Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • FrosT88

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
games_bond a scris:Eu nu cred ca ating anvelopele 215/50/17 , pentru ca eu am 225/50/17 (adica un centimetru in plus) si nu ating.
Si nu au va indica gresit din cauza lor, deoarece viteza e citita de la roata stanga-fata




Eu am Astra G hatcback(5 usi) si pachet drumuri grele(stiu ca e mai ridicata de bot, nu stiu daca influenteaza si spatele) si te asigur ca la hopuri 215/45/17 imi ating.
Intr-adevar e posibil la caravan sa fie mai rigida suspensia pe spate pt a putea suporta o greutate mai mare...
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Upgradati-va suspensia si puteti pune si pe 19 Smile
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu va uitati voi in cartea masinii unde este trecut negru pe alb la fiecare model si motorizare ce tipuri de cauciucuri pot fi folosite?
De ce nu folositi functia aia numita "Cautare" pentru a afla aceste informatii ?
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:De ce nu va uitati voi in cartea masinii unde este trecut negru pe alb la fiecare model si motorizare ce tipuri de cauciucuri pot fi folosite?
De ce nu folositi functia aia numita "Cautare" pentru a afla aceste informatii ?


da te-ai intrebat daca am cartea de la masina ? sau poate ca am preferat sa intreb direct lumea decat sa dau search Smile
precum nu mi-a dat conflict cand am vrut sa creez thread ul , nu a fost nici o problema Smile
asa ca decat sa critici , ori esti ontopic, ori la revedere
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mult stimate coleg,
Eu iti recomand sa citesti"Regulamentul" si sa il intelegi, si poate asa vei invata sa postezi. A trecut un an de cand esti pe acest forum asa ca nu ai nici o scuza.
Dupa cum bine vezi s-a discutat mult pe problema ta , si nu era cazul sa deschizi topic nou.
Iti citez:
"Reguli cu privire la mesajele pe forum
1. Inainte de a incepe o discutie noua, verifica daca nu exista deja o discutie pe acea tema printr-o simpla cautare
10. Nu jigni, nu ameninta si nu batjocori colegii tai de club. Nu declansa scandaluri (flame-uri)"
Daca tie iti este lene sa cauti nu inseamna ca poti incalca un regulament.
Incercam sa pastram acest forum cat mai curat si mai bine structurat pentru ca cei care au nevoie de o informatie sa o gaseasca rapid si intr-un singur loc, si tocmai de aceea toti trebuie sa respectam acest Regulament.
PS>Considera acest post si ca o avertizare.
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
avertizare ? sa fim seriosi Smile
mai cunosc eu moderatori pe aici care sunt tari in gura, asa ca nu ma intereseaza amenintarile tale sau ale altui moderator Smile

nu iti convine topic ul, sterge-l si gata.
o seara buna.
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vad ca se discuta despre jante/gume....eu am inmatriculat masina in vara -si am un model nou de certificat...si supriza...nu mai scrie ce dimensiune trebuie sa aibe janta/anvelopa ...Very Happy...si cica as putea pune orice ?daca mai are careva ca mn>?a mancat vreo data arr-ul sau politia ceva despre dimensiuni?
  • Virinel

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2015 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor...

Vin catre voi cu urmatoarea problema:
Masina: Astra G , motor Y20DTH; In mom de fata am gume de iarna(185/65/15) pe jante de tabla cu ET 49 iar pt vara am luat un alt set de jante cu ET 43....Sad pe acestea vreau sa le incalt de vara, ma gandeam la gume cu marimea 205/60/15.
Din experienta dvs credeti ca o sa am ceva probleme? sa nu se potriveasca cumva sau sa atinga ceva?
Orice sfat este binevenit.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
byker_boy11 a scris:vad ca se discuta despre jante/gume....eu am inmatriculat masina in vara -si am un model nou de certificat...si supriza...nu mai scrie ce dimensiune trebuie sa aibe janta/anvelopa ...Very Happy...si cica as putea pune orice ?daca mai are careva ca mn>?a mancat vreo data arr-ul sau politia ceva despre dimensiuni?


in certificatele noi nu se mai trec dimensiunile anvelopelor... in schimb in CIV apar toate dimensiunile omologate pt acea masina ...
umbla zvonuri cum ca ar trebui sa ai si copie dupa CIV la tine daca ai certificatul nou - n-am gasit nicaieri unde e scrisa treaba asta, dar cred ca e mai mult o chestie sa nu-ti pui capul cu garcea sau daca ai nenorocul sa dai peste un control ARR ...
si eu am certificatul nou ... control ARR n-am "prins" pana acum intr-un an de zile, iar militianu` m-a oprit acum recent la iesire din bacau - s-a uitat daca-s anvelopele de iarna, nu m-a intrebat nimic de dimensiuni ...
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca cel mai bine e sa pastrati rotile originale sau daca nu sa le cumparati pe cele originale, iar daca puneti altceva(preferabil de iarna) sa fie intodeauna mai mic ca dimensiune. Tot ce e original e sigur si placut.
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cod a scris:Parerea mea e ca cel mai bine e sa pastrati rotile originale sau daca nu sa le cumparati pe cele originale, iar daca puneti altceva(preferabil de iarna) sa fie intodeauna mai mic ca dimensiune. Tot ce e original e sigur si placut.

asta sa o crezi tu....produsele originale...sunt obtinute prin contract cu licitatie asadar a castigat contractul cel ce l-a oferit la cel mai mic pret:P..daca debica de ex da o guma cu 140 si goodyear cu 143...eu au luat debica.....mai ales ca in apar tot felul de tehnologii care se inbunatatesc ,,anvelope care ajuta la micsorarea consumului,cresterea aderentei,reducerea distantei de franare ..etc:P
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
chestia cu licitatia cum ai spus-o tu e valabila DOAR in Romania... fabricantii din exterior nu-si permit sa mearga pe chestii ieftine ... risca sa pateasca ce-au patit cei de la Toyota cu pedala de acceleratie (aproape 2milioane de masini rechemate in service - pierderi tot pe-acolo ...) tu ai risca asa ceva ?
in sistemul de achizitii romanesc asta e regula "sfanta": pretul cel mai mic ... de-asta avem drumurile care le avem si traim asa cum traim ...

ontopic: puneti anvelopele care va sunt trecute in certificat/civ ... daca nu vreti bataie de cap si munca de lamurire in caz de vreun control ... daca nu va e frica de ei (politie si/sau ARR), puneti de RABA - sunt mai rezistente ...
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La oricare din variante se pot gasi argumente pro si contra.
@Cod are oarecum dreptate in ceea ce priveste jantele originale. Cred ca se refera in special la cele de aliaj care sunt mult mai bune decat cele after market, low cost. Producatorii nu-si permit sa echipeze maina cu jante care sa nu reziste la un mers in forta la limita maxima oferita de motorizare gamei. Cum nu toate masinile au motorizarea cea mai puternica sau daca o au nu sunt duse la extrem, si cele after market pot fi o solutie.
Alegerea dimensiunilor este o alta problema. Raportul aspect/functionalitate/cost are o alta valoare pentru fiecare. Eu am sacrificat putin din aspect pentru o functionalitate mai mare cu costuri decente adica 205/55/16 cand exista si posibilitatea 225/45/17. Important este, indiferent de alegere, ca noile roti sa poata fi omologate pe masina. Ca dimensiunile rotilor nu mai sunt trecute in certificat nu reprezinta posibilitatea de a pune ce vrei. Cei de la RAR au acces la baza de data in care masina este descrisa asa cum trebuie sa fie iar pentru 200 lei cat costa trecerea rotilor in carte, nu se merita riscul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:chestia cu licitatia cum ai spus-o tu e valabila DOAR in Romania... fabricantii din exterior nu-si permit sa mearga pe chestii ieftine ... risca sa pateasca ce-au patit cei de la Toyota cu pedala de acceleratie (aproape 2milioane de masini rechemate in service - pierderi tot pe-acolo ...) tu ai risca asa ceva ?
in sistemul de achizitii romanesc asta e regula "sfanta": pretul cel mai mic ... de-asta avem drumurile care le avem si traim asa cum traim ...

ontopic: puneti anvelopele care va sunt trecute in certificat/civ ... daca nu vreti bataie de cap si munca de lamurire in caz de vreun control ... daca nu va e frica de ei (politie si/sau ARR), puneti de RABA - sunt mai rezistente ...

*
Ba da, amice, doar ca la "licitatie" (de fapt raspuns la o oferta comerciala) participa doar firmele cunoscute, care sunt "sigure" in privinta calitatii... Wink
Alti constructori au un "gumar" atitrat, cu un partenariat pe termen lung, care le asigura, desigur, si preturi preferentiale. la fel, si cu producatorii de uleiuri, etc, etc...
  • teozuzu

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 2.0 DTI 16v Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu inca vreau sa stiu, daca pe astra g, in 2 usi, nu bertone, incape pe spate 215 45 17 fara probleme ? Very Happy
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut .de curand am achizitionat 4 anvelope ,marimea 195/65/15(sunt noi - dar m-au incantat ca le-am achizitionat la bani mai putini) .As vrea sa le montez pe un astra g cu suspensie sport cu jantele originale (ET-ul 49 ,de tabla).Intrebarea mea este pot pune aceste anvelope pe masina sau vor atinge?M-ai are cineva montate aceste dimensiuni?
Mentionez ca pe masina am 195/60/15 si nu am probleme (de fapt sunt cele recomandate).Multumesc!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Diferenþa în circumferinþã: 61,26mm - 3,17%
Se recomandã o diferenþã de +/- 2,5 % drept urmare noua anvelopã este INCOMPATIBILÃ.


daca nu ma insel, suspensia sport e si mai coborata, deci cred ca-ti va atinge, cele care ti le-ai luat avand talonul mai inalt ...
calculul e luat de aici: verificare compatibilitate anvelope
  • mihalache grigore

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2009

  • Mesaj Privat
montezale fara grija. Eu am montate marimea asta si nu ating.asa a fost adusa masina de afara. pe certificat am trecut 195/60/14.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:salut .de curand am achizitionat 4 anvelope ,marimea 195/65/15(sunt noi - dar m-au incantat ca le-am achizitionat la bani mai putini) .As vrea sa le montez pe un astra g cu suspensie sport cu jantele originale (ET-ul 49 ,de tabla).Intrebarea mea este pot pune aceste anvelope pe masina sau vor atinge?M-ai are cineva montate aceste dimensiuni?
Mentionez ca pe masina am 195/60/15 si nu am probleme (de fapt sunt cele recomandate).Multumesc!

*
Ai cauciucuri de Zafira... Laughing Am avut si eu (o saptamana, ca sa treaca un amic controlul tehnic cu ale mele) nu freaca, dar masina e mai "puturoasa" si indicatiile de pe contor nu mai sunt precise.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
merci baieti.O sa le incerc ,si daca imi ating ,le bag imdiat la vanzare.Sper sa imi fie bune .C-am cu cati km ma fura la kilometraj?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR