Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut..
Am desfacut eu toata coloana de directie azi..a mea e din 2002 y22dtr si e cu reglaj volanul pe inaltime si e putin diferita in sensul ca acolo pe ax aproape langa rulmentul de sus are tot un fel de buxa cardanica din teflon..in fine...jocul meu nu era la rulmenti nici la bucsile cardanice doar la imbinarea axului unde are tiganiile alea de plastic...scrie made in england si e tiganie curata....as vrea sa te intreb oare merge sa o sudez si eu daca am volanul reglabil?astept sapuns ca maine vreau sa o termin..
Skip ads

  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Azi am sudat si eu axul si am pus tot la loc...timp de lucru 1zi si o directie de nici cand au scoso de pe banda na fost asa..
  • kosmin85

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da si tu mai multe detalii sunt in aceeasi situatie vectra b 2001 volan reglabil pe inaltime ,bataie pe piatra cubica sau pietrisi chiar sub volan
din cate am inteles de la un alt coleg e greu de desfacut ansamblu pentru a ajunge la acea bucsa de teflon
cum ai reusit sa sudezi acolo si mai ales ce anume ai sudat?
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am dat tot jos...e greu si trebe scule profesionale..altfel mori usor..
Skip ads

  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat axul .. Este ceva de lucru , cum zicea si colegu de mai sus ... fara scule profesionale mori usor .


Spor la cei care mai incearca asa ceva Smile

  • adryano123

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2013

  • Mesaj Privat
am luat de curand un vectra b si cand merg pe drum pietruit sau in gropi , denivelari se aude in volan sau sub volan nu stiu ,ceva care zici ca bate fir pe fier . poate sa ma ajute si pe mine cu un raspuns ceva sa stiu ce este sa-l pot repara eu ma gandeam ca poate fi piesa asta
  • kretu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2014

  • Mesaj Privat
In primul rand vreau sa multumesc acestei comunitati pentru informatiile ce sunt oferite .
Astazi am reparat si eu axul de la coloana de directie, foarte greu de ajuns la el, mi-a luat 3-4 ore sa ajung la el .
Eu nu l-am sudat, i-am dat cateva puncte cu chernerul(punctator de centrare), pe cele doua laturi drepte, la imbinarea din mijlocul lui, tine foarte bine .
Am mai avut joc si la imbinarea crucii cardanice de la pedale cu axul coloanei, cea cu surub cu cap E, se rozolva usor cu o bucata de tabla din doza de bere .
Rezultatul este o directie foarte precisa si fara pic de joc, durata reparatie 8 ore, cheltuieli: 3 lei o doza de bere .
Spor la treaba !
  • hayhooy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2014

  • Mesaj Privat
@kretu, crezi ca m-ai putea ajuta si pe mine sa fac aceeasi operatiune ? sau sa imi recomanzi un mecanic care ar putea face asta? am acelasi zgomot (tacanit) iin spatele volanului pe drum usor denivelat... (vectra B 2001 cu volan reglabil)

multumesc.
Skip ads

  • kretu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Nu as mai desface nici daca as fi platit. Totusi te sfatuiesc sa cauti un mecanic cu multa rabdare si mai slabut . Spatiul de lucru este foarte mic . Succes .
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Este cineva din Iasi care a avut aceeasi problema si a rezolvato la vreun mecanic priceput si ma poate ajuta si pe mine?
  • T 2334 BF

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2014

  • Mesaj Privat
salut.vreau sa va spun ca am si eu acceasi problema.vin de la RAR din Voluntari si mi au descoperit acceasi problema.merg cu masina de 3 ani asa si nu sa gasit nimeni sa imi zica de problema asta.ma rog....trebuie sa o repar in 30 de zile ca sa ma intorc la ei sa vada ca am reparat-o.la cum am vazut in poze,imi e teama.e cineva din titan pe aici care e dispus sa ma ajute?am scule si pot ajuta si eu la randul meu pe cei care sunt cu probleme.
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Este cineva din galati care a avut aceeasi problema si a rezolvato la vreun mecanic priceput si ma poate ajuta si pe mine?
Skip ads

  • T 2334 BF

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2014

  • Mesaj Privat
nu este o treaba iesita din comun.in cazul meu am rezolvat-o in felul urmator :150 de lei am platit la dezmembrari(de pe un vectra cu volan pe dreapta),trusa de chei si 3 ore de munca. a explicat foarte bine si cu poze,cineva mai sus si m am apucat de treaba.in bucuresti pot sa dau o mana de ajutor.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am luat si eu o coloana cu totul de la dezmembrari. As vrea sa o schimb pe cea originala, am jocuri la ea.
Poate am sa incerc sa o repar dar fara presiunea timpului, am nevoie de masina.
Se poate schimba usor? Inteleg ca este pozitie mai grea dar in rest alte probleme?
Am gasit tutorial despre demontarea volanului si a partii electrice. In rest ceva complicatii?
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Este cineva din Iasi care a avut aceeasi problema si a rezolvato la vreun mecanic priceput si ma poate ajuta si pe mine?
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!
ÃŽntrebare simplã..... Pot înlocui asta cu un rulment care sã intre pe coloanã și exteriorul rulmentului sã se încadreze la fix pe ....marginea/învelișul/suportul axului volan(sau cu câteva ace de sudurã „înțepenit”)? E important acel plastic? Din ce știu are legãturã cu comenzile pe volan dar eu nu am.
Ce ziceți?

PS: Am folosit imaginea de la un coleg Very Happy

Off-topic: Pot monta o coloanã de direcție reglabilã în locul celei fixe?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR