Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
de curand am achizitionat un vectra a din 1991,18i,hach,am mai multe lucruri de rezolvat la el dar sa incep cu inceputul.. Smile ,cea mai mare problema pana acum este ca nu am frane,cand am luat masina avea conducta stanga spate strangulata,eu am schimbat conducta,si pistonasul de frana ca presusun k deaia era conducta strangulata..dar tot nu am frane..daca apas pedala usor se duce pana la podea fara pic de frana,dar daca apas brusc are frane fara abs ca nu are un senzor pt abs pe stanga fata..care e problema?si scuze daca am facut acest topic dar nu am gasit raspunsuri la tot ce aveam eu nevoie ms
Skip ads

  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
aerisire la frane ai facut ? celelalte conducte in ce stare se afla ? cine ti-a schimbat conducta ? mergi la un service si rezolva problema ca nu e de joaca cu franele. vezi in ce stare se afla si sabotii / tamburii , este si asta o cauza sa nu-ti actioneze cum trebuie franele pe spate.
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scoate siguranþa din panou pentru ABS. Nu citeºte de pe capul planetarei de pe cazre nu ai senzor si considerã cã întri în derapaj. Te împiedicã sã frânezi. Când apeºi brusc þi se dezactiveazã ABS-ul din cauza erorii ºi prind frânele. Scoate siguranþa ºi eu garantez cã vei avea frâne
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
o sa incerc asta hordy.,e chiar interesant ce zici u..daca o sa functioneze te cinstesc:)
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am incercat,si nu merge,daca te referi la siguranta aia din panoul de sigurante..am scoso imi statea abs-ul aprin si tot asa era..ca inainte..mai mentionez ca si cu motorul oprit tot asa e pedala de frana daca apas usor e moarta,daca apas brus tine..io cred k e pompa de frana..mai ma poate ajuta careva?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca nu ai pierderi de lichid la roti atunci problema e in garniturile de la pistonasul pompei de frana - la franare usoara lichidul trece dintr-o camera in alta pe langa garnitura pistonasului si nu mai ai presiune; la franare brusca nu are timp sa treaca (inca) si ai presiune
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si se poate cumpara garnituri separat sau pompa cu totul?
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu prea am parte de prea mult ajotor.in fine ..dar stie cineva de ce cand pun doar pozitii pe spate nu mer si merg pe fata,iar cand dau faza scurta merg si pe spate cum ar fi trebuit sa mearga normal la pozitii?mentionez k siguranta e buna
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni?
  • giurgiu nicu

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alba
  • Masina: Zafira 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ti apasat butonu pentru ceata, de acea nu ai pozitie pe spate numai cand dai pe faza scurta (verifica si becurile trebie sa ai cu 2 filamente , 1 pentru pozitie ,2 pentru ceata.
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ai avut dreptate giurgiu nicu.in legatura cu pompa de frana am schimbato si merge,siguranta de la abs este cea din panoul de sigurante sau e vreuna mai speciala?
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva sami spuna ce motive ar avea dezaburirea de nu merge?io credeam ca nu am buton dar cineva mia spus ca e legata la dezaburirea oglinzi..si inca un lucru am ceva ce nu stiu...intre prag si scaunul la sofer..ce poate sa fie acolo seamana cu un motoras ceva..?
Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cineva?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Doar altcineva.
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
manivela nesimtit..oricum ms pt ajutor
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
fata de alte forumuri pentru o anumita marca de masina forumul pentru opel este foate jos..in alte parti lumea se ajuta ,se sfatuiesc aici..nu prea se da importanta
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu cumva e cilindrul care iti strange centura in caz de accident intre scaun si prag?

La dezaburire verifica siguranta, apoi butonul, apoi tot traseul de la buton la releu (apesi pe buton ar trebui sa auzi ca face ceva click) si de la releu in spate.
Dar daca deja nu stii chestiile astea iti recomand sa apelezi la un electrician priceput, e mai sigur asa. Mai multe detalii nu vreau sa iti dau, pentru binele tau si al masinii. Smile
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
jme si tu crezi ca sta cineva special sa iti raspunde tie sau altuia ?Smile nush daca ai obs clubopel este un forum mare cu multe sectiuni iar daca tu foloseai si optiunea search observai ca e posibil sa gasesti raspunsul la intrebarile tale ! pe forum primesti pareri nu primesti cauza exacta a defectului e cu presubusul uneori nici problema nu e bine descrisa sau cauzele ar putea fi mai multe mai complexe.!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
b-12-jme a scris:manivela nesimtit..oricum ms pt ajutor

Mai usor cu jignirile ca n-am mancat impreuna din troaca din care te hranesti tu!
  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
manivela nu eu m-am bagat cu tine in seama,tu ai inceput sa vorbesti prost..poate familia ta se hraneste din troaca
sharky mersi pentru explicatie,dar eu nu stiu care poate sa fie butonul pentru dezaburire la mine,eu am oglinzile incalzite,si presupun ca e dezaburirea l oglinzi impreuna cu dezaburirea la luneta impreuna pe acelasi buton,o sa ma uit ,ni nu:),nu e de la centura,e ceva acoperie si mare o sa revin cu poza
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR