Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
de curand ... alta problema - astra f din '94 hatchback 5 usi 1,8i monopunct 66 kw 90cp c18nz
s-a rupt burduful de protectie de la capatul de planetara de la roata !
am si eu cateva intrebari :
stiu ca burduful acela de cauciuc nu e o avere (aprox 10 ron) si as vrea sa le schimb pe amandoua
1. le pot schimba eu?
deoarece am ABS dar capetele nu sunt prevazute cu acel cerc zimtat (asa am luat-o) si am gasit la dezmembrari o oferta : planetarele mele cu totul la schimb + 100 ron = alte planetare la schimb DAR cu ABS!
ma gandesc ca e mai rentabil asa deoarece cat as da numai pe burdufuri 20 ron +manopera mecanicului sa mi le schimbe as ajunge aprox ca si la dezmembrari unde as da 100 ron cu manopera cu tot sa-mi puna alte planetare cu totul dar cu ABS , bineinteles + planetarele mele care vor ramane la el.
2. la ce ar trebui sa fiu ATENT cand voi achizitiona aceste planetare second? REPET : planetara intreaga cu totul
mi-e cam teama sa fac acest schimb deoarece asa cum sunt aceste planetare ale mele ele sunt foarte bune , adica nu bat , nu troncan ...
VOI ce ati face?
referitor la prima problema : BURDUFURILE acelea le pot schimba eu? e complicata operatia?
si inca o data va intreb : la ce va trebui sa fiu atent daca voi schimba planetarele cu totul cu unele second?
multumesc anticipat pt orice informatie
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai ar fi bine sa vezi daca nu au joc.Le poti verifica tinandu-le de mijloc si capul dinspre roata,si invartindu-le in jurul propriei axe.NU tb sa aiba joc.La capatul dinspre cutie pot avea un joc,dar ff mic.Si burdufurile le poti schimba tu...Daca stii.Si daca esti dispus sa te murdaresti tare.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal Dragos
merci pt sfaturi dar m-am hotarat sa schimb doar burdufurile acum iar capetele de planetara vreau sa le iau noi noute.
acum revin cu o alta intrebare DAR sa nu fiu inteles gresit
am gasit un service care mi le schimba cu 40 ron de roata adica 80 ron total (manopera)
e mult sau e ok pretul? pe burdufuri am dat 60 ron pe ambele.
nu ma zgarcesc , nu e o avere DAR nu vreau sa fiu tras in piept , fraierit caci nu stiu.
repet , sa nu fiu inteles gresit.
multumesc.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Marius!
daca zici ca planetarele sunt ok? de ce sa schimbi capetele cu altele noi?te-ai lnteresat clt costa?
parerea mea este sa schimbi doar burdufurile..
80 lei nu este mult.
vad ca nu te pricepi la mecanica..
asa ca mai bine mergi la mecanic..
spor..
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal mariani
masina mea este prevazuta cu ABS dar dupa ce am luat-o am constatat ca acele capete de planetara nu sunt prevazute cu discul acela zimtat pe ele de pe care isi ia senzorul viteza si de aici of-ul meu.
sunt foarte bune si acestea dar vreau sa le schimb pt a-mi merge si mie ABS-ul Sad
unele noi sunt in jur de vreo 3 mil ambele
merci pt raspuns pt ca nu as vrea sa fiu pacalit
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
gata am rezolvat problema
am fost in service si mi l-au schimbat
decat cel din dreapta a fost nevoie sa-l schimb , cel din stanga aflandu-se intr-o stare buna .
50 ron m-a costat manopera
nu pot sa laud service-ul respectiv , indeosebi mecanicul , deoarece a folosit o presa inadecvata si mi-a cam indoit surubul capatului de bara la care cu chiu cu vai au reusit sa ii insurubeze piulita respectiva .
dar pana la urma au fost puse toate la locul lor Smile
toate cele bune
  • c14nz

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o rugaminte la cine se pricepe ca mi-a crapat si mie burduful de pe dreapta cel care da spre roata.....dar a crapat bine nu gluma, am coborat de pe o bordura mai solida si am spus sa verific roata cand am ajuns acasa si am descoperit burduful rupt.....era el fisurat de ceva vreme.....am fost la service sa intreb de manopera si de burdufuri....manopera mi se pare ok care e 40 de lei de roata dar la unul din burdufuri cele care da spre cutia de viteze nu prea mi-a convenit pretul si anume 50 de lei pe bucata (toate 4 ar fi 160 de lei).......asa ca am cautat pe net si am gasit pe un magazin cunoscut de piese auto la pretul de 25 de lei bucata (as iesi la 110 cu tot cu transport)......ala de la magazin imi explica ca ala care da spre cutia de viteze are nu stiu ce tabla.....

1. Atasez imaginea mai jos.....e bun cel care da spre cutia de viteze? (pe site nu spune nimic de anul de fabricatie, e pt motorizarea mea asta e sigur......dar la cel care da spre roata specifica pana in 94 si dupa 94 sunt doua modele......asta e doar 1?)
2. Imi recomandati sa le schim pe toata 4? (daca tot platesc manoepra de 40 pe roata si mi se schimba pe ambele eu ma gandesc ca le schimb acum ca si asa cred ca si alea sunt obosite)
3. Ma gandesc sa cumpar burdufuri fabricate de Febi....este vreo diferenta intre Febi - Swag - Sein - Gkn?

Opel Astra F / 1992 / 60CP (44kW)

astept niste sfaturi Confused

  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sunt aftermarket, cel mai bun e GM dar scump , eu am dat pe 2 dispre roata 200 lei
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
se poate inchide
merci
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR