Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua si scuze daca mai exista un topic la fel ca al meu da eu nu am gasit, am postat aici deoarece masina mea este inscrisa pe bugaria si acuma as dorii sa o inscriu in romania, acuma intrebarea mea este daca pot face dovada in vrun fel ca masina a intrat in tara pe data de 22.02.2008.(atuncia a fost inmatriculata in BG si am venit cu ea in RO, tot pe aceeasi data masina a fost achizitionata din BG) Am procura de la bulgar facuta la notariat in BG pe care este iar la fel inscriptionata data de 22.02.2008. Nu am contract de vanzare cumparare intre mine si bulgar deoarece zicea el trebuia masina radiata de pe numele lui daca facea contract de vanzare-cumpararea la notar.
Multumesc mult si sper ca nu v-am ocupat prea mult timp cu problema mea. Orice parerea dea voastra si opinie este bine venita. Multumesc
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Buna ziua si scuze daca mai exista un topic la fel ca al meu da eu nu am gasit, am postat aici deoarece masina mea este inscrisa pe bugaria si acuma as dorii sa o inscriu in romania, acuma intrebarea mea este daca pot face dovada in vrun fel ca masina a intrat in tara pe data de 22.02.2008.(atuncia a fost inmatriculata in BG si am venit cu ea in RO, tot pe aceeasi data masina a fost achizitionata din BG) Am procura de la bulgar facuta la notariat in BG pe care este iar la fel inscriptionata data de 22.02.2008. Nu am contract de vanzare cumparare intre mine si bulgar deoarece zicea el trebuia masina radiata de pe numele lui daca facea contract de vanzare-cumpararea la notar. Intreba asta deoarece as dori sa platesc taxa de dinainte de 15 decembrie 2008 pentru ca este mai mica.
Multumesc mult si sper ca nu v-am ocupat prea mult timp cu problema mea. Orice parerea dea voastra si opinie este bine venita. Multumesc

SCUZE CA AM DAT CITEAZA DIN GRESALA INLOC DE MOTIFICA!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Buna ziua si scuze daca mai exista un topic la fel ca al meu da eu nu am gasit Am procura de la bulgar facuta la notariat in BG pe care este iar la fel inscriptionata data de 22.02.2008. Nu am contract de vanzare cumparare intre mine si bulgar deoarece zicea el trebuia masina radiata de pe numele lui daca facea contract de vanzare-cumpararea la notar.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=22976 -asta e ce cautai-poate le uneste vreun `modelator`..
Daca nu ai act de vanzare/cumparare,ai o problema..Nu ai cum sa demonstrezi ca i-ai platit-o omului,deci poate sa-ti mai ceara bani in momentul radierii..cat vrea el.Spre binele tau sper ca macar cartea masinii sa fie la tine.Intr-adevar,cu actul de V/C el o radia de la financiarul lor,dar nu de la politie.Tb verificat cumva daca nu o fi chiar radiata de tot..desi nu stiu cum.
Sa presupunem ca omu`e de buna credinta si era doar prost cand ati facut actele.Tb sa te duci inapoi in BG,faceti act,dar cu data curenta,(retroactiv nu merge)si ti-o da cu nr verzi (provizorii la ei).In momentul ala e radiata de la politia lor,si poti sa o inmatriculezi la noi,daca ai luat-o razna si vrei sa platesti taxa.De demonstrat ca masina a fost introdusa in tara la nu stiu ce data nici nu poate fi vorba,asta se face (cred) demonstrand cu chitanta de la RAR-ul nostru,sau cu cea de la primul rand de nr.rosii.(cred,nu sunt sigur,dar in nici un caz pe vorbe)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In procura ce scrie? Poti sa o vinzi in romanica fara acordul bulgarului?
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
din ce stiu eu , treaba cu inmatriculatu pana in 15 dec era valabila pana prin martie sau ceva de genu. dupa aceea chiar daca ai avut masina adusa inainte de 15 dec si nu ai facut treaba cu inmatriculatul pana in martie nu mai e valabila taxa veche si este in vigoare taxa dublata. si pe langa asta iar nu stiu daca merge sa mai faci ceva pt ca trebuia radiata si scoase numere provizorii pe ea pentru a o putea inmatricula la noi in tara. si eu m-am interesat.. si eu am masina inmatriculata in bulgaria de pe 18.03.2009 si nu am cum sa o mai inmatriculez pe vechea taxa. oricum, daca rezolvi ceva astept si eu reply .. o zi buna.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:In procura ce scrie? Poti sa o vinzi in romanica fara acordul bulgarului?
da scrie ca pot sa fac orice considere eu sa il si sa o vand la pretul considerat de mine si sa il reprezint in fata tutror organlor abilitate(RAR, MAI,finante etc...)si ca este pe perioada nedeterminata
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
al3xtrana a scris:Buna ziua si scuze daca mai exista un topic la fel ca al meu da eu nu am gasit Am procura de la bulgar facuta la notariat in BG pe care este iar la fel inscriptionata data de 22.02.2008. Nu am contract de vanzare cumparare intre mine si bulgar deoarece zicea el trebuia masina radiata de pe numele lui daca facea contract de vanzare-cumpararea la notar.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=22976 -asta e ce cautai-poate le uneste vreun `modelator`..
Daca nu ai act de vanzare/cumparare,ai o problema..Nu ai cum sa demonstrezi ca i-ai platit-o omului,deci poate sa-ti mai ceara bani in momentul radierii..cat vrea el.Spre binele tau sper ca macar cartea masinii sa fie la tine.Intr-adevar,cu actul de V/C el o radia de la financiarul lor,dar nu de la politie.Tb verificat cumva daca nu o fi chiar radiata de tot..desi nu stiu cum.
Sa presupunem ca omu`e de buna credinta si era doar prost cand ati facut actele.Tb sa te duci inapoi in BG,faceti act,dar cu data curenta,(retroactiv nu merge)si ti-o da cu nr verzi (provizorii la ei).In momentul ala e radiata de la politia lor,si poti sa o inmatriculezi la noi,daca ai luat-o razna si vrei sa platesti taxa.De demonstrat ca masina a fost introdusa in tara la nu stiu ce data nici nu poate fi vorba,asta se face (cred) demonstrand cu chitanta de la RAR-ul nostru,sau cu cea de la primul rand de nr.rosii.(cred,nu sunt sigur,dar in nici un caz pe vorbe)
Asa zisu bulgar e de fapt un prieten din craiova care are firma acolo si masina este inscrisa pe firma lui, am toate actele masini inclusiv cartea ei, de inscris vrea sa o inscriu deoarece daca stau sa calculez 100 E asigurarea(cea mai ieftina) 100 E impozitu 150 E inspectia ajung undeva in jurul la 400 de Euro pe an care este jumate din taxa si in 2 ani isi face bani plus ca aicia la noi in dolj unde politia este data draq nu mai stiu de ce sa se ia de astia cu numere de BG. Cu radiatu si contractu de vanzare-cumparare nu ar fi probleme ca il cunosc pe tip cum v-am zis da vruiam sa stiu daca merge inscrisa inainte de 15 dec.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Gogule,pai tu esti gasca de jumulit..Probabil ca fiind pe firma este mai mult,si ti-a justificat `prietenul`ca asa ai siguranta ca nu ti-o ia nimeni din fata blocului..Impozitul e 50 leva pe an,,iar ITP-l vreo 40...Pana la 400 eur/an e distanta...Anul acesta am dat eu 150 EUR CU TOT cu spaga,pt ca m-am simtit generos..Normal ar fi costat pana in 100-120 EUR,asig+ITP.Asigurarea costa 130,5 leva-in mare ar veni cam 70 EUR


Asta cu ITP 150 EUR e criminala...Rog sa confirme si altcineva valoarea exacta a ITP-ului
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Gogule,pai tu esti gasca de jumulit..Probabil ca fiind pe firma este mai mult,si ti-a justificat `prietenul`ca asa ai siguranta ca nu ti-o ia nimeni din fata blocului..Impozitul e 50 leva pe an,,iar ITP-l vreo 40...Pana la 400 eur/an e distanta...Anul acesta am dat eu 150 EUR CU TOT cu spaga,pt ca m-am simtit generos..Normal ar fi costat pana in 100-120 EUR,asig+ITP.Asigurarea costa 130,5 leva-in mare ar veni cam 70 EUR


Asta cu ITP 150 EUR e criminala...Rog sa confirme si altcineva valoarea exacta a ITP-ului
Prietene eu ti-am vorbit frumos tie asa ca astept acelasi lucru si din partea ta, eu am postat aicia deoarece vreau sa vad niste pareri de la oameni seriosii da daca ma iei cu gogule si ca sunt gasca te rog frumos nu mai posta.apropo eu fac toate actele si asigurari si tot la vidin tu poate faci la Varna sau unde oi face tu deci e cale lunga si se pot modifica preturile plus ca eu am inscrisa masina pe firma nu pe persoana deci se pot schimba lucrurile putin si aicia.Respect!
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
asigurare 170 leva
itp 60 leva
impozit 0
calculele le faci tu.


toate pe un an , facute in martie anu acesta.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
thrill a scris:asigurare 170 leva
itp 60 leva
impozit 0
calculele le faci tu.


toate pe un an , facute in martie anu acesta.
Nu stiu ce sa zic pe la noi pe aicia asa se ia cum am spus mai sus probabil e mai mare impozitu ca este pe firma acum nu stiu.Ca sa ma duc eu pana in BG sa le fac personal nu se merita, distanta fiind prea mare plus trecerea cu bacu.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Baietii revin si eu cu o intrebare mie imi trebuie contract de vanzare cumparare intre mine si asa zisu bulgar ca sa platesc taxa, pot sa il fac si in romania?Multumesc
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Baietii revin si eu cu o intrebare mie imi trebuie contract de vanzare cumparare intre mine si asa zisu bulgar ca sa platesc taxa, pot sa il fac si in romania?Multumesc
Deoarece nu a raspuns nimeni si poate o sa mai intereseze si pe altii, da se poate eu l-am facut la un birou de copiat acte numai ca trebuie sa fie de fata si cel pe numele caruia este inscrisa masina.Bafta
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca aveai procura cu drept de vanzare puteai so vinzi cu vrei tu chiar si tie fara falsul proprietar, cat despre romania calculeaza cat dai si aici : rca+impozit+rovinieta plus eu mai stiu ce si nu cred ca iesi prea ieftin
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am interesat peste tot si nu se putea singura varianta era sa o vand la o ruda (tata mama) care ori so inscrie pe numele ei/el sau sa mio revanda mie inapoi da era prea mare trambalauu mai ales daca il stiam pela de era masina pe firma lui.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR