Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ieri mi-am facut rost de un tun de bas de la un prieten de 70W (scrie pe el) cu amplificator incorporat, i-am tras cablu de curent de la baterie(noua) de 1.5 mm, am folosit cablurile lui de la RCA din mp3 la RCA in tun, si remote de la mp3 si am probleme cu sunetul cand il pun in portbagaj. El e acoperit si de sunetul difuzoarelor din usi cand e portbagajul inchis. Cand deschid portbagajul, e alta poveste, se aude cat decat OK. Eu stiam ca trebuie sa fie invers, cu porbagajul inchis sa se auda mai bine. Am incercat cu portbagajul gol, plin, cu diferite pozitionari ale tubului dar nici o diferenta... Am rabatat si banchetele din spate pana jos dar tubul din portbagaj cu el inchis se aude nasol. Cum am deschis portbagajul isi da drumu... Daca il pun pe bancheta din spate, iar se aude cum trebuie.

Vreo idee ce sa mai incerc ? ce poate fi de vina ?
Skip ads

  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
slick @ ptr. ce ai luat tu, tun de bas e prea mult spus. intr-un hathcback ar mai merge ceva dar si acolo ca sa simti ceva ti-ar trebui cel putin 200w.sfat de achizitie:prima data cumparati un amplif cat de cat serios, alimentarile facandu-se cu cabluri de 6mm la baterie si pe plus puneti obligatoriu siguranta fuzibila. de la HU veniti cu cabluri profesionale (cam 1 mil) sau pe acolo si pe urma cautati si probati tuburi care sa va placa cum se aude, ptr ca un tub nu se va auzi niciodata la fel in orice masina chiar daca e de marca. deh , costa dar se merita . ar mai fi ceva : daca chiar iti iei ceva puternic atunci e nevoie si de un condensator de 1 farad, ptr stabilizarea tensiunii. cu subwoferele active ai rezultate modeste dar si atunci numai in hathcback.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
incearca sa schimbi "+" cu "-" la difuzorul de bass
multa bafta,
off topic va rog sa scrieti si voi OPELFEST 2006 in semnatura
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
asa se intimpla,dar nu pot sa iti explic,am vazut asta pe o,surpriza,dacie un tun de 100w cred,kenwood si o statie de 60 w noname! mergea omu cu portbagaju intredeschis ca sa se auda mai bine!
Skip ads

  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tinea portbagajul intredeschis ca sa iasa presiunea. Pe post de bass reflex.
  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tinea portbagajul intredeschis ca sa iasa presiunea. Pe post de bass reflex.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
se poate ,nus
  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tunul de bas se aeriseste mai bine cand portbagajul este deschis, asa patesc si eu cu un JBL de 125 w RMS(500w putere muzicala). Se mai poate remedia situatia printr-o buna antifonare a portbagajului.Indicat este sa se faca cu dynamat dar mai ieftin cu antifon pe partea inferioara si pe partile laterale,iar partea superiora care se ridica a portbagajului cu mocheta de preferat mai groasa.O sa se simta o schimbare in bine a sunetului.
Intradevar ai nevoie de fire groase de alimentare a amplificatorului de cel putin 6 mm,iar de la subwooferele active sa nu ai pretentii prea mari.
Daca pe tubul tau scrie 70w scoate cu mult mai putin de aceea este acoperit de boxe, dar daca 70w este RMS ar mai fi ceva,insa oricum nu ceva agresiv.
Condensator ai nevoie doar daca treci de puterea de 600w.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
pai daca antifonezi portbagajul cu dynamat cum se mai aeriseste tunul. Voi la tub ( cilindru ) ii ziceti tun? Eu am avut "tun" si se auzea ok ce-i drept mai mult zgomot ca muzica nu prea ai cum sa auzi dintr-un "tun" de carton presat. Parerea mea schimba-l ia-ti un difuzor de minim 150w rms, fa-i cutie dupa indicatiile producatorului si te-ai scos. ti-ar mai trebui o statie decenta .
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Update :

Daca-l pun pe bancheta din spate se aude bine... daca las banchetele in jos si il mut in portbagaj se schimba situatia...
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
E clar ca chestiuta aia nu e facuta sa stea intr-un portbagaj de sedan.
Incearca sa-i gasesti un alt loc in masina, cum ar fi de exemplu in spatiul de picioare al pasagerului (daca incape).
Sau si mai bine, scapa de el si ia-ti ceva serios.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR