Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare , as vrea sa stiu la ce presiune lucreaza turbina de pe un c20let in phase1, phase2, phase3 si phase 4 de tuning , folosind cipurile de la firma eds motorsport? Momentan eu am doar facuta o resoftare si cineva mi-a reglat turbo si lucreaza 0.8-0.9 bar boost si 1.3-1.4 overboost . Masina trage foarte bine dar mi-e teama sa nu am probleme cu turbina !
merci frumos!
Skip ads

  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ionescu mihai a scris:salutare , as vrea sa stiu la ce presiune lucreaza turbina de pe un c20let in phase1, phase2, phase3 si phase 4 de tuning , folosind cipurile de la firma eds motorsport? Momentan eu am doar facuta o resoftare si cineva mi-a reglat turbo si lucreaza 0.8-0.9 bar boost si 1.3-1.4 overboost . Masina trage foarte bine dar mi-e teama sa nu am probleme cu turbina !
merci frumos!


1.0 constant si 1.4 overboost = phase 3. cu turbina nu o sa ai nici o problema. ai schimbat regulatoru de benzina? ai schimbat intercooleru original cu unu mai mare? la presiune de 1.4 bar sunt sanse foarte mari sa iti apara detonatii daca amestecul e prea sarac, aerul din admisie prea cald, etc. pune-ti un ceas de AFR. ai grija sa nu topesti vreun piston....si la cine apelezi sa iti regleze motorul
  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai si atunci daca eu nu am decat o simpla resoftare iar turbina imi merge cu 0.9 boost si 1.3-1.4 overboost oare cam ce putere dezvolta motorul acum? Nu am schimbat regulatorul de benzina , am pus intercooler mai mare (cam dublu si ceva fata de cel din stock) si am buji bosch f6dtk.
  • alex_t

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ionescu mihai a scris:pai si atunci daca eu nu am decat o simpla resoftare iar turbina imi merge cu 0.9 boost si 1.3-1.4 overboost oare cam ce putere dezvolta motorul acum? Nu am schimbat regulatorul de benzina , am pus intercooler mai mare (cam dublu si ceva fata de cel din stock) si am buji bosch f6dtk.


nu poti estima puterea doar daca ridici presiunea in turbina. trebuie facute reglaje ulterioare. la 1.4 bari iti trebuie un regulator de presiune de benzina de 4 bar. in momentul de fata mergi cu amestec foarte sarac si o sa prajesti motorul. chiar vorbeam zilele trecute cu o cunostinta care are LET. cumparase kit complet phase 3 de la EDS ce trebuia sa ii dea 300 de cai. cand a pus-o pe dyno a vazut ca are doar 260 de cai. dupa multe reglaje pe dyno a reusit sa obtina 300cp.
pune regulator de 4 bari sau unul reglabil daca ai buget mai mare, pune bujii bosch f5dp0r, pozitioneaza intercoolerul in fata de tot sa aiba racire cat mai buna(in cazul in care nu e deja pozitionat asa) apoi mergi la un dyno.
Skip ads

  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am intercoolerul pozitionat deja in fata , probabil ai dreptate , nu stiu cand o sa am timp sa merg la un dino . merci mult pt sfaturi !
  • ionescu mihai

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992 c20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sal , mi-ai zi tu acu ceva vreme sa imi pun un ceas afr si mi-am luat unul pt presiune ulei , unul pt temperatura ulei si unul afr. Toate sunt marca raid hp. Crezi ca m-ai putea ajuta cu cefa informatii pt montaj? merci frumos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR