Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Salut!
As vrea sa stiu si eu unde pot curatza supapa EGR si cat m-ar costa. Cat ma tzine dupa ce o curatz, merita sa o curatz sau sa o schimb? Am inteles k la AUGSBURG cu asta a mea la schimb ar fi cam 100euro, dar e originala de opel sau e o imitatzie turceasca, k la EREBUS mi-au cerut 240E pe ea. Astept raspunsurile voastre cat mai urgent posibil pt k sunt disperat, mi-a mancat zilele supapa asta. O ultima rugaminte ar fi k oamenii respectivi sa fie de incredere, nu niste carpaci sa-mi faca praf masina k are doar 20 000 km.
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Adica s-a dus EGR LA DOAR 20000KM??? sau ai luat tu masina la xxxx km si ai mers doar 20000km.

Si mie mi l-au curatat dar nu a tinut mai mult de 3000-5000 km. Eu am gasit la mana II Egr care avea doar 9000km. Cele de la Augsburg nu cred ca sunt originale dar presupun ca iti dau garantie la ele.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... am apasat aiurea . Daca as' avea problema asta ... dupa ce'l demontez de pe motor folosesc WD-40 si Decarbusolv in cantitati mai mult decit suficiente pentru a dizolva mizeria de pe "scaunul" valvei .

Operetiunea trebuie facuta insa de la primele semne de oboseala pentru ca daca o cureti prea tirziu e posibil ca mecanismul pas cu pas si/sau motorasul din valva EGR sa aiba de suferit si sa cedeze la scurt timp dupa curatare .

Tocmai de'aia e bun un sistem de diagnoza cu laptopul pentru acasa , din cind in cind mai pui testerul si vezi ca sondele lambda sau chiar EGR-ul dau semne de boala . Asa ai timp sa previi un rau mai mare Wink numai ca treaba asta cere auto-instruire/experienta in diagnoza auto care din pacate nu e de vinzare pe nicaieri . Confused
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vezi ca am posta eu cum se face, dar la un EGR pneumatic, nu electric...
Skip ads

  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru raspunsuri. Ideea e k eu sunt anti talent, nu as reusi sa o curatz eu, nu stiu cum arata, nici macar nu stiu unde este pozitionata.
Masina are 20 000 km reali, a fost foarte putzin utilizata, e luata din romania, NU adusa din germania. Din martie 2003, cand a fost pentru prima oara inmatriculata pana in august cand am luat-o eu, masina avea doar 14 000 km, deci a stat o perioada mai indelungata in garaj.
MIKKI, sa inteleg k mi-i recomanzi pe cei de la dandon service? Sunt bnaietzi valabili? Cred k o sa dau o fuga pana la ei, numai sa aflu unde sunt
Va multumesc inca o data si astept in continuare sfaturile voastre.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
La Augsburg nu au imitatii turcesti.Aduc si piese de producator, dar nu turcesti.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La Dandon am fost o singura data, insa mi-au rezolvat problema.
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
si eu am astra din mai 2003 .... ia zi-mi cum face de la valva asta?
cand accelerezi in 1 treapta si a 2a ... iti da in nas ca si cum s-ar ineca ?? eu am fost acu 2 luni la service ... dar nu am tinut minte cum se chema ... cred ca asta era... au curatat-o ei ... dar n-a tinut prea mult .... ei mi-au zis ca e vreo 5-6 milioane ...
La fel face si masina ta? "da in nas?"
Skip ads

  • LUPUlup

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Exact asa face, da in nas in treapta I si a-II-a, si mi-a ramas martorul de gaze aprins pe bord. Daca schimb viteza la peste 2500 ture incepe sa licare. Maine incerc sa o rezolv. Cat ti-au luat pentru curatzare? Si cat te-a tinut? UNDE ai curatzat-o?
MERCI MULT!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Uite c va pun eu articolul, daca nu intelegeti... uitati-va la poze (fara misto Smile ):
http://www.opel-vectra.com/...nique/ralenti.php
http://www.opel-vectra.com/...regul_ralenti.php
Scuze, dar sunt extrem de grabit...
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pai mie la gold & platin danubius (dealerul opel din galati) nu mi-a luat nimic. Am fost am pus-o pe tester, a vazut ce are, a zis ca o sa trebuiasca schimbata, dar mi-a curatat-o gratis. Si acum tre sa caut sa o schimb mai rpd ca nu se mai poate ... da in nas urat tare Smile
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[quote="fristei"]pai mie la gold & platin danubius (dealerul opel din galati) nu mi-a luat nimic. Am fost am pus-o pe tester, a vazut ce are, a zis ca o sa trebuiasca schimbata, dar mi-a curatat-o gratis. Si acum tre sa caut sa o schimb mai rpd ca nu se mai poate ... da in nas urat tare Smile[/quote]

Ti-au curatat-o gratis Rolling Eyes probabil ai platit destul de mult testarea...Valva asta e si pe masini diesel Question vad ca aici sunt doar benzinare....Simptomele sunt doar cele mentionate mai sus? Apare si la testare sa inteleg daca valva asta e pricinoasa? Twisted Evil
Skip ads

  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
sincer ... nu am platit nimic nici la tester ... e un domn foarte amabil acolo ... care nu te fura aiurea la buzunar Smile
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
[quote="fristei"]sincer ... nu am platit nimic nici la tester ... e un domn foarte amabil acolo ... care nu te fura aiurea la buzunar Smile[/quote]

Asta e very OK, dar spune-ne, a iesit la tester ca era ceva aiurea cu valva?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR