Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
releul stie care este Smile
din cate vad eu in schema, firul care iese dupa releu, mai trece printr-un conector...de aici, posibila schimbarea culorii firului...
cert este ca acel fir va avea diam 2,5mm...si daca reusesti sa citesti tu cele doua litere ( urmareste sageata rosie ) vei afla culoarea care ajunge la luneta...
mult spor




Skip ads

  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o problema cu dezaburirea lunetei,totul a inceput in vara cand mi-am pus folie,toate bune si frumoase pana aku cateva zile cand am vrut sa dezaburesc luneta,apas butonu si surpriza jumatatea s-a dezaburit jumatate nu,am mers la firma unde mi-am pus folia si cei de acolo mi-au zis ca rezistentzele de pe luneta sunt intrerupte si ca nu se mai poate face nik,singura solutie e schimbarea lunetei.VOI ce ma sfatuiti sa fac ?///
  • sheshi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cam aceeasi problema o am si eu am dat jos folia si se mai dezabureste decat jumatatea de sus a lunetei ce este de facut? de mers merge k si oglinzile se dezaburesc
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai cand au pus `baetzii` folia,au dat si un cutter peste rezistente..Sa fie..
Skip ads

  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Imi spune si mie cineva cum as putea reface cateva linii pe de luneta? Adica nu-mi merge dezaburirea lunetei complet. Ramane o parte nedezaburita tot timpul (pe lungimea ei cam doua linii). Ms fain! Sper ca m-am facut inteles.Smile
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
exista o solutie speciala pe baza de argint pentru refacerea traseelor . incearca la un magazin de electronice dar sa stii ca nu este prea ieftina
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok cata mersi fain. Sper sa gasesc si sa-mi permit Smile.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema cu dezaburirea o am si eu, insa la mine nu imi dezabureste nici luneta si nici oglinzile nu se mai incalzesc. insa atunci cand e intuneric se observa ca becul de la butonul de dezaburire este aprins tot timpul, de fapt palpaie foarte incet si cu o lumina fara intensitate, dar palpaie in permanenta. mentionez ca butonul nu se simte ca s-ar apasa adica sa cupleze/decupleze ceva. insa cand il apas se aude un tacanit in bord undeva deasupra volanului. masina este un opel astra g bertone
Skip ads

  • gyovanny

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
O problema de genul asta cu dezaburirea la un opel vectra b 96 am si eu....incerc sa cuplez dezaburirea si nu mai functioneaza....nici becul din buton nici cel de la oglinzi nu se mai aprind.....imi poate spune cineva care ar putea fi problema?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca dezaburirea lunetei nu functioneaza
se verifica dupa cum urmeaza
-sigurantele din blocul de sigurante
-se verifica papuci cablurilor din stanga si dreapta lunetei daca sunt oxidati se curata
-se verifica alimentarea cu tensiune si intrarupatorul precum si releul auxiliar
daca sunt linii intrerupte se curata zona cu diluant sau acetona sp pune banda adeziva in lungul liniilor si se repara cu ajutorul unei solutiide cupru sau argint se lasa sa se usuce 24 ore

releul nr 4 din tabloul de sigurante din interior e pentru incalzirea oglinzilor exterioare
iar releul 13 e pentru incalzire luneta
acest tablou se afla sub cutia de acte
  • gyovanny

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:daca dezaburirea lunetei nu functioneaza
se verifica dupa cum urmeaza
-sigurantele din blocul de sigurante
-se verifica papuci cablurilor din stanga si dreapta lunetei daca sunt oxidati se curata
-se verifica alimentarea cu tensiune si intrarupatorul precum si releul auxiliar
daca sunt linii intrerupte se curata zona cu diluant sau acetona sp pune banda adeziva in lungul liniilor si se repara cu ajutorul unei solutiide cupru sau argint se lasa sa se usuce 24 ore

releul nr 4 din tabloul de sigurante din interior e pentru incalzirea oglinzilor exterioare
iar releul 13 e pentru incalzire luneta
acest tablou se afla sub cutia de acte


am verificat sigurantele,nu se aprinde butonul nici de la dezaburire nici cel de la oglinzi....au functionat dar dintr-o data nu au mai mers...sa fie oare releul?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
tot ce e posibil
am scris destul de clar cred eu care sunt pasi de urmat in toate cazurile
fa ce am scris si daca nu merge revino cu intrebari
Skip ads

  • gyovanny

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2007

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:tot ce e posibil
am scris destul de clar cred eu care sunt pasi de urmat in toate cazurile
fa ce am scris si daca nu merge revino cu intrebari



multumesc mult...
am sa incerc!
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=40076

Ai folosit aceasta solutie de la Conexel.? Cum e,eficienta,fiabilitate,etc.
Eu am folosit Bison si am fost foarte multumit de ea.Dintr-o sticluta (3g) am reparat cateva lunete si alte chestii electronice.
Traseele reparate la luneta,se intrerupeau ulterior in alta parte (la OltCit).
NU CUMPARATI astfel de solutii de culoare maro,desi sunt mult mai ieftine! Am incercat si sunt proaste (nu mai stiu ce marca era,posibil loctite).
  • romyka333

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
la Vectra B releul de la luneta si cel de la oglinzi (4 si 13) se alimenteaza ambele dintr-un releu comun numit "combination control module/relay".dupa program el s-ar afla undeva sub bord langa panoul de sigurante.am cautat la o vectra jumatate de zi dupa el.daca are cineva manualul de service rog poate ne spune mai exact unde se afla acel releu minune.incercati la releele 4 si 13 pinii 30 si daca aveti plus acolo,nu are rost sa cautati mai departe dupa alte fire ci trebuie cautat releul comun care actioneaza releele de dezaburire oglinzi si luneta.
  • dalvlerua

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema si la mine, numai ca e doar pe oglinda din stanga.... Nu se mai dezabureste...Ceva solutii ?

Astra Y17DT, 2000
  • Bitmann

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o corsa B si am o problema la luneta cand nu este cuplata incalzirea nu mai functioneaza stergatoarele si nici la bricheta nu am tensiune. Are cineva vre-o solutie
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Am tot neglijat problema asta, nu imi mai functioneaza nici o linie de la dezaburire luneta, si sunt intrerupte pe distante mari, 5-6 cm la fiecare...Mai exista vreo sansa sa o repar fara sa schimb luneta?
Sau de montat altceva? Am vazut ca altii de pe alte forumuri si-au pus coolere, rezistente si alte minuni. As vrea sa-mi pun si folie pe luneta si cred ca ar fi bine sa repar dezaburirea mai intai. Chestia cu solutia aia mi se pare ineficienta in cazul meu.Voi ce ziceti?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Refa traseele si gata https://www.clubopel.com/vie...;highlight=argint vezi ca mai este unul care a facut tot la sectiunea Corsa, parca din BV era si mai avea solutie.
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc dancuciureanu! Ma gandeam ca fiind asa mare suprafata nu o sa mearga. Dar o sa incerc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR