Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am probleme cu inchiderea centralizata.
Se incuie din telecomanda. Cand vreau sa o deschid, se deschide si se inchide imediat.
Problema provine probabil din faptul ca masina a fost lovita in portiera sofer, inainte sa o cumpar eu.
Incercand sa ameliorez situatia, am desfacut fata de usa si am constatat ca tija care intra in butonul de deschis/inchis nu sta dreapta.
Fara buton merge bine insa nu vreau sa renunt la el pt ca arata urat fara. M-am consolat cu ideea insa, nelamurirea mea cea mai mare este de ce uneori (de cele mai multe ori dupa ce am mers cu masina) deschiderea functioneaza.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Verifica mecanismul care duce la acel buton cu atentie,cauza este acolo daca spui ca functioneaza fara el,din lovitura suferita este posibil sa fie ceva deplasat,fisurat studiaza cu atentie eventual desfa usa cealalta sa faci o comparatie.
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca se deschide si se inchide imediat, inseamna ca actuatorul de la usa soferului (care este lovita) intampina o rezistenta. Tija aia despre care vorbesti trebuie neaparat sa culiseze usor in sus si in jos impreuna cu butonul. Daca nu culiseaza, inseamna ca freaca pe undeva. Vezi pe unde si remediaza.
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate. Cred ca ceva e deplasat pe acolo. Nu prea ma pricep eu insa, din cate stiu, pe portiera soferului exista broasca si un actuator (care din cate inteleg, comanda inchiderea si deschiderea). Dupa ce am cumparat masina si mi-am dat seama de problema, am fost la o constatare la DiBas, sa imi spuna ce are. Am fost tare dezamagit de ei... dupa vreo 5 minute de cand mi-au spus sa astept, m-am uitat pe geam si am vazut ca studiau masina (in intervalul asta ei au gasit masina in parcare, pt ca eu nu le spusesem unde este). Au scos-o afara si mi-au spus ca trebuie schimbata broasca de pe portiera soferului. Am aflat cat costa (vreo 7 mil. acum un an si ceva, plus manopera, nespecificat). Oricum, dupa o constatare vizuala probabil de cateva secunde, am platit aproximativ 500 mii lei vechi, fara sa stiu daca se poate remedia si altfel. Dupa aceea am fost la un cunoscut, am demontat fata de usa si am vazut ca tija de care va spuneam nu sta vertical, ci obilc, sprijinita de marginea din plastic a fetei de usa. Ceva e deplasat pe acolo, insa mai mult de atat nu m-am priceput sa fac... nu stiu sa desfac actuatorul sau broasca sau ce o mai fi pe acolo. E ceva compact, si e destul de incomod sa umbli pe acolo daca nu stii bine despre ce este vorba. Poate imi spuneti ca nu e asa complicat si poate o sa mai incerc, daca imi dati indicatii.
Skip ads

  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si inca o problema de care mi-am adus aminte.
Am cumparat masina cu o singura cheie cu telecomanda.
In scurt timp am fost la DiBas si am facut o a doua cheie, tot cu telecomanda.
Mi-a programat cateva minute, mi-a luat aproximativ 950 mii lei vechi, doar pe reprogramat.
Atunci mergea sa resincronizez cheile, asa cum scrie in carte... pui contact in pozitia II, in primele 30 secunde apesi pe un buton (deschidere sau inchidere), butoanele de la usi se inchid si se deschid singure.
Acum nu mai merge cu nicio cheie.
Stie cineva ce ar putea fi? Vreun cod de eroare acumulat? Stie cineva vreo rezolvare?

Multumesc anticipat
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bateria e buna?
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sunt bune bateriile, la ambele telecomenzi.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
În ceea ce priveºte o eventualã eroare stocatã, verificã cu metoda descrisã în https://www.clubopel.com/vie...24014&start=0
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am incercat "pseudo-agrafa". La mine clipeste constant becul de la imobilizator.
Sa inteleg ca nu am erori?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, daca clipeste constant nu ai erori.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR