Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • Al3x_v18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Urgenta : am lonjeronul putin indoit sau deplasat mama lui ... 1 h au stat niste bravi de mecanici sa imi zica asta ... cand am luat masina acum 1 luna cam asa am fost cu ea la OPEL.... baieti de treaba nu are nimic masina cu tot cu factura...;

Vreau sa stiu cine stie un service cu CAL DE TRAS LONJERONUL/ SASIUL ELECTRONIC ( sa introduca seria Sasiu si sa ii dea niste cote si dupa aparatul sa isi faca treaba ) mentionez ca este deplasat nush din ce am vazut eu pe sub ea pe acolo max 1 cm ...

Am nevoie de ajutor , daca sunteti in masura si aveti informatii va rog sa ma ajutati Wink !

Multumesc
Skip ads

  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu ai probleme cu directia si daca lonjeronul nu este prea mult lovit, poti incerca sa aduci lonjeronul la loc tu singur pe o rampa cu ceva ustensile (ciocan, dorn, etc.).
Dupa ce am "cazut" cu masina intr-o mare groapa, atunci cand incercam sa cobor cu masina de pe o bordura, am lovit si eu destul de serios un lonjeron...am cautat ca si tine prin constanta un service specializat si pentru ca nu am reusit, mi-am rezolvat singur problema pe o rampa cu ciocane, dornuri si alte fiare de tras si batut...apoi am dat mai multe staturi de spray grunt si antifon auto si...problema rezolvata.
La final am fost la un service, unde am refacut geometria rotilor si acum nu mai am probleme.
Asa ca, daca nu rezolvi la service, te poti apuca si singur de treaba, caci...se poate rezolva.
Bafta multa.
  • Al3x_v18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Faza e alta .... mie mi-a sarit o planetara din cutie ...
si cei de la sevice au zis de cal de tras digital .... sa mi-o puna la punct bine , nu imi trage masina adica ma unghiul facut dupa cum este masina adica asa am luat-o chiar sunt uimit ca nu trage deloc stanga/dreapta !
Ms de sfat , mai astept pareri !
Ps : am strans deja o lista de service-uri ... de luni ii sun si sa vad pe unde ma duc Very Happy
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Daca ti-a sarit planetara din cutie nu e de la lonjeron.
Skip ads

  • Al3x_v18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:Daca ti-a sarit planetara din cutie nu e de la lonjeron.



Asta mi-au zis baietii de la service .... u ce teorie ai ?
  • nicu.costinesti

  • Mesaje scrise: 504
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie verificat sistemul de prindere al planetarei in cutia de viteze si tot ce tine de planetara care ti-a sarit, de la prinderea ei in rulmentul rotii pana la prinderea ei in cutia de viteze.
  • Al3x_v18

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nicu.costinesti a scris:Trebuie verificat sistemul de prindere al planetarei in cutia de viteze si tot ce tine de planetara care ti-a sarit, de la prinderea ei in rulmentul rotii pana la prinderea ei in cutia de viteze.



Ai dreptate cu faza cu clema aia de prindere ca ai mei mecanici .... au luat-o in masa si au infipto acolo .... (treaba de mantuiala ) , legat de lonjeron este stramb putin ... masina a suferit un accident ( nu la mine ) si se vad cute ....

Am incercat aici sa obtin niste informatii legate de niste persoane ( service-uri) care se ocupa cu sasiuri / lonjeroane .... oricum tare as dori sa aflu si niste contacte de mecanici priceputi in TIGRA ( dar sa fie mai scumpi ca la OPEL ) ...

Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR