Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am nevoie de niste informatii poate ma puteti ajuta.

Aseara veneam de la lucru cu un coleg pe o sosea dreapta si lata cu limita de 50/h. Militia era la panda. Ne-au oprit si au spus ca aveam 65. Nu cred ca aveam 65 pentru ca eram cu ochii pe kilometraj si cel mult cifra asta a fost un maxim pe care am stat 1 secunda. Le-am cerut sa vedem inregistrarea. Nu au vrut sa ne-o arate. Le-am cerut sa vedem verificarea metrologica a aparatului si licenta de operare pe aparatul respectiv a organului. Nu au vrut sa ne arate nici documentele astea, pe motiv ca nu suntem Organ de control. Am spus ca nu semnez procesul verbal. La care a tras o alta masina pe dreapta sa isi ia martor.
Pana la urma am semnat procesul ca ma grabeam si nu mai aveam timp de scandal. Amenda 60 de lei si 2 puncte.

Stiu ca am dreptul de a cere documentele respective sa le vad. Dar, Organele au obligatia sa mi le arate pe loc? Au mentionat in p.v. ca doresc sa vad inregistrarea si documentele. Ce sa fac? sa contest p.v.? sau nu merita...
Ce se intampla daca refuzam sa semnez procesul verbal si plecam?

Multumesc.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Te puteau invita la sectie. Ideea e ca exista o sectiune de comentarii, unde ar fi trebuit sa mentionezi ca au refuzat sa-ti arate actele. Acesta ar fi fost punctul de plecare pentru actionarea in judecata. Abia in instanta sunt obligati sa-ti arate poza. Si daca tot au oprit martor, trebuia sa ii spui ca "sperjurul" e infractiune si se pedepseste ca atare.
  • MindToAsk

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie:
  • Masina: Kadett 1978 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si totusi nu am niste 'drepturi' de care pot face uz pe loc pentru a evita toata treaba cu contestarea ulterioara a PV? Ca mai mult pierd sa lipsesc de la lucru pentru birocratia lor. Si nu e o suma pentru care sa merite... 60 de lei. Dar m-a iritat atitudinea lor. pe un drum asa bun stau la panda seara la 7.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Exact pe asta se bazeaza, ca tu nu o sa te pui pentru o amenda mica. De PV nu poti scapa pe loc, cel putin dupa cate stiu eu.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Mar 15 Sep, 2009 11:30 am
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
În momentul în care poliþistul vã opreºte pentru depãºirea vitezei, la cererea dvs., el TREBUIE sã aibã asupra lui ºi sã vã prezinte: certificatul de omologare a aparatului radar de cãtre Biroul Român de Metrologie Legalã, buletinul de verificare metrologicã în termen de valabilitate respectiv 12 luni de la data efectuãrii verificãrii ºi autorizaþia de operator radar pentru cel care vã încheie procesul-verbal. Lipsa oricãruia din aceste documente trebuie prevãzutã de dvs. la rubrica „alte menþiuni” ºi este caz de nulitate absolutã a procesului-verbal.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
- in primul rand nu se merita decat daca nu ai ce face cu timpul , iti spun asta din propria experienta , trebuie sa te duci de cel putin 4 ori la judecatorie in zile diferite .. si pentru 60 lei mai mult pierzi lipsind de la munca

- actele cerute de tine si dovada nu ti le prezinta tie personal ci intr-o instanta judecatoreasca si numai daca tu faci cerere pt ele
pentru ca nu tu spui daca procesul verbal este nul ci instanta !

- daca nu semnai nu se intampla nimic , ba chiar intarziai platitul amenzii cu 2 saptamani cel putin pentru ca nu iti mai dadeau procesul verbal pe loc ci ti-l trimiteau prin recomandata la posta

- martorul semna ca tu nu ai vrut sa semnezi nu ca a fost de fata la incident si acesta la randul lui putea sa refuze sa semneze ,
Exclamation nimeni nu e obligat sa semneze un proces verbal Exclamation

ce am spus mai sus sunt lucruri sigure cu care am avut deaface de cateva ori , odata chiar ramanand fara permis Mad deci chiar m-am informat atunci
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Actele pretinse de colegul nostru sunt OBLIGATORIU de prezentat de catre politist. Daca nu semneaza procesul verbal, nu poate face contestatia asa de rapid, cind ii vine acasa trebuie si platita. Colegul Dodo are dreptate, trebuie specificat la rubrica obiectii toate neregulile constatate de tine si in baza procesului verbal, faci contestatie la judecatoria in raza teritoriala a carei jurisdictii este sectia de politie. Spun asta in cunostinta de cauza, sunt jurist si am cistigat si anul asta un proces cu Politia Vaslui!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nimeni nu te obliga sa semnezi procesul verbal. Si poti castiga in instanta fara sa dai pe acolo!
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu te obliga, dar contestatia se face in 48 de ore de la care ti-a fost adus la cunostinta procesul verbal. Si daca-l gasesti in posta dupa 2 zile (ca sa nu spun ca ai luat amenda in alt judet), esti bun de plata. Pentru a se judeca in lipsa trebuie sa ceri in contestatia la procesul verbal, altfel judecatorul, va considera ca tu nu esti interesat de proces. De aceea e bine sa fii macar la un termen.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu stiu ca ai 15 zile din momentul comunicarii pt depus contestatia.(scrie pe pv).

in instanta poti cere ce acte vrei.ordin de serviciu si metrologie la radar nu sunt obligati sa le prezinte.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Termenul de contetsare este, asa cum s-a mai spus, 15 zile de la data primirii procesului verbal. Poti castiga procesul si fara sa dai pe acolo, cum de asemeni s-a mai spus. Politistul nu este obligat sa-ti prezinte tie pe loc acele documente, le ceri in instanta. Motive pe care le poti invoca pt. nulitatea procesului verbal: nespecificarea seriei aparatului radar, folosirea unui model eronat de proces verbal (anexa 1 D parca e cea corecta, nu mai stiu sigur), lipsa atestatului de operare radar pt. agentul constatator (agentul constatator este cel care opereaza aparatul radar si acelasi care incheie procesul verbal) . Un alt motiv este evident constatarea in urma urmaririi probei video (sau a fotografiilor) a faptului ca defapt nu ai depasit viteza legala. Daca-mi maia duc aminte si de altele o sa le scriu pe aici. Mai exista un topic f lung despre acest subiect, spor la cautat!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Perfect ce a scris mitz 1982! Complet si corect!
Skip ads

  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
MindToAsk a scris:Salutare tuturor. Am nevoie de niste informatii poate ma puteti ajuta.
Stiu ca am dreptul de a cere documentele respective sa le vad.

Multumesc.


stii gresit, nu ai nici un drept sa le soliciti asta si mi se pare normal.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dariescu Claudiu a scris:Nu te obliga, dar contestatia se face in 48 de ore de la care ti-a fost adus la cunostinta procesul verbal. Si daca-l gasesti in posta dupa 2 zile (ca sa nu spun ca ai luat amenda in alt judet), esti bun de plata. Pentru a se judeca in lipsa trebuie sa ceri in contestatia la procesul verbal, altfel judecatorul, va considera ca tu nu esti interesat de proces. De aceea e bine sa fii macar la un termen.


acasa iti vine recomandata nu plicul cu procesul , deci cu recomandata te duci la posta si ridici procesul verbal , iar la posta cand iti da plicul pune o stampila a postei cu data din acea zi in care s-a ridicat plicul iar din acea zi ai 48 de ore sa platesti la jumate, deci poti lua plicul si dupa o luna daca mai e la posta si tot ai 48 de ore sa platesti la jumate Exclamation
intrebati pe cine vreti dar de fiecare data asa a venit , chiar si la radarele fixe acea instiintare Exclamation

si documentele ai voie sa le ceri doar in instanta
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@dorin-b si @Dariescu Claudiu, amandoi sustineti ca politistul este obligat sa-ti prezinte acele acte (si subliniez sa-ti prezinte), dar intrebarea mea este: conform carei legi, articol, etc.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce am scris eu mai sus este luat de pe site-ul politiarutira.ro
da cautare dupa "instructiuni pentru combaterea radarelor" si o sa te convingi singur.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu unul nu as avea incredere intr-un jurist care nu are habar ca o contestatie se face in termen de 15 zile de la data comunicarii procesului verbal si confunda cu termenul in care platesti jumatate din minimul amenzii. Cool
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Bine frate , atunci fa-ti treaba! Sunt satul de discutii si de clienti care ma miauna in instanta! Baffta, si cititi legislatia , alta data consultatiile costa! Si apropo, cititi O.G. 2/2001
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca si tu ai nevoie sa citesti legislatia! Laughing Poate astfel nu te mai miauna clientii ca se face contestatia in 15 zile. Laughing
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:ce am scris eu mai sus este luat de pe site-ul politiarutira.ro
da cautare dupa "instructiuni pentru combaterea radarelor" si o sa te convingi singur.

Si unde scrie ca politistul trebuie sa-ti prezinte acele documente? Dupa cum vezi si ei au aceeasi nelamurire.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR