Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:1. schimba bujiile Bosch FLR8LCU+
2. curata throttle body


Dan,pot sa curat throotle body fara sa ma complic si cu antigelul din instalatie? Am vazut ca ai scris la subiectul cu valva egr cum se schimba antigelul, dar pe mine deja ma depaseste. Pot sa desfac doar throotle body, sa-l curat, sa-l pun la loc si sa mearga fara probleme?
Bujii am gasit doar NGK, e mare diferenta intre ele si Bosch ?

Multumesc.
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Iti raspund eu intre timp. Da, poti desface throttle body fara sa te complici prea mult. Daca ai ustensile, e usor de montat/demontat. In 5-10 minute il dai gata.
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Iti raspund eu intre timp. Da, poti desface throttle body fara sa te complici prea mult. Daca ai ustensile, e usor de montat/demontat. In 5-10 minute il dai gata.


Am citit topic-ul respectiv pt curatarea throotle body. Nu mi se pare f greu daca ai uneltele necesare. Dar parca scria Dan undeva ca trebuie aerisita si instalatia de racire dupa curatarea throotle body, ceea ce ma cam depaseste...
Mersi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Curata linistit https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9123.
Dai dumul la capac borcan antigel si lasi sa se raceasca motorul, inchizi capacul si te pui la desfacut, va curge foarte putin antigel si la voi se aeriseste singura instalatia. Agila pina in 2003 avea sistemul de la Suzuki integral si de asta trebuie aerisit.
Skip ads

  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am calculat eu cu concediu si alea ca fac cam 15 000, e buba daca depasesc cu 100 - 2 de kilometri? or sa inceapa cu romanisme ?

As face-o inainte dar n-o sa am nici timp nici bani. Pp ca o fca la G&P Bucuresti ( ca am auzit numai de bine Smile) )
  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la mine in cartea masinii scrie ca la revizie nu trebuie sa depasesti cu mai mult de 1500 km. vezi ca si la tine scrie la fel!
deci stai fara griji si concediu placut!
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mda, un roman adevarat nu citeste manualul. multumesc pentru timpul petrecut citind manualul, timpul petrecut sa-mi raspunzi mie care nu l-am citit si multumesc si de urari.
  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pardon, nu maNUALUL, CAIETUL DE SERVICE!
Skip ads

  • Spătaru Petre

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poti depasi cu ceva peste dar nu prea mult
  • Spătaru Petre

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
poti depasi cu ceva peste dar nu prea mult
si ca zile poti depasi cu max 30 de zile
dar cred ca poti sa faci revizia si in alta locatie din tara.preturile sunt cam la fel.daca tot vii in concediu vino la constanta.preturile la service sunt ok.
  • costinvasile

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
30 de zile in cazul in care revizia se face la an si nu la 15k!
  • Spătaru Petre

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate.la un an te poti duce la revizie in max. 30 de zile.la 15k trebuie sa ma uit in carnetul de service.
Skip ads

  • Fire

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am dus cu ea la 16420 si n-a zis nimeni nimik . Trebuie sa te duci la fiecare 15k km sau la un AN de la ultima revizie daca nu apuci sa faci 15k de atunci , si ai voie 1500 de KM in + la aia 15k si 30 de zile sa depasesti un an de la data ultimei revizii .

Prima revizie costa in jur de 7-8 mil . De la 2-a in sus costa cam 12 mil , din cauza placutzelor , daca avetzi discuri si pe spate duci cam la 14 mil.

Daca facetzi ca mine si nu schimbati placutzele la timp , se strica discurile si e in jur de 7 mil un set de 2 bucati .

Sunt foarte scumpi cei de la reprezentante doar pentru faptul ca masina e in garantie . O revizie completa la Augsburg e in jur de 5 mil .
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
acu ma simt prost fata de aia care se apuca sa schimbe uleiul la 5000, eu dupa ce ca il schimb la 15 mai si intarzii Smile
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am fost azi si am schimbat ulei, filtre si bujii. Totul bine, pana dupa ce am plecat de acolo. Am observat ca la relanti apare o mica intrerupere, motorul da se se opreasca parca, dar isi revine imediat.In sarcina totul pare a fi ok. Bujii am pus NGK, pt ca Bosch nu am gasit la magazinul respectiv. Originale am avut Bosch cu un electrod, astea NGK sunt cu 2. Ma gandesc ca problema ar fi de la o bujie care nu functioneaza cum trebuie. Cum pot oare sa imi dau seama care e bujia care face probleme ?
Vineri poate reusesc sa ajung si in Targoviste sa imi rezolv si caseta de directie...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune bujii cu un electrod ca asa e la XEP si curata throttle body.
  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
confirm partea cu 1500 in plus. mi-am facut acu programare ca fac acusica 15.000 si mi-o zis sa nu depasesc 16500 cand o aduc.

fiind diesel o sa ma cam cocoseze la revizie.

intrebare - fiind la primii 15.000 se pare ca placutele nu trebe schimbate - dar:
una din placute cred ca a prins ceva pe ea - ca imi scartaie o roata la franare.
doar la franare usoara undeva intre 60-20 km/h. mai sus sau mai jos nu se aude scartaitura.

oara asta e - si daca da trebe umblat la placutza - nu cred ca e ok daca mai merg 15.000 cu ea asa...
  • zpp

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat iarasi bujiile cu bujii noi Bosch, la fel cu cele originale de pe masina (nu stiu exact modelul), dar nu am scapat de tot de problema, adica uneori mai am o intrerupere mica la relanti, dar mult mai rar decat cu bujiile NGK. Am observat ca in mers, atunci cand apas acceleratia sau cand ridic piciorul de pe ea imi tremura putin masina, parca ar da in nas. De tras trage f bine, nu sunt probleme.
Astazi mi-am luat inima in dinti si am curatat si throotle body, era destul de jegos, am frecat la el de mi-a venit rau cu wd-40, alcool izopropilic si ceva sol de curatat carburatoarele. Masina pleaca de pe loc vizibil mai bine fata de cand era throotle murdar, dar dupa ce o accelerez la relanti, cand revine la turatia de relanti, are un moment in care da in nas. In rest relanti-ul e stabil, nu fluctueaza. Iar problema din mers in care parca smunceste putin cand o accelerez sau cand iau piciorul, a ramas.
Sper ca nu v-am plicisit cu povestea mea, dar parca mai bine nu ii faceam revizia, ca inainte mergea mai bine Sad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
DinuNita a scris:Dupa cate am citit aici sunt bulversat.Pt.0170 ce tre sa fac?Multumesc.

Pina la urma a venit in Iasi si m-am ocupat putin sa vedem cauza. Masina are intruadevar distributia terminata dar ea nu da cod P0170. Am desfacut si verificat throttle, l-am curatat bine ca mergea cam aiurea, se tura cam greu si tremura motorul pina atingea 2500 ture. Dupa asta mergea mai bine dar tot se bilbiia. Din vizualizare diversi parametri banuiam debitmetrul mai ales ca mi se parea suspect si fizic cum arata. Cind l-am desfacut concluzia era clara, nu este al lui, e o chinezarie sau ce draci mai vind astia in magazine. Prostul raporta o valoare mai mare de debit decit era in realitate. Ca sa fim siguri l-am pus pe al meu si masina se comporta bine acum, se accelera normal, nu mai dadea in nas sau tremura.
Altele il las pe el sa mai spuna...ineptii debitate de "meseriasii" de la Cold sub Paltin Bacau etc.

Curata bine throttle body, se decapsuleaza si se curata cu spray de contacte care nu contine ulei, dai pe placuta cu stratul rezistiv de la potentiometri, scoti motorasul si insisti la perii cu jetul de pray.
Toate motoarele astea tremura putin la revenire de la 1500 la 800 ture.
  • n.mircea

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, ne cam cocseaza reviziile......am facut-o zilele trecute.....700 ron
Daca ati ajuns cu masinuta la revizie nu va sfiiti sa le spuneti tot ce vi se pare in neregula la masina...... Sunt obligati sa ia in considerare toate neregulile pe care le-ati constatat pana atunci....
Succes si km multi in roti!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR