Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o pb cu motorul, de ceva vreme papa ulei, da papa mult ulei (1l la 500km, aproximativ). Am fost acum vre-o doua luni in service si am facut chiuloasa in speranta ca scap de stresul asta (schimbat supape+ alte nimicuri de pe akolo care m-au ajuns 1000ron), bineinteles ca nu a disparut pb cu uleiul.

Motorul asta a suferit reparatie capitala acum un an (cam 1000Euro a ajuns), ma gande-am sa desfac din nou motorul si sa schimb segmentii, in ideea ca restul pieselor ar trebui sa fie ok, insa ma ingrozeste ideea ca s-ar putea sa nu fie ok si sa ajung iar la vre-o 500euro.
Dilema mea vine de aici: ma gandesc sa trag o fuga pana in germania si sa cumpar un kadett de akolo pt ca s-ar putea sa ies tot pe akolo sau mai ieftin....

Astept sugestii, propuneri, idei orice sunt disperat. Ce model de opel mai au acest tip de motor si piese la fel in cazul in care vizitez Germania, cum stiu astia ca mototul are 130000(de ex) de km daca vitezometrul mere numai pan' la 99999 din cate stiu eu....
Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta pe forum insa sunt disperat si as vrea niste raspunsuri care sa ma vizeze pe mine.. Confused
Va multumesc anticipat... Smile

PS: Vre-au sa vin la OPELFEST cu un kadett care nu papa ulei!!!!!! Very Happy
Skip ads

  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu iesi mai bine la bani daca schimbi motorul cu un sh?
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
As exclude intr-o prima faza varianta cu Germania, cauta pe la dezmembrari un C16NZ sau un C14NZ(in mod mormal nu ar trebui sa depaseasca 400 EURO) verifica neaparat in prealabil compresia cilindrilor.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai de 400e cumpar o masina din germany si cu motor sub 100k...zic eu..
Skip ads

  • adicris

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Un motor de Kadett 16SH am cumparat eu pentru un kadett E in urma cu cateva luni din Brasov, cu 7.5 milioane. Cu siguranta gasesti in aceasta suma la Duila Impex in Brasov pe Fundatura Harmanului motor in stare foarte buna cu acte cu garantie, etc. Motoarele pe injectie la ei erau mai scumpe cu vreo 500.000 la momentul respectiv.
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic....eu tot ma gandesc ca motorul pe care il am a mancat 40 de mil in ultimul an si ma gandesc ca ar trebui sa aiba in el piese foarte bune. Tot nu inteleg de ce consuma atata ulei si incerk sa gasesc o explicatie.

Observ ca ai acelasi tip de motor pe astra, se potriveste si pe kadett?(asa ar parea)
  • adicris

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar motorizarea asta a fost folosita si pe kadett cu injectie si pe astra. Parerea mea este sa uiti de motorul vechi si sa iti cumperi altul, iar pe calalalt sa il ai doar in caz de forta majora de piese. Pot fi multe cauze pentru consumul de ulei exagerat.. si toate sunt destul de costisitor de remediat si nu prea merita. Partea buna este ca in 200 euro ti-ai luat un motor functional, nerulat in tara cu benzina noastra de "calitate". Motorul in pretul asta are pe el doar injectia si este fara: delco, electromotor, alternator. In rest este complet.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR