Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • VIonutz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel Astra G din 2004, 1.6 benzina Z16XE, care se apropie de 60.000 km, avand 59.400 km in momentul de fata, cu ultima revizie facuta la 47.000.
Din auzite am inteles ca ar fi bine sa schimb distributia la 60.000 (curea+role), dar nu vreau sa ma duc la reprezentanta pentru ca mi se pare ca cer o gramada de bani (cam 21-22 de mil la radacini). Asa ca vreau sa cumpar eu personal toate piesele, pentru revizie si pentru distributie si sa ma duc la un mecanic sa mi le monteze. Cu partea de piese am putina nevoie de ajutor, pentru ca nu stiu ce sa cumpar si nici de unde. Bine.. am un catalog de piese opel si stiu numarul de cataolg al kitului de distributie, dar poate exista kituri mai calumea pe piata( bosch, hk, ina, etc), asa ca va rog, daca puteti sa veniti cu alte variante, eventual un link+un pret as fi foarte recunoscator Smile. Ca ulei am in ea acum Aral Bluetronic 10w40, care nu stiu daca se mai gaseste pe piata. Ce alte variante de ulei as putea sa bag in ea ? si ar fi mai bine sa pun 5w30/40 ?

Imi cer scuze ca nu am stat sa caut alte threaduri asemanatoare pe forum, dar sunt plecat din oras pentru 2 saptamani si momentan folosesc un modem de la orange sa intru pe internet, iar paginile se deschid greu. Multumesc anticipat pentru ajutor.
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu la doar 60.000 de km se schimba doar cureaua nu si rolele.
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si rolele dar eu le schimb pe la 70k 80k cam asa mentionez ca folosesc continental kit
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mai tot nu inteleg...la cati km se schimba la mine distributia? Mentionez ca am o astra g 1.7dti y17dt an fab 09.2002 ( in carte 2003)
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
dealerii din .ro recomanda la 60 mii. nemtii la 150 mii.
eu am luat piesele de la augsburg si le-am montat la dibas. la chestiuni de genul asta prefer sa dau cativa lei in plus la reprezentanta pt ca mecanii de acolo au facut operatiunea asta de zeci de ori. nu as risca cu un mecanic polivalent (schimba la mai multe tipuri de masini si se pricepe la toate).

pentru piese e suficienta seria de sasiu. de restul se ocupa vanzatorul. la augsburg am iesit cu cateva sute de lei decat la dibas.

asta este parerea mea si asa am facut.
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
La 60.000 se schimba distributia !
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cel mai recomandabil kit este cel de Contitech care vine cu role INA si curea Continental...
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
de acord cu mikyboy,kit-ul Contitech este ok, ca alternative poti cauta role pe SKF, INA, si curea pe Conti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR