Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • gelutu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
In vara asta intentionez sa fac o excursie pana in Spania (Barcelona). Traseu : Buc-Brasov-Arad-Budapesta-Viena- Salzburg- Garmisch P- Vaduz-Chur-Chamonix-Grenoble- Perpignan- Barcelona. M-ar interesa pareri, sfaturi ptr zona Chur -Chamonix prin Oberalpass si Furkapass , posibilitati cazare, timp de parcurs.. A fost cineva? Desigur , ptr intreg traseul daca aveti ceva interesant ..

Multumesc
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut!
eu am fost de la geneva-zurich-salzburg, numai pe autostrada ca ma grabeam si pot doar sa-ti recomand unde am dormit eu langa geneva la prevessin hotel premier classe -o camera cu 3 paturi 49euro/noapte fara mic dejun , mai ieftin nu cred ca gasesti.
referitor la traseul chur-chamonix pot doar sa-ti spun ca e ca dn1 la noi, dar presupun ca privelistea e superba....
daca mergi pe acolo pune niste foto, te rog, poate la anul trec si eu..
bafta!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca sti de site-ul viamichellin.com , oricum chiar daca stiai poate este util pt alti useri care intra pe acest topic
Se poate folosii pt configurare trasee, estimare costuri, poti sa gasesti si oferte de cazare pe traseu etc.

M-am uitat si eu de curiozitate in urma cu cateva zile si pt varianta rapida TM-Barcelona costul taxelor de autostrada era aproximativ la fel cu costul carburantului Sad
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
titro a scris:M-am uitat si eu de curiozitate in urma cu cateva zile si pt varianta rapida TM-Barcelona costul taxelor de autostrada era aproximativ la fel cu costul carburantului Sad


in 2 saptamani urmeaza sa fac si eu cluj-napoca - valencia si exact de acceasi problema m-am lovit - costul autostrazilor = costul carburantului. portiunile deosebit de scumpe pe autostrada sunt cele din franta si spania (mai exact genova - monaco, monaco - valencia). inca eu n-am reusit sa gasesc o varianta alternativa. mai exact alternativa acceptabila: pe portiunea monaco - valencia in loc sa platesti ~90 de euro poti sa mergi pe nationale, insa in loc de 9 ore pe autostrada 18 ore pe nationale chiar nu e rentabil deloc.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gelutu a scris:In vara asta intentionez sa fac o excursie pana in Spania (Barcelona). Traseu : Buc-Brasov-Arad-Budapesta-Viena- Salzburg- Garmisch P- Vaduz-Chur-Chamonix-Grenoble- Perpignan- Barcelona. M-ar interesa pareri, sfaturi ptr zona Chur -Chamonix prin Oberalpass si Furkapass , posibilitati cazare, timp de parcurs.. A fost cineva? Desigur , ptr intreg traseul daca aveti ceva interesant ..

Multumesc


Eu am facut traseul in sens invers: Franta - Elvetia - Austria. In Elvetia traseul e superb, sunt cazari peste tot, dar ai grija ca si restrictiile de viteza sunt draconice (30, 40km/h) si te asigur ca nimeni nu le depaseste. Pe unele sectoare nici nu ai cum. Atentie la trecerile de pietoni; trebuiesc abordate cu viteza mica ca astfel rupi masina (sunt niste denivelari foarte inselatoare, dar semnalizate pe asfalt). E bine sa ai la tine franci elvetieni. Nu prea accepta EUR. La mine traseul a fost:
Lons-le-Sauniers
Montaigu
Nogna
La Savine
Morbier
Les Rousses
Saint-Cergue
Montreux
Villneuve
Saint-Gingolph
Thonon-les-Baines
Chamonix-Mont-Blanc
Martigny
Aigle
Chateau-d'Oex
Sannen
Ridenbach
Latterbach
Spiez
Interlaken
FURKAPASS
Andermatt
Oberalppass
Rueras
Runs
Trun
Laax
CHUR
VADUZ
+ inca vreo 40 de localitati pana la Innsbruck
Cateva poze din Tiroli






















  • gelutu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. Abia astept sa plec. In mod sigur o sa pun foto la intoarcere, peisajele trebuie sa fie incantatoare.

Sigur, viamichelin ofera informatii , dar in cea ce priveste timpul parcurs pe anumite portiuni de traseu este greu de tras o concluzie. Tot mai bine e sa afli de la cineva care a mai fost pe acelasi drum.

Diferenta dintre autostrada (9h)si drum national (18h) mi se pare un pic fortata, dar se poate intampla.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu este. Ai mare grija, ca eu m-am fript. Imi calculasem sa ajung la Innsbruck nu mai tarziu de ora 21:00 (cazarea era deja platita), si am ajuns a doua zi Crying or Very sad . Nu mai spun ca pe la orele 22:00 a inceput si viscolul (desi era in iulie) Shocked .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR