Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare .Am nevoie de un sfat pentru un traseu turistic cu plecare din Buc. -spre Lacul Rosu .Rog cei cunoscatori sa ma ajute cu locurile care sunt de vizitat,manastiri etc.Acolo am de gand sa stau 2-3 zile ,iar de acolo sa plec mai departe dar sincer nu prea stiu unde anume.
Daca cunoaste cineva un traseu turistic rog sa ma ajute .
Plecarea este luni deci daca aveti ceva idei ......
Multumesc
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cazare langa lacul rosu este Pensiunea Kristina cam la vreo 1,2 km pana in Lacul Rosu. Se merge 2 km prin padure cu masina pe un drum pietruit. Drum foarte acceptabil. Sunt acolo chiar 2 campinguri cu casute.
Daca cumva ai gps cu igo 8 poti baga asta in user.upoi :

9509|Camping|Casute 2 Lacul Rosu||46.774470|25.786390|Casute 2 Lacul Rosu||||||||||
9510|Camping|Casute Lacul Rosu Cristina||46.775420|25.785240|Casute Lacul Rosu Cristina||||||||||

cele 2 cifre 9509 si 9510 trebuie sa la modifici conform numerotatiei poi-urilor din user.upoi - ul tau.

Poti face o escala si la Sighisoara din cate am inteles este chiar festivalul medieval . Ca loc de cazare recomand campingul aquaris este chiar in centrul- peste rau langa catedrala .
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Pentru cazare langa lacul rosu este Pensiunea Kristina cam la vreo 1,2 km pana in Lacul Rosu. Se merge 2 km prin padure cu masina pe un drum pietruit. Drum foarte acceptabil. Sunt acolo chiar 2 campinguri cu casute.
Daca cumva ai gps cu igo 8 poti baga asta in user.upoi :

9509|Camping|Casute 2 Lacul Rosu||46.774470|25.786390|Casute 2 Lacul Rosu||||||||||
9510|Camping|Casute Lacul Rosu Cristina||46.775420|25.785240|Casute Lacul Rosu Cristina||||||||||

cele 2 cifre 9509 si 9510 trebuie sa la modifici conform numerotatiei poi-urilor din user.upoi - ul tau.

Poti face o escala si la Sighisoara din cate am inteles este chiar festivalul medieval . Ca loc de cazare recomand campingul aquaris este chiar in centrul- peste rau langa catedrala .



Iti multumesc mult pentru promptitudine ,este de retinut
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca ajungi la Sighisoara, iesind spre Medias, este o localitate Danes cu o pensiune/restaurant Dracula, care merita a fi vizitata. ..Un platou vanatoresc abia poate fi ingurgitat de 2 persoane...si era si vreo 40 lei anul trecut. Are si manej pt calarie...aspect medieval...etc.
Skip ads

  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
este bestial la Danes.
am fost si eu in luna de miere acolo.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Lacul rosu....mijto zona...am rezervare in august la niste casute pe acolo....floare de colt se numeste....super priveliste am vazut in nijte poze...cu traseul ramane de vazut ...voi ajunge intr-un final Very Happy
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DDF, confirm ce ai spus. Exact la Aquaris in Sighisoara si Cristina in Lacul Rosu am stat si eu. Ieftin si frumos.
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ok va multumesc tuturor pentru raspunsuri Very Happy M-am hotarat Voi pleca din Buc spre Pitesti -Transfagarasan-Balea Lac unde voi poposi 2 zile ,de acolo voi pleca spre Lacul Rosu .Are cineva o idee cam care este traseul de la Balea lac la Lacul Rosu?
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ai mai multe variante: Sibiu-Medias-Sighisoara-Sovata-Gheorghieni-Lacul Rosu; drumul acceptabil
Fagaras-Rupea-Odorheiul Secuiesc-Gheorghieni-Lacul Rosu; nu cunosc cat de bun este drumul dar este cel mai scurt.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cartisoara, fagaras, odorheiul secuiesc, lacu rosu cca 227 km





Asta mi-a dat soft-ul..nu am mai facut traseul asta..vezi ca la Rupea este o cetate ce merita a fi vizitata.
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mi-ati fost de mare ajutor.
La intoarcere am sa detaliez traseul care l-am folosit
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Varianta B..pe Fagaras, Brasov, Chichis, Sf Gheorghe, Tusnad, Miercurea Ciuc - 283 km
Ai ce vedea in Brasov, Chichis, Tusnad,



Brasov: Piata sfatului, Biserica neagra, cele 2 turnuri, biserica Sf Nicolae cu prima scoala romaneasca..mai mult..ar trebui s acauti o pensiune in zona sa stai o zi in Brasov
Harman: biserica cetate
Chichi: baraj,...nu stiu cat de spectaculos e
Tusnad: statiune balneo...mere o plimbare, poti s aiei apa minerala naturala..e maronie, plina de sedimente...in sticlele noastre sunt filtrate
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca esti la Lacul Rosu ar fi mare pacat sa nu vezi si Cheile Bicazului, sunt doar cativa kilometri, poti sa mergi si pe jos intr-o drumetie (posibilitati de drumetii pentru amatorii de asa ceva sunt nenumarate), sau poti merge cu masina apoi sa treci in Moldova pe la Bicaz, e de vazut barajul de la Bicaz; soseaua catre Tg. Neamt merge pe langa lac.


  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Fereste-te de varianta de drum prin odorhei, am trecut eu acum 2 luni si vreo 30km am mers numai cu 40 km/h ca sa nu rup masina.
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
deluxx a scris:Multumesc mi-ati fost de mare ajutor.
La intoarcere am sa detaliez traseul care l-am folosit


Te-ai intors ? Ai folosit Fagaras-Rupea-Odorheiul Secuiesc-Gheorghieni-Lacul Rosu? Daca da poti sa dai o parere de drum mai ales Odorhei Gheorghieni-Lacul Rosu?

Multumesc
lucio
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Drumul este f.f prost am facut lacul rosu-ghioghieni..sa-mi dezmembrez masina si nu alta Very Happy
Si inca ceva nu am nimic cu unguri dar pe cine am intrebat de drumul spre Praid-Salina...nici unul nu stia sa vb romaneste..
Sa fim seriosi doar traiesc in romania
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am fost si eu acum cativa ani la Praid. La un momentr dat, cand mai aveam cativa km pana la Praid am oprit sa luam un suc..o apa ceva la un magazin comunal. Nu am reusit ..din acelasi motiv: nem te dom romani..ceva de genul. Faza tare e ca s-a scandalizat nevasta'mea, a inceput sa gesticuleze pe acolo de nu stiam cum sa o bag in masina, sa nu ne ia ungurii la bataie. Razz Ca de inteles intelegeau sigur romaneste.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul pt toate etniile din romania...dar sa invete limba romana frate ..in felul acestia ei isi bat joc de noi in tara noastra
Sa nu mai spun ca am intrebat doua fete drumul si probabil ca au inteles doar cuvantul PRAID.. si imi indica un drum gresit..
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
lucio a scris:
deluxx a scris:Multumesc mi-ati fost de mare ajutor.
La intoarcere am sa detaliez traseul care l-am folosit


Te-ai intors ? Ai folosit Fagaras-Rupea-Odorheiul Secuiesc-Gheorghieni-Lacul Rosu? Daca da poti sa dai o parere de drum mai ales Odorhei Gheorghieni-Lacul Rosu?

Multumesc
lucio



Am folosit urmatorul traseu:Bucuresti-Curtea de Ag.-Baraj Vidraru-Transfagarasan-Balea Lac -Fagaras-Brasov-Miercurea Ciuc -Lacul Rosu-Cheile Bicazului iar la intoarcere m-am intors pe Bran .
Am facut in jur de 1100 km .
Un sfat pentru cei care nu au fost niciodata:Nu ratati Transfagarasanul ce este prea Beton! Shocked aveti ce vedea .
Eu am fost pentru prima oara acolo si am ramas uimit de ce am vazut.
De acum incolo toate drumurile mele vor trece pe acolo! Laughing
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De Cheile Bicazului ce spui?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR