Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am folosit brau dar nu prea ma ajuta, bine nu era nici unu de calitate!
Skip ads

  • cristianromania

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua

am vazut acest forum si am si eu o problema similara.Poate cineva a avut aceiasi problema ca mine si-mi poate da un raspuns.Deci pe scurt:Barbat,48 ani.Pe 24 martie m-am operat de hernie de disc L4.Dupa operatie am avut dureri f.mari si pe 29.martie m-am operat din nou la L5.Dupa prima operatie m-am trezit cu piciorul stg.amortit cam de deasupra gleznei in jos(laba piciorului).Mentionez ca inainte de operatie nu aveam deficit senzorial si nici motor ci doar durere care cobora pe piciorul stg.pana pe la genunchi.
Intrebare:de ce mi-a amortit laba piciorului stg.dupa operatie?Am deficit senzorial si motor de peste 70%.Nu ma mai pot ridica pe varful piciorului stg.I-mi va trece oare aceasta amorteala?Deocamdata am trei saptamani si amorteala parca sa intins putin mai sus de glezna spre genunchi pe gamba in exterior.
Indicatiile primite au fost sa merg,chiar si asa cu piciorul amortit cat de mult pot,sa urc scari si chiar daca ma doare,sa merg in continuare.Medicul care m-a operat este unul dintre cei mai buni medici,asa ca nu cred ca este vorba de o eroare in timpul operatiei.
Multumesc
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:Daniel, dureri nu am de maini! Doar imi amortesc si nu tot timpul! Dureri de spate mai sus nu am! Am doar jos deasupra fundului atat! Mainile imi amortesc cand ma pun in pat sa dorm si asta rapid 1-2 minute si de exemplu cand tastez sau alte pozitii! Deci ce ar putea fi?
Ursu" eu sunt in cazul tau sau poate mai grav...nu am fost la doctor dar stiu ce am si ce simt,,..imi amorteste piciorul stang de tot..imi blocheaza mersul,imi amortesc mainile mai ales stanga,ma simt parca nu am picioare...ma doare ingrozitor...nu vreau sa ma operez..si nu stiu ce sa fac...ma vait si eu la un om care ma intelege,ma incurajez singur si daca pot si pe tine...merg asa sa vad pana cand,cred ca nu scap de operatie..sanatate multa!
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ma bag si eu, ca trec si eu prin asa ceva :
@Ursu - nu am avut timp sa citesc tot, te-ai operat ?
@nelu.1270 - fa ce am facut si eu - ia legatura cu (sper sa nu se considere reclama, dar e o solutie testata de mine, si nu am nicio legatura/niciun castig de pe urma asta) dl. Dragan Constantin - www.maseuri.ro si fa cateva sedinte de masaj chiropractic si elongatii - crede-ma, este cel mai bun tratament.
Ideea este in felul urmator : din ce am inteles si eu de la altii, cam 90% - 95% din herniile de disc nu sunt de operat de fapt, cele cateva procente ramase sunt strict pentru cele care debuteaza direct cu amorteala/paralizie. Restul se pot trata prin asemenea metode. Caz real : o colega de-a mea se opereaza de hernei de disc, tocmai la dr. Exergian, urmeaza la virgula recuperarea si sfaturile si apoi face iar hernie - pe care in acest moment o trateaza cu masaje, si se simte excelent. Eu il respect pe acest doctor pentru ca si mie tot el mi-a deschis ochii catre aceste metode alternative de tratament.
Cazul meu - recomandare de la 3 doctori de operatie, dr. Exergian nu imi recomanda operatia, ci masajele de genul celui mentionat mai sus, dupa 2 sedinte la dl. Dragan se amelioreaza substantial durerea, imi pot relua activitatea fara probleme, doar cu grija de acum incolo. O sa mai merg la dansul, doar pentru cat de bine ma simt dupa ce imi indreapta toate oasele, si bineinteles, pentru cat de bine face mijlocului meu.
Sanatate !
Skip ads

  • cristianromania

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nelu.1270 a scris:
Ursu/\82 a scris:Daniel, dureri nu am de maini! Doar imi amortesc si nu tot timpul! Dureri de spate mai sus nu am! Am doar jos deasupra fundului atat! Mainile imi amortesc cand ma pun in pat sa dorm si asta rapid 1-2 minute si de exemplu cand tastez sau alte pozitii! Deci ce ar putea fi?
Ursu" eu sunt in cazul tau sau poate mai grav...nu am fost la doctor dar stiu ce am si ce simt,,..imi amorteste piciorul stang de tot..imi blocheaza mersul,imi amortesc mainile mai ales stanga,ma simt parca nu am picioare...ma doare ingrozitor...nu vreau sa ma operez..si nu stiu ce sa fac...ma vait si eu la un om care ma intelege,ma incurajez singur si daca pot si pe tine...merg asa sa vad pana cand,cred ca nu scap de operatie..sanatate multa!


Salut Ursu

sfatul meu,acum dupa ce am atata experienta(am citit f mult dar din pacate ,dupa ce-am facut gresala si m-am operat....),este sa incerci sa faci absolut tot ce poti inainte de-a lua decizia de-a te opera.Trebuuie sa fie ultima decizie.Eu regret foarte mult ca m-am operat,insa am fost neinformat.Intelesesem de la unul,altul ca-n trei zile esti acasa dupa operatie.....Nu a fost asa.Am peste 1 luna si inca sant la spital cu tot felul de complicatii legate de operatie.Si mai dureaza!Nu se stie cat.
Deci:NU TE OPERA DECAT DACA INCEPI SA FACI CACA PE TINE! Si atunci,casca bine ochii unde o faci.Daca as putea sa dau timpul inapoi,nu as mai faceo niciodata!
Sanatate multa si Doamne Ajuta!
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
cristianromania a scris:

sfatul meu,acum dupa ce am atata experienta(am citit f mult dar din pacate ,dupa ce-am facut gresala si m-am operat....),este sa incerci sa faci absolut tot ce poti inainte de-a lua decizia de-a te opera.Trebuuie sa fie ultima decizie.Eu regret foarte mult ca m-am operat,insa am fost neinformat.Intelesesem de la unul,altul ca-n trei zile esti acasa dupa operatie.....Nu a fost asa.Am peste 1 luna si inca sant la spital cu tot felul de complicatii legate de operatie.Si mai dureaza!Nu se stie cat.
Deci:NU TE OPERA DECAT DACA INCEPI SA FACI CACA PE TINE! Si atunci,casca bine ochii unde o faci.Daca as putea sa dau timpul inapoi,nu as mai faceo niciodata!
Sanatate multa si Doamne Ajuta!
Imi pare nespus de rau de situatia in care esti...eu fug de operatie cat pot..as face orice sa imi treaca... ma chinuie de 20 ani si in ultimii 5 ani mai rau...am zile cand nu pot sa merg si totusi sunt nevoit...spune-mi daca ai citit/informat ce crezi ca se mai poate face...mai sunt sanse sa fiu macar pe jumatate la fel ? multa sanatate iti doresc!
  • cristianromania

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nelu.1270 a scris:
cristianromania a scris:

sfatul meu,acum dupa ce am atata experienta(am citit f mult dar din pacate ,dupa ce-am facut gresala si m-am operat....),este sa incerci sa faci absolut tot ce poti inainte de-a lua decizia de-a te opera.Trebuuie sa fie ultima decizie.Eu regret foarte mult ca m-am operat,insa am fost neinformat.Intelesesem de la unul,altul ca-n trei zile esti acasa dupa operatie.....Nu a fost asa.Am peste 1 luna si inca sant la spital cu tot felul de complicatii legate de operatie.Si mai dureaza!Nu se stie cat.
Deci:NU TE OPERA DECAT DACA INCEPI SA FACI CACA PE TINE! Si atunci,casca bine ochii unde o faci.Daca as putea sa dau timpul inapoi,nu as mai faceo niciodata!
Sanatate multa si Doamne Ajuta!
Imi pare nespus de rau de situatia in care esti...eu fug de operatie cat pot..as face orice sa imi treaca... ma chinuie de 20 ani si in ultimii 5 ani mai rau...am zile cand nu pot sa merg si totusi sunt nevoit...spune-mi daca ai citit/informat ce crezi ca se mai poate face...mai sunt sanse sa fiu macar pe jumatate la fel ? multa sanatate iti doresc!


Categoric ai sanse sa fii normal fara sa ristibsa te operezi.Cum spuneam eu nu m-am documentat si m-am grabit sa ma operez,si de aici toate relele.
Urmeaza procedurile de kineto,mergi la bazin,fa acupunctura nu mai stiu.Fa orice dar nu te opera.Eu acum asa as face dar din pacate e tarziu.
Citeste cat mai mult si vei vedea ca in proportie oe 97% herniile se vindeca fara operatie.Numai la noi neurochirurgii "recomanda"operatie chiar daca in majoritatea cazurilor chiar nu-i vorba de asa ceva,din considerente materiale(ei din asata traiesc)
Sanatate
  • cristianromania

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nelu.1270 a scris:
cristianromania a scris:

sfatul meu,acum dupa ce am atata experienta(am citit f mult dar din pacate ,dupa ce-am facut gresala si m-am operat....),este sa incerci sa faci absolut tot ce poti inainte de-a lua decizia de-a te opera.Trebuuie sa fie ultima decizie.Eu regret foarte mult ca m-am operat,insa am fost neinformat.Intelesesem de la unul,altul ca-n trei zile esti acasa dupa operatie.....Nu a fost asa.Am peste 1 luna si inca sant la spital cu tot felul de complicatii legate de operatie.Si mai dureaza!Nu se stie cat.
Deci:NU TE OPERA DECAT DACA INCEPI SA FACI CACA PE TINE! Si atunci,casca bine ochii unde o faci.Daca as putea sa dau timpul inapoi,nu as mai faceo niciodata!
Sanatate multa si Doamne Ajuta!
Imi pare nespus de rau de situatia in care esti...eu fug de operatie cat pot..as face orice sa imi treaca... ma chinuie de 20 ani si in ultimii 5 ani mai rau...am zile cand nu pot sa merg si totusi sunt nevoit...spune-mi daca ai citit/informat ce crezi ca se mai poate face...mai sunt sanse sa fiu macar pe jumatate la fel ? multa sanatate iti doresc!


Categoric ai sanse sa fii normal fara sa risti sa te operezi.Cum spuneam eu nu m-am documentat si m-am grabit sa ma operez,si de aici toate relele.
Urmeaza procedurile de kineto,mergi la bazin,fa acupunctura nu mai stiu.Fa orice dar nu te opera.Eu acum asa as face dar din pacate e tarziu.
Citeste cat mai mult si vei vedea ca in proportie oe 97% herniile se vindeca fara operatie.Numai la noi neurochirurgii "recomanda"operatie chiar daca in majoritatea cazurilor chiar nu-i vorba de asa ceva,din considerente materiale(ei din asata traiesc)
Sanatate
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DA ,ARE dreptate
,,fa orice numai nu te opera,,
te [va] inteleg si sunt alaturi de tine [voi] si va doresc multa sanatate
am si eu problemele respective cu spatele si sunt sigur ca km. facuti in atatia ani isi spun cuvantul
am mai auzit tot asa 9 din 10 cazuri care s-au operat si tot la fel ,regretau si erau nemultumiti.
aveti in B un centru de reumatologie foarte apreciat ,prin sect 2 daca nu ma insel ,am un nr de tel al unei doctorite cu f,f,f multa experienta ,daca-l doriti -sunt aici.
dar in primul rand miscarea si sportul cica ar fi REGELE in materie de tratament ,asta ca sa citez pe cineva destept de pe un alt site.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cristianromania a scris:97% herniile se vindeca fara operatie.

De unde ai scos procentul asta?
Nu mai dati sfaturi din auzite sau de pe site-uri gen mamasicopilul.ro.
  • cristianromania

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
cristianromania a scris:97% herniile se vindeca fara operatie.

De unde ai scos procentul asta?
Nu mai dati sfaturi din auzite sau de pe site-uri gen mamasicopilul.ro.


Nu l-am scos eu.Este peste tot in toate tratatele de hernie dar intr-adevar pe site-uri in engleza.Necesita traducere,etc!E greu!
Mai usor e sa privesti la d'alea cu popo .Dar nu-i nimic.Da-i inainte.Fiecare cu pasiunea lui.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum zici tu colegul. Mai bine te-ai uita la profilul meu inainte sa jignesti. Nu de alta dar eu nu imi amintesc sa te fi jignit.
Daca ai citit tu acele tratate ar trebui sa stii ca orice interventie invaziva si mai ales o interventie chirurgicala e insotita de un anumit risc: risc anestezic, infectios etc etc. De asemenea nu e obligatoriu ca o interventie chirurgicala sa reuseasca. In plus dupa o interventie chirurgicala pentru hernie de disc, rata de recidiva este destul de ridicata. Asta e. Din pacate, in cazul tau nu a reusit(si nu neaparat din vina doctorului, poate chiar din a ta). Nu confundati experienta personala cu medicina. Pana si de apendicita acuta se moare oriunde in lume(nu cum se crizeaza promteristele de la noi). Insanatosire grabnica
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De cateva saptamani am dureri mari de spate cu fund cu tot,si la incheietura picioarelor,nu stiu ce sa mai fac,m-am dat cu tot felul de creme si degeaba!Durerile le am doar cand conduc,mentionez ca lucrez ca sofer la o firma de transport international si fac aproximativ 6000 km pe saptamana!Cei care ati mai avut ca mine va rog dati un sfat,la doctor nu am fost!Multumesc!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fara bascalie ieftina, daca ai incerca sa incepi prin a consulta un medic Cool Question
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
"cristianromania.....nelu.1270''Cristi acupunctura am facut anul trecut si pot sa spun ca m-am simtit mai bine...dar au revenit durerea,amortelile si blocajele picioarelor...stiu sigur ca nu trebuie sa mai ridic greutati,dar serviciul ma obliga uneori....as lua ceva medicamente pe baza de plante sa refaca vertebrele si partea osoasa a coloanei si bazinului in cazul meu,ma gandesc... ce sa uzat acolo nu se reface de la sine.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Fara bascalie ieftina, daca ai incerca sa incepi prin a consulta un medic Cool Question

Multumesc pt sfat,cred ca pana la urma trebuie sa merg la doctor! Sad
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@parvu_daniel,va rog da-ti un sfat!Durerea de spate s-a lasat in sold si pe piciorul drept,acum nu mai pot sta in fund ma doare piciorul de mor si simt si amorteli in degetele de la picior.Am fost acum doua saptamini la Baile Felix la tratament.Tot acolo am facut o radiografie la coloana si la sold,doctorul a zis ca mi-au crescut niste cioculete pe coloana,dar ca nu este asa de grav nu-i de operatie,am venit acasa tot rau.Saptamana trecuta am fost la Slanic Moldova la un masior vestit(orb),care cica rupe ciocurile prin masaj.M-a masat,m-a invartit el pe toate partile mi-a zis sa nu fac efort si miscari bruste 14 zile si sa i-au timp de 10 zile Milgamma si Celebrex.Ce parere aveti eu sunt tot rau nu pot sta pe scaun,mananc din picioare!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cuculica, din ce descrii tu ai deja semne de afectare neurologica. De aceea trebuie sa te prezinti de urgenta la medic.
Radiografia de coloana nu e specifica pentru hernia de disc. Ea e utila pentru ca pune in evidenta osteofitele(ciocurile) pe coloana. Adica poate pune diagnosticul de spondiloza. Aceste excrescente osoase nu ti le rupe nimeni cu nici un masaj. Astea sunt aiureli. Te simti bine dupa masaj pentru ca relaxeaza muschii paravertebrali care sunt contractati. Insa masajul ca si baile termale uneori pot face mai mult rau amplificand inflamatia.
In concluzie trebuie sa te prezinti de urgenta la un medic ortoped, reumatolog, neurochirurg care sa iti dea o trimitere catre un examen cu rezonanta magnetica nucleara(RMN). In functie de rezultat se decide tratamentul. Fara el noi nu putem decat sa speculam. Sanatate multa.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daniel,iti multumesc pt sfaturi,sa inteleg ca la RMN se vede exact ce ai,dar cred ca depinde si de doctorul care o interpreteaza!Maine am programare la Tg.Mures fac RMN-ul acolo.Cand ma intorc fac o poza la rezultat poate imi mai dai niste sfaturi.Inca o data multumesc!Te rog zi-mi daca stii ceva despre Milggama si Celebrex,sa le mai iau sau nu?Nu simt nici un efect de la ele!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cuculica, le poti lua insa asociaza si un antisecretor gastric gen Omeran, Pantoprazol, Nexium etc. Cel mai eficient e Nexium 40 mg 1 cp/zi.
Bafta maine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR