Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salut. farurile mele sint vechi si oglinzile nu prea mai sint ok. stiu ca nu este legal sa fac asta dar sa-mi schimb farurile nici vorba acum. cum se poate face pentru a nu-mi pune in pericol instalatia electrica, avind in vedere ca instalatia suporta becuri de 55w
? relee? sigurante suplimentare? rog pe cei care stiu sa imi spuna exact de ce as avea nevoie. multumesc. PS:am gasit becuri H7 de 100w si 130w prin vitan la 20-25ron setul.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai puternice nu gasesti?
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Omu a pus o intrebare , daca poti sa-l ajuti ajutal si daca nu lasa carcotelile.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ce sa-l ajut? Sa rupa ochii nevinovatilor si sa-i bage in copaci? Apropos: indiferenta este considerata complicitate din punct de vedere juridic!

P.S.: De ce nu ii recomazi sa-si monteze o rampa de proiectoare de tir ca sa vada mai bine?
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Pentru ce sa-l ajut? Sa rupa ochii nevinovatilor si sa-i bage in copaci? Apropos: indiferenta este considerata complicitate din punct de vedere juridic!

P.S.: De ce nu ii recomazi sa-si monteze o rampa de proiectoare de tir ca sa vada mai bine?


exact in asentimentul meu.
de aia probabil se intampla si unele accidente.
daca la mine e 55w , 55 pun si nu 220.
a...., ca-ti iei mai de calitate, asta e alceva dar nu triple ca putere.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Decat o rampa de proiectoare de tir Very Happy pot recomanda becuri tot de 55-60w perfect legale dar cu flux luminos imbunatatit din gama more light ceea ce folosesc si eu acum se simte diferenta am vazut-o si masurata cu ajutorul luxmetrului deci nu-i o gaselnita de marketing doar sa cumparati firme consacrate (Phillips par cei mai buni)iar pretul e pe la 50-70-100 RON depinde de modelul becului.Varianta cu sute de watti nu e recomandata deoarece eficienta lor privind fluxul luminos e indoielnica,modificarea instalatiei electrice costa si complica ceva deja existent ,costuri suplimentare iar in cazul blocurilor optice compacte disiparea caldurii nu prea se face si puteti deteriora farul.Obligatoriu mai multa putere inseamna mai multa caldura degajata,complicatii posibil de evitat cu becuri alese corect si chiar pretul un pic mai mare se va justifica in timp prin lumina mai multa si durabilitate.
Efectul suparator de becuri lumanare se datoreaza si instalatiei electrice masurati-o si daca nu este minim 14v si asta poate fi un motiv.......
  • dan29

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ammorex112 a scris:salut. farurile mele sint vechi si oglinzile nu prea mai sint ok. stiu ca nu este legal sa fac asta dar sa-mi schimb farurile nici vorba acum. cum se poate face pentru a nu-mi pune in pericol instalatia electrica, avind in vedere ca instalatia suporta becuri de 55w
? relee? sigurante suplimentare? rog pe cei care stiu sa imi spuna exact de ce as avea nevoie. multumesc. PS:am gasit becuri H7 de 100w si 130w prin vitan la 20-25ron setul.


Sal am luat si eu becuri de 100w la 25 ron setul si le-am aruncat de bune ce au fost, eram mai chior decat inainte dupa care am pus bluevision philips.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ideea este ca omul isi face oricum ce vrea cu masina , daca este legal sau nu. Decat sa-i dai un raspuns de kkt mai bine nu o face. Si pe mine ma deranjeaza astia cu xenoane reglate aiurea sau cu stopuri de ceata aprinse cand este senin , dar nu ai ce face , asta este cultura.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ideea este ca : celui care vezi intr-adevar ca, cauta sa incalce legea, merita sa-i dai un raspuns de kkt.
ma refer in general, exclud cazul de fata.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu sunt de acord cu tine , dar suntem pe un forum si teoretic se poate intreba orice.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
intrebarea initiatorului topicului a sunat cam asa:
` va rog mult, cum sa fac sa pun becuri aproape duble ca putere, sau chiar triple, sa-i orbesc pe toti si chiar sa intre toti in mine sau chiar sa opreasca masinile cand vin din sens opus`
`rog mult sa ma invata-ti ,mai ales sa nu-mi afecteze masina`.
`de restul nu ma mai intereseaza`

sfatul lui @mecanik, a fost unul sanatos.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Roly, omul ne explica faptul ca vrea sa incalce legea si nu stie cum s-o faca, iar tu vrei sa-l invatam. Maine-poimaine spune ca vrea sa-ti violeze nevasta si te intreaba cum s-o faca!
Skip ads

  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Legat de discutie eu mi-am pus pe faza lunga becuri de 100W ceva facute in Ungaria non name Blue Vision si diferenta se vede in bine asta doar ca nu pot orbi pe nimeni pe faza lunga caci o folosesc max 10% din timp adica cand sunt singur pe sosea , iar inafara discutiei cam toti a-ti sarit sa da-ti cu bata in om decat sa-i explicati ce este bine si ce este rau si ca o recomandare a-ti putea sa va umple-ti garajele cu fotografii decat sa da-ti cu pietre in om vb lui Isus "Cine nu are pacat sa dea primul cu piatra " si intrebarea mea este cine putea sa o faca binenteles ca Isus dar el a preferat sa o faca oferind DRAGOSTE .
Multumesc pentru timpul acordat la mustrare.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
intr-adevar discutia a `deraiat` oleaca .
sa lasam omul sa-si puna becuri de care doreste.
una e faza lunga , una e faza de drum cu care mergi tot timpul noaptea.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ntz,ntz,ntz....si eu cat injur cand vad viteji cu luminile reglate aiurea, folosite prost si ilegal. Au fost cazuri cand a trebuit sa opresc maisina cu toata familia in ea pentru ca din sens invers venea o masina cu maneaua la maximum, cu faza lunga neclintita si proiectoarele aprinse.....
p.s.: fara legatura cu posturiule de mai sus!
  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
asa este,omul vrea sa aibe lumini pe masina si deaceea incearca sa puna becuri mai puternice,nu ca sa orbeasca pe altii,ca daca ar aveea vizibilitate buna nu ar mai fi interesatsa-si puna becuri mai puternice .ceva de genul ala am patit-o si eu cand aveam o astra ,tot la fel nu aveam mai deloc lumini din cauza geamurilor de la faruri prea vechi si am fost nevoit sa pun m-ai puternice nu ca sa orbesc pe altii doar pentru simplului fapt sa pot vedea pe strada
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Totusi omul nu ar putea merge pe solutia legala? Adica sa inlocuiasca farurile obosite cu unele corespunzatoare. Sa ne amintim ca si pe faza lunga becurile de peste 55 W sunt ilegale! Noroc ca politia doarme pe ea!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat la un prieten becurile si avea soclul topit de la becurile de 100W. Asa ca parerea mea e sa nu le montati pe masina.
  • danutzz0689

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am pus si eu becuri de 100w si toata lumea imi dadea flash-uri asa ca le am pus pe cele de 55w si este ok acum Very HappySmile
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc celor care m-au injurat si "m-au ajutat" foarte mult. daca ati fi observat, mai intii am pus o intrebare si nu le-am montat dupa care sa intreb. daca imi permiteam imi schimbam farurile, dar nu imi permit.oglinzile sint destul de deteriorate si am considerat ca o crestere a puterii becurilor ar compensa lipsa de luminozitate frontala. daca gaseam becuri putin mai puternice (ex 60-70w) imi puneam. o intrebare: vizibilitatea redusa nu poate provoca accidente la fel de mult ca si orbirea? in plus am avut intotdeauna grija ca farurile sa bata cit mai jos si mai putin suparator pentru ceilalti. nu sint nici un nesimtit si nici un taran, si ma intreb citi dintre voi "expertii" nu v-ati gindit cum sa imbunatatiti o caracteristica a masinii in asa fel incit sa faceti o investitie minima. imi pare rau ca am intrebat,era probabil mai bine sa fiu un nesimtit, sa le montez si sa va orbesc pe toti, asa cum fac altii. pentru cei care deja m-aun "clasat" :bravo, sinteti niste "adevarati"!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR