Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • moromete

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu se poate! Abia am luat un Caravan GL din 1994, full. Are motor de 1,4 C14SE. A consumat 18 in oras! Ce este drept, am prins saptamana de ger cumplit. Dar nu cre ca e normal! Am schimbat vitezele la 2500 de ture. Motorul are 150.000 de km reali si nu papa gram de ulei. Ce sa fac?
Ce are?
Skip ads

  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
verifica sonma lambda. sau debitmetrul de aer daca ai, desi nu prea cred sa fie pe masina ta.
  • senatorC30SE

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: ARAD
  • Masina: Omega 2002 y32se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Verifica termostatul daca este bun.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
moromete tata l-ai batut pe samovar......

sorry de off-topic...
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca o fi sonda lambda...Wink In fond, se comporta si ea ca un consumabil, nu? Confused Din ce stiu, ea defecta iti "sugereaza" un amestec mai bogat de carburant.
Si cum spunea senatorC30SE, verifica termostatul, mai ales daca observi ca nu ai nici caldura suficienta in masina sau nu iti creste temperatura apei Confused
Mai asteapta si parerile altora Wink
Bafta.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
nu cred sa fie nici sonda lambda si nici termostatul...si de ce spun asta Question
pt ca daca sonda ar da informatii atat de eronate sa duca masina la consumul asta cred ca s-ar aprinde martorul in bord...iar termostatul la mine e defect, e blocat pe deschis permanent si nu a trecut niciodata de 11% in oras chiar si pe gerul cumplit din zilele astea...totusi, vorbim de un motor de 1.4, al meu avand 1.6

moromete...esti sigur ca ai facut consumul corect? mai fa-l odata sa nu fi gresit ceva, ca e dubios rau Confused scuze,nu te desconsider dar mai greseste omu' Wink
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sunt curios cum i-ai facut consumul, cel mai relevant mi se pare "plin pe plin", altfel marja de eroare este mult mai mare Confused
Si eu aveam senzatia la inceput, uitandu-ma la acul de pe bord ca imi consuma cam multisor, insa dupa un consum cu plinul facut m-am edificat Wink.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
whoa. sigur nu iti curge benzina pe undeva? rampa/injectoare?
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sincer nu cred ca e posibil sa iti consume atat. Shocked
E adevarat ca ai cel mai puternic motor pus pe Astra , ma refer aici strict la cilindrea 1.4 , tu avand 83 de cai Laughing . Insa nu e normal sa iti manance atat de mult.Eu la 60 de cai consum top cu stat in prostie la semafoare si mers cam subturat a fost 9.5 si asta inainte sa vina temp. de -10-15*.
Mai fa-l odata pentru ca sincer nu cred ca ar putea sa stie nimeni de la ce e. Crying or Very sad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
moromete a scris:Nu se poate! Abia am luat un Caravan GL din 1994, full. Are motor de 1,4 C14SE. A consumat 18 in oras! Ce este drept, am prins saptamana de ger cumplit. Dar nu cre ca e normal! Am schimbat vitezele la 2500 de ture. Motorul are 150.000 de km reali si nu papa gram de ulei. Ce sa fac?
Ce are?

*
Cred ca are... vreo 350 000 Km... REALI, de data asta... Laughing
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
moromete a scris:Pai, cum sa-l fac? Am facut plinul pana cand a declansat pompa si am mai bagat dupa aia vreo doi litri pana a dat pe afara. Dupa 100 de km. am facut la fel si a iesit 18 litri. Am fost la mecanic si mi-a zis ca nu am nici catalizator nici sonda lambda, dar ca nu crede ca e de acolo. Termostatul l-am schimbat dar fara carton, pe gerurile alea abia daca se ridica apa. Am pus carton, la 90 de grade deschide, scade apa pana le 45. Repet, kilometrii sunt sigur ca sunt reali (150.000) si nu papa ulei.So?!


Omu' a deschis alt topic Very Happy ...cred ca nu prea stie cum sta treaba pe un forum...dar, sa-l ajutam Exclamation

@moromete...fi putin mai atent inainte de a scrie...jos,in stanga paginii ai doua obtiuni : "INCEPE O DISCUTIE" si "RASPUNDE LA MESAJ"...iar ca sa discuti despre subiectul postat de tine trebuie sa accesezi "RASPUNDE LA MESAJ"... si doar daca vrei sa incepi alta discutie bazata pe alt subiect dai"INCEPE O DISCUTIE" ...simplu, nu Question

Referitor la subiect, consumul se face cel mai bine cu plinul facut, asa cum ai facut tu,dar nu trebuie sa mergi neaparat 100km ca sa faci iar plinul.
Cauze,dupa parerea mea,daca cansumul e asa mare sunt:-retur infundat,scurgeri de conbustibil.
Si cum de ti-ai dat seama ca nu papa ulei deloc cand spui ca abia ti-ai luat masina Question mai las-o si tu sa mearga peste 1000-2000 km si pe urma vezi daca mananca sau nu ulei. Orice masina arde si o cantitate de ulei pe langa benzina,dar aici depinde de uzura motorului.
Vorba lui sorin,masina ta din 94 sigur nu are 150.000 km. Eu ma gandesc ca s-a umblat la kilometraj(ca sa te pacaleasca) si ti-a stricat ceva pe-acolo si vitezometrul iti indica gresit. Am patit-o si eu...si altii de pe forum.
Ai optiunea "CAUTARE" , foloseste-o cu incredere si ai sa te convingi din subiectele citite.
  • sorin4752

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vinde-o repede!
am avut astra CD 1993 cu motor C16 CNZ
consum oras minim 15% in orice conditii: vara, iarna
dusa la trei testere: GTT, DAn-Don, si opelu de pe pe fundeni, Cu acelasi raspuns: MOTORU E IN PARAMETRI NORMALI. NU E STRICAT NIMIC!!!!!
am dat o avere pe teste si pe benzina!!
succes!
Skip ads

  • moromete

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa mai zic. Nu pot sa cred ca poate sa consume atat de mult. Sa merg la un service Opel. Puteti sa imi recomadati unul serios?
P.S. Multumesc pentru tot!

Al vostru, neconsolat,
Moromete
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sorin4752 a scris:vinde-o repede!
am avut astra CD 1993 cu motor C16 CNZ
consum oras minim 15% in orice conditii: vara, iarna
dusa la trei testere: GTT, DAn-Don, si opelu de pe pe fundeni, Cu acelasi raspuns: MOTORU E IN PARAMETRI NORMALI. NU E STRICAT NIMIC!!!!!
am dat o avere pe teste si pe benzina!!
succes!


Omu` abia a luat masina Confused e cam prematur sa dai verdicte Sorin Wink; in felul asta il debusolezi de tot. Confused. Sa incerce totusi la un service mai acatarii si apoi sa traga concluziile necesare.
Moromete, mai asteapta si parerile altora, poate vine cineva cu ideea salvatoare, cine-stie? Smile
  • marius radu

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Singurul service Opel serios este ala unde lucreaza Sorin666...

later edit: Este acolo unde lucreaza el... uita-te la detaliile lui de user


Ultima modificare facuta de marius radu la Lun 30 Jan, 2006 6:29 pm
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
marius radu a scris:Singurul service Opel serios este ala unde lucreaza Sorin666...



Si ala este..... Rolling Eyes
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu raman totusi la parerea mea. Ori pierde combustibil pe undeva ori are returul infundat.
@moromete - verifica traseul conductelor cu benzina si returul...nu cunosc motorul tau, e pe injectie? daca da, analizeaza si injectoarele sa nu piarda pe la garnituri.
  • Marian79

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 C16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ai facut si schimbul de ulei la motor ? incearca un ulei mai bun 5W40
  • razvand83

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2005

  • Mesaj Privat
am avut si eu o astra din 97 tot cu motorul tau si consuma in oras max 10
si la drum 6.5
si aveam 120k km dar nu cred ca erau reali
eu zic sa mai faci 1 data calculul ca nu are cum sa arda atata benzina sigur pierde pe undeva
  • giani71

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: pitesti
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Moromete...Verifica returul de benzina sa nu fie infundat...
Eu am patit-o cu un Ford.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR