca intrand in piata UE normal nu se va plati vama la produsele importate, deci nu ar trebui nici pt masini, insa problema vanzarii de masini noi aici(logan, `tariceanu`, `tiriac`, etc) e destul de grava pentru ca oricare va prefera sa si aduca o masina straina chiar de 2,3 ani vechime decat sa-si ia un sifonier cum e loganu`.Si atunci ce se vor face eii cu toata productia asta autohtona de masini care sunt si proaste si scumpe????????



Acu' nu fi asha de sigur: uite, eu la sfarsitul lui 2004 doream sa-mi aduc masina de afara si nu stiam ce EURO se va aplica pt. 2005. Tot asha se auzea ca se schimba in EURO4. Am dat un e-mail la RAR si am primit raspuns ca EURO 4 intra d'abia din 2006...Asha ca nici ei nu stiu cu un an inainte ce se va mai intampla, ce interese mai apar, cine o sa mai fie prim-ministru...parca vezi ca pica tariceanu, si vine unu cu interese la import SH...Ce te faci atunci?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer sa fiu, Nu stiu si de fapt nu prea ma intereseraza fenomenul in mod direct...
Va descriu insa situatia actuala a "cumparaturilor peste garla" intre 2 state comunitare...
Acum xxxx- ani am luat un Astra F (6000 Dm deci cirac 3000E) cu E2, am adus-o fara vama si nu s-a pus problema normelor de poluare, caci nu e de "import", din PDV legal este exact ca si cand cumperi o Dacia SH la Tecuci si vrei sa o inmatriculezi la Chitila... Singurul lucru in plus... refecarea controlului tehnic (50E) masina fiind deja omologata (caci "model normal" , omologata intr-o tara comunitara)
In plus NU CRED ca se vor putea introduce taxe exorbitante pe masinile vechi, caci detinatorii acestora sunt in general oameni modesti (dar cu drept de vot...).
Acu, politrucii mioritici pot sa bage ce legi vrea muschii lor, caci, dupa cum se stie, imaginatie in a fara rau au cu gramada, dar (in cazul existentei unor asociatii de consumatori demne de acest nume) mai pot fi si obligati sa se mai si alinieze, printr-o mica plangere acolo unde trebuie...
Cu titlu de anecdota, un amic a adus un Golf2 GTI impecabil, doar pentru gentile Gotti pe care le-a pastrat, si a vandut masina cu un mic beneficiu (cumparat=800, vandut=1200 parca)
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
"parca vezi ca pica tariceanu, si vine unu cu interese la import SH...Ce te faci atunci?" - imi iau direct astra GTC Smile
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
In plus NU CRED ca se vor putea introduce taxe exorbitante pe masinile vechi, caci detinatorii acestora sunt in general oameni modesti (dar cu drept de vot...).
Acu, politrucii mioritici pot sa bage ce legi vrea muschii lor, caci, dupa cum se stie, imaginatie in a fara rau au cu gramada, dar (in cazul existentei unor asociatii de consumatori demne de acest nume) mai pot fi si obligati sa se mai si alinieze, printr-o mica plangere acolo unde trebuie...

Esti optimist , probabil e punctul de vedere al unui om care traieste intr-o tara normala. Rolling Eyes
Termenul alinierii legislatiei e de cativa ani , la capitolul masini SH acest lucru se va face doar atunci cand lucrurile se vor linisti si mai toti romanii vor conduce o masina servita de A.P.I.A.

Chestia cu taxele exorbitante cred ca e "pe bune" vor fi mai mult decat descurajante. Cineva apropiat cercului care pregateste romanilor astfel de "surprize" imi dadea exemplu unui Vectra A din 1990 pentru care taxele vor fi undeva in jur de 6000 de euro Shocked
1000 masina + 6000 taxele=7000 de euro , bani cu care se poate cumpara un Astra G de 1.6 si se pot plati si taxele. Evident daca UE va intreaba ceva , vom putea spune ca nu sunt restrictii , se poate inmatricula orice Romania.

Ar mai fi exemplul Ungariei , tara proaspat membra a UE si in care se platesc taxe destul de mari la inmatricularea masinilor SH (chiar daca nu se numesc vamale) si mai sunt si alte conditii care trebuie indeplinite.
Skip ads

  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
se poate pt cele din 1990. si poate ar fi normal...ddar pentru un bmw seria 5 din 1997-1998, ma indoiesc ca poate fi incadrat la categoria troace.
si mai cred ca nu va fi dupa cum vrea tariceanu sau altul. Nu cred, daca intram asa repede, ca romania poate pune conditii. si mai cred ca ue abia asteapta sa mai scape de masini vechi, care la noi oricum sunt de lux. vezi ex de sus.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
APIA vrea sa puna frana autoturismelor importate la mana a doua :
http://www.gardianul.ro/ind...mie2006012402.xml
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
alinarmand a scris:se poate pt cele din 1990. si poate ar fi normal...ddar pentru un bmw seria 5 din 1997-1998, ma indoiesc ca poate fi incadrat la categoria troace.
si mai cred ca nu va fi dupa cum vrea tariceanu sau altul. Nu cred, daca intram asa repede, ca romania poate pune conditii. si mai cred ca ue abia asteapta sa mai scape de masini vechi, care la noi oricum sunt de lux. vezi ex de sus.


Ideea este ca Ro. nu va impune conditii: a acceptat ca dupa integrare sa accepte la inmatriculare orice masina. OK. Acum sa vedem ce facem astfel incat sa descurajam importul de epave: taxe! Ce taxe? Pai, impozitul anual, asigurarile, taxa de inmatriculare etc etc...
Pai ce ar fi prima data cand avem taxe noi? Si la capitolul inventivitate cred ca sunt putini guvernantii care ii bat pe ai nostri...
UE poate sa strambe din nas, dar asha cum nu s-a putut impune in fata Ungariei, asha nu va avea ce face nici in cazul Ro. Sau, daca-s destepti, dau o spaga unde trebuie si iese legea care trebuie, ca doar asha merg treburile si acum, nu?
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Se pare ca ceva totusi iese la iveala incet-incet. Urmarind stirile se spunea ceva de taxe(nu stiu ce fel pt ca nu s-a spus clar nimic) intre 1000 si 2000 de euro pentru masinile mai vechi. Nu se specifica nicaieri ce inseamna vechi. Ca or fi din 1970 , ca or fi din 2000 numai cei de sus stiu(cel putin asa cred). Oricum faza cu picatul guvernului e tare Laughing Vine unu mai cu mot si sa te tii atunci frate Twisted Evil Evil or Very Mad
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
http://www.cotidianul.ro/in...;cHash=8a31b1d03b
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Articolul ala e aberant, plin de prostii... motoare pe motorina sub 1300 metri cubi, motoare pe bezina peste 1300... Laughing Laughing Laughing
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Foarte descurajator pentru toti ce ce spera ca isi vor putea aduce o masinuta buna de afara.Din cate inteleg inca se discuta pe tema asta si deci nu e inca nimic sigur 100%. Probabil ca taxa de 100 de euro (citez din articol "Sumele vor incepe de la 100 de euro si pot ajunge pina la 3.000 de euro, in functie de uzura masinii") va fi pentru masinile noi noute. Oricum suntem de kk si opiniile celor ce au citit articolul sunt justificate la maxim Twisted Evil Evil or Very Mad Twisted Evil
  • alinarmand

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
oricum e jenant ca una ca sulfina sa vorbeasca de masini
ce o stii ea de masini, motoare....mai bine vorbeste de menopauza
sunt curios ce taxe or sa puna la auto astea. oare ue ii lasa sa sugrume importul de auto mai vechi?
ma gandeam la un bmw seria 5 din 1998-1999....cum ar fi?
astept cu mare interes aceste hotarari
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR