Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • WST

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Deschid ascest topic in conditiile in care nu am gasit cu "search" rezolvare la problema mea. Sper sa ma puteti ajuta asa cum a-ti mai facut-o si in alte cazuri.

Este vorba despre un Astra G 1.7 dTi 2002 coupe (nu bertone)
Operatiuni recente: amortizoarele pe fata si 3 tampoane de motor plus un cap de bara, Distributia am schimbat-o anul trecut adica acum aproximativ 30.000 km
Masina face o miscare/batzaiala deranjanta cand schimb vitezele cat si in mers, in momentul in care iau piciorul de pe acceleratie lasand masina sa curga in viteza, si revin cu piciorul pe acceleratie.

Cel mai bun exemplu : plecare cu a 1-a de pe loc, schimb a doua, si accelerez putin, luand apoi talpa de pe pedala lasand masina sa ajunga la o viteza constanta in treapta a 2-a mergand singura. Si acum daca vreau sa accelerez indiferent daca apas violent sau mai incet, oricum ar fi masina in momentul in care apas pe acceleratie parca se cupleaza ceva care misca ori cutia ori nu stiu ce se simte, cert este ca ma baga in scaun aiurea, si apoi revine mergand normal. La fel si in treapta a 3-a, tot la fel o las sa curga, si cand accelerez simt ca un balans.


Ce credeti ca poate fi? ambreiaj? cutie? conexiuni intre motor si cutie, intre caseta si motor ?

Va multumesc Sad
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Planetarele.
  • WST

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
detalii ceva?
  • cornel_02

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Ceva asemanator se discuta aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=51273
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
WST a scris:detalii ceva?

Baga'te sub masina si incearca sa invarti planetarele, e ok daca au joc axial dar nu e ok daca au joc radial, adica daca "poti sa le invarti"... Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Smile
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sfatul mei e sa verifici si tanpoanele de la cutie si motor, poate cine le-a schimbat nu a montat bine unul din ele
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Man tu ai ceva cu tampoanele alea, la orice problema e de vina tamponul.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu neaparat ca am ceva cu ele
dar sintomele erau similare in ambele discutii
sfatul meu era sa va uitati si la ele, poate e de acolo problema
ideea mai este ca nici nu am inteles bine fenomemul de tropaiala, poate daca mergeam cu masina imi dadeam seama mai bine dar asa din ce ati descris voi....
  • WST

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat si al treilea tampon de motor, adica toate ar fi noi, si discul de ambreiaj + placa, rulment presiune, volanta, si aceleasi miscari, intradevar masina merge mai bine acum, dar sunt sanse mari ca volanta sa o fi schimbat degeaba. Chiar si in conditiile astea, am cand stau pe loc un zgomot in plus la motor, cu tot cu tremurat. chiar asa proaste sa fie tampoanele astea daca nu sunt originale? zic asa pt ca mi-a mai zis cineva ca ar fi de la tampoane, dar chiar asa mare diferenta sa fie intre unele noi de producator, si noi originale?
mentionez ca in momentul in care accelerez si ma uit in oglinda, observ cum partea din spate se lasa in jos cand accelerez, mi se pare normal, dar nu cumva ar fi si amortizoarele spate belite? io nu le-am schmibat deloc pe cele de pe spate, si ma gandesc ca or fi alea praf si cand accelerez din mers sau cand plec de pe loc cu masina, de accea se lasa si pe spate.
planetarele am inteles de la mecanic ca se schimba cu totul, adica nu exista 2 parti, cea dinspre roata, si cea dinspre cutie.
am fost la 4 mecanici si nu site nimeni de la ce dracu e bataiala aia lesinata. deja m-am plictisit cati bani am bagat. mai am de schimbat amortizoare pe spate si planetare, si daca nici atunci nu e mai ramane cadrul pe care sta motoru sau bucsele de pe acesta.
altceva chiar nu imi vine in minte ce ar putea fi defect in angrenajul asta
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
WST a scris:altceva chiar nu imi vine in minte ce ar putea fi defect in angrenajul asta

Fenomenul descris de tine am vazut ca apare la incepatori, care iau imediat piciorul de pe ambreiaj in loc sa-l lase usor sa lucreze, sau nu simt acceleratia.
O perioada am fost pasager si am simtit pe pielea mea ce inseamna sa mergi sportiv, mi se misca capul fata - spate de parca nu era prins in nimic si nu era deloc placut.

Daca am nu e asa, atunci iti urez spor la reparat. Embarassed
  • kosoo_x

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2008

  • Mesaj Privat
WST... cat te_au costat suporti motor ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR