Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
nu iti poate spune nimeni ce probleme vei avea..dieselul mereu e o loterie, si masinile in general ; te poate lasa turbina, egr-ul, un injector, alternatorul, bucsaraia, sau poti merge fara sa bagi un leu in masina ( exceptand consumabile ) ; cel mai important cand achizitionezi o masina este starea ei ; pt asta trebuie sa o testezi la sange intr-un servis bun ca sa stii la ce sa te astepti ; degeaba iti iei un bmw care e praf, in ideea ca iti cumperi o masina fiabila, daca pica toate de pe el in detrimentul unui logan ; eu m-as uita totosi si la seat altea/toledo 1.9 tdi, care sunt niste masini f bune si placute condus, ford fusion sau c-max, dacia duster/dokker, golf plus, skoda octavia/yety;
Totusi, daca esti chiti pe meriva, fa-i un test de compresie, verifica turbina,abreiajul + volanta, cutia sa nu agate prea tare ( oricum opelul are cutia praf de cand se naste ), bucsaraia, planetarele, sasiu sau lonjeroane strambe, injectoarele
Skip ads

  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Principala motivatie a faptului ca ma gandesc serios la aceasta Zafira este faptul ca, cunosc vanzatorul acesta fiind de fapt si unicul proprietar si utilizator al masinii din prima zi pana astazi. Asta insemnand ca stiu istoricul in materie de incidente, stiu ca service-ul s-a facut la timp si in termenii corecti.

Ca si alte variante eu m-am mai uitat la Skoda Octavia si Ford Mondeo, principalul interes al meu fiind acela al unui portbagaj cat mai generos, confort si siguranta. Totodata sa nu uitam un factor foarte important si anume bugetul care e in jur de 8500 EUR.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am luat caravan tot pt portbagaj incapator...si dupa 7 ani de la achizitie...mi-am schimbat parerea: de portbagaj incapator ai nevoie maxim 2-3 saptamani pe an si poti rezolva cu un portbagaj suplimentar de plafon..200-250 euro sau imprimutat/inchiriat.
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
gersymann a scris:Principala motivatie a faptului ca ma gandesc serios la aceasta Zafira este faptul ca, cunosc vanzatorul acesta fiind de fapt si unicul proprietar si utilizator al masinii din prima zi pana astazi. Asta insemnand ca stiu istoricul in materie de incidente, stiu ca service-ul s-a facut la timp si in termenii corecti.

Ca si alte variante eu m-am mai uitat la Skoda Octavia si Ford Mondeo, principalul interes al meu fiind acela al unui portbagaj cat mai generos, confort si siguranta. Totodata sa nu uitam un factor foarte important si anume bugetul care e in jur de 8500 EUR.


Din ce an e mașinã? Ca nu am fost atent la an?
Skip ads

  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
mai 2011
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Și ce preț cere? Are taxa plãtitã?
  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Taxa a fost platita si nerecuperata iar pretul este de 9200 EUR +- negocierea finala
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Cam mult. La banii ãstia Îți iei insignia din 2011 break. Cautã pe autovit so gãsești .
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe Octavia 1.2 TSI 105 cp ; super consum, rapoarte foarte bune, intretinere ieftina, taxe si impozite mici, pretabila si pt drumuri scurte prin oras, plus ca este extrem de placuta la condus ; si mie mi se pare cam scump putin Meriva...bine...avand in vedere ca probabil este la jumatate de pret fata de cat a costat noua pare ok ; daca vrei sa mergi minim 50% urban, ti-as recomand sa te indrepti spre o benzinara, si una economica supraalimentata...ai grija sa te documentezi despre motorizarile TSI de la VW in cazul in care te indrepti catre, fiindca au fost unele cu probleme care nu sunt de neglijat ; SAU ford focus tournier 1.6 HDI 110 cp ( un motor super, si unde mai pui ca masinile sunt foarte ieftine, incepand de la 4500 euro din 2009, euro 5 )
Ca idee
http://www.autovit.ro/ford-focus-C32991943.html
http://www.autovit.ro/ford-focus-C31405339.html
http://www.autovit.ro/ford-focus-C32858338.html
  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru observatii, cu o corectare ca este vorba de Zafira si nu Meriva si ca masina a costat 26.000 EUR in 2011 cand a fost achizitionata Smile.
Principalul avantaj pe care il vad eu la aceasta Zafira ar fi faptul ca il cunosc personal pe actualul proprietar si cunosc istoricul real al masinii; asta in defavoarea oricarei masini aduse de afara.

In rest da, pana acum clar o alta varianta pe care o iau in calcul ar fi o Octavia 1.2 benzina desi am auzit ca ar fi fost unele probleme cu turbina. In schimb portbagajul e impresionant pentru o berlina, iar eu cu 2 copii chiar am nevoie in primul rand de asa ceva zi de zi, nu doar de 2-3 ori pe an cum spunea cineva Smile.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Zafira e altceva, ia Zafira o sa fi foarte multumit, e o masina superba.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si de skoda de ce nu ar fi multumit? Veniti cu argumente cand sustineti ceva..zafira e altceva..? Ceva mai slab desigur. Cel mai bine faci un test drive cu amandoua ; consumurile la tsi si zafira 1.7 vor fi la fel ; elasticitatea, silentiozitatea, costurile de intretinere si taxele sunt in favoarea tsi-ului, precum si eleganta, fiabilitatea si valoarea de revanzare ; eu zic sa te gandesti bine..
Www.youtube.com/watch?v=slBthrF-b2o

Greseala mea, mereu confund in scris zafira cu meriva;
Motoarele turbo supraalimentate demonstreaza pe zi ce trece ca dieselul numai renteaza..nu vreau sa fiu gica contra, insa daca ai ocazia sa cumperi o masina mai buna si mai placuta, nu vad de ce ai ezita..
Si ford torunier e o varianta de luat in calcul avand in vedere pretul foarte mic de achizitie, spatiul foarte bun, precum si dotarile multiple..


Ultima modificare facuta de bgd92 la Mie 07 Mai, 2014 9:33 pm
Skip ads

  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Mai jos ar fi o prezentare completa asa cum apare in contractul de vanzare-cumparare.
In ce priveste service-ul, pana acum toate reviziile au fost facute la timp la service autorizat Opel si in afara de consumabile s-a distributia si curelele la 114.000 km. Singurele probleme in afara reviziilor a fost ceva legat de incuietoarea unei portiere spate care in final a fost schimbata. Dupa 150 de mii de km la ce alte investitii majore as putea sa ma astep : ambreiaj, turbina .. ?

 ABS; ESP
 Servodirectie electrohidraulica;
 Aer conditionat automat;guri de ventilatie spate
 Airbag-uri frontale si laterale;
 Discuri fata-spate;
 Geamuri electrice fata- spate
 inchidere centralizata cu telecomanda pe cheie; cheie contact pliabila;
 bancheta spate rabatabila si culisanta;
 Volan imbracat in piele cu 3 insertii „CHARCOAL” reglabil inaltime si adancime;
 Oglinzi exterioare reglabile electric si incalzite, rabatabile manual, in culoarea caroseriei;
 Grila radiator cromata;
 Scaune fata COMFORT; scaun sofer reglabil pe inaltime;
 Pachet Light (plafoniera cu lampi citit fata,spate si rindul 3 de scaune);
 Bandouri laterale si manere portiere in culoarea caroseriei;
 Sine acoperis argintii; montanti centrali negri;
 Jante aliaj usor 16x6.5J, 7 spite; anvelope 205/55 R16
 Placute cromate praguri; suport ochelari;
 Computer bord, board info display, cruise control
 Oglinzi iluminate in parasolare;
 Radio CD30, comenzi audio pe volan;
 Proiectoare ceata; interior carcase faruri negre
 Insertii cromate exterioare geamuri;
 Tapiterie partial piele Alpha /Morrocana Charcoal
 Culoare metalizata:
 Pachet COSMO LOCAL (climatronic, pachet Sight & Light, geamuri fumurii spate, airbag-uri cortina, tetiere active fata, Pachet Flex organizer)
 Pachet VOLUME MOVER (oglinzi exterioare rabatabile electric, radio CD70 NAVI, senzori de parcare spate)
 Pachet WINTER (scaune fata incalzite, guri de ventilatie randul 2 si 3 de scaune, sistem de spalare a farurilor sub presiune)
 Scaun sofer si pasager reglabile in 6 moduri + suport lombar
 Sistem de incalzire rapid
 Cotiera centrala pliabila (scaun sofer)
 Pachet fumatori (bricheta si scrumiera)
 Priza 12V in portbagaj
 Conducte ventilatie pasageri spate – randul 3 de scaune
 Display color (doar cu CD70 NAVI,CDC40 OPERA)
 Twin Audio (sistem audio pasageri spate cu comenzi radio si casti)
 Portal telefon mobil cu bluetooth si control vocal
 Suport telefon mobil
 Open & Start – Keyless start
 Interactive Driving System IDS Plus ( + pachet sasiu sport )
 Faruri Xenon bidirectionale (cu sistem de spalare si proiectoare ceata)
 Alarmã
 Roata de rezerva din otel, full size
  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Skoda Octavia este clar un alt model care poate fi considerat fara doar si poate unul foarte potrivit pentru familie din cauza spatiului foarte generos. Singura chestie pe care eu nu o apreciez la acest model sunt materialele folosite la interior plus faptul ca nu este un model care sa ofere prea multe in materie de optiuni.

In rest eu personal cred ca Zafira si Octavia sunt clar 2 masini aflate la poli opusi si dificil de comparat de aceea cam dificil sa spui ca una e mai buna decat cealalta.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:nu iti poate spune nimeni ce probleme vei avea..dieselul mereu e o loterie, si masinile in general ; te poate lasa turbina, egr-ul, un injector, alternatorul, bucsaraia, sau poti merge fara sa bagi un leu in masina ( exceptand consumabile ) ; cel mai important cand achizitionezi o masina este starea ei ; pt asta trebuie sa o testezi la sange intr-un servis bun ca sa stii la ce sa te astepti ; degeaba iti iei un bmw care e praf, in ideea ca iti cumperi o masina fiabila, daca pica toate de pe el in detrimentul unui logan ; eu m-as uita totosi si la seat altea/toledo 1.9 tdi, care sunt niste masini f bune si placute condus, ford fusion sau c-max, dacia duster/dokker, golf plus, skoda octavia/yety;
Totusi, daca esti chiti pe meriva, fa-i un test de compresie, verifica turbina,abreiajul + volanta, cutia sa nu agate prea tare ( oricum opelul are cutia praf de cand se naste ), bucsaraia, planetarele, sasiu sau lonjeroane strambe, injectoarele


Ti-am mai raspuns inca o data ; turbina se verifica..oricum, o reconditionare e ~7-800 lei pt turbina ; ambreiajul la fel..dai o tura cu masina si vezi daca e tare, daca patineaza, daca tine prea sus, volanta daca bate...daca la masina nu s-a schimbat mai nimic in 150.000 km iti dai seama ca va veni si vremea sa investesti ceva in bucsaraie si alte alea..daca vrei sa nu ai probleme cumperi masina noua ;

Octavia are destule optionale ; si avand in vedere motorizarile tsi care sunt ieftine la intretinere, consuma putin si platesti taxe mici, inclina balanta in favoarea ei ; sa numai spunem de 1.6 TDi..care consuma mult mai putin decat in 1.7 de pe zafira fara sa faca rabat la performante ;

Alegerea e simpla ; iti place , o iei ; nu iti place, mai cauta ; daca stai cu gandul "vai oare ce o sa-mi pice la masina peste2 luni sau 1 an?"...mai bine numai cumperi masina ; nimeni de pe forum nu a vazut masina, nu o cunoaste, nu a condus-o si nu are de unde sa stie cand si ce va pica la ea...deci nu vei putea primi pareri pertinente ;
  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Nici nu ma asteptam la o lista exacta a problemelor pe care le voi avea ci la cele la care m-as putea astepta sa le am Smile. Totodata eram curios si de pareri ale celor care au o astfel de masina ca sa stiu daca si-ar mai cumpara si a doua oara un astfel de model.

Cu bgd92 m-am lamurit, e clar fan Skoda Octavia Smile
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Depinde de foarte muli factori ; fiecare masina este exploatata altfel, intretinuta altfel ; daca ii faci o verificare poti observa in mare ce piese sunt pe duca si ce probleme iti poate face pe viitor ; poti citi despre masina in aria dedicata pe forum ; de regula pe forum lumea vine sa isi exprime nemultumirea si cauta o rezolvare la probleme ; nu prea isi lauda masinile ; dar daca ai grija de ea si o cumperi fara probleme, nu ar trebui sa ai probleme majore ;
Fan octavia nu sunt ; inca nu am ajuns la pragul unei masini de familie..si plus ca e prea clasica pt gustul meu ; sunt fan seat leon 5F cupra / fr ; insa din motive rationale, as alege octavia ; de ce ai alege un diesel pt 20.000/an, cand poti lua o masina mare, cu portbagaj impresionant , cu un motor rafinat si economic si cu consumul unui diesel? Dar am crezut ca asta te intereseaza, o masina cat mai potrivita pt familie, cu costuri de intretinere si taxe cat mai mici ; scuze ca m-am bagat in discutia asta, acum imi dau seama ca a fost o greseala ; rog un moderator sa stearga posturile mele ; multumesc
  • gersymann

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Parerile tale au fost foarte pertinente si corecte deci din punctul meu de vedere de apreciat. Cum am spus, eu am ajuns in punctul in care am nevoie de o masina cat mai spatioasa in primul rand din cauza celor 2 copii pe care ii am. Pana acum 2 saptamani am fost posesor de Opel Corsa D, masina cu care nu am avut absolut nici o problema in decursul celor 5 ani de zile si de aici o oarecare fidelitate fata de marca Opel. Dupa care absolut intamplator am aflat ca o foarte buna cunostinta isi vinde masina, Opelul Zafira de care spuneam si cumva automat a aparut si interesul meu fata de acest model.

Fara doar si poate exista mult mai multe modele de luat in considerare in cazul unei "masini de familie" iar Skoda Octavia e una dintre ele, alaturi de un Ford Mondeo de exemplu sau un BMW seria 3 touring (cam astea ar mai fi modelele dupa care eu personal ma mai uit pe autovit din cand in cand). Cat despre Ford Focus break, mie personal nu imi plac ca si design in rest nu as avea ce sa le reprosez.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da, dupa cum ti-am spus..problemele pot aparea sau nu ; depinde in mare parte si de noroc; spre exemplu, am avut si eu o corsa D din 2007, 1.4 90cp twinport, cu 60.000 km, care a avut probleme cu chiuloasa, cu cutia si planetarele, plus alte nimicuri ( gen valva aia de ulei, termostat, macara geam sofer, etc ) ; dar nu o blamez..asta e...nu le zic la toti ca sunt masini proaste ( desi in opinia mea sunt foarte slabe si nu merita banii, comparativ cu seat ibiza sa spunem, care este din aceeasi clasa, care am detinut doua si am fost foarte multumit si care se comporta mult mai bine decat corsa la toate capitolele ) ; de aceea iti spun si tie, ca cel mai bine te documentezi pe forumurile de afara ; important este sa iti placa masina ce o cumperi si sa te simti bine in ea ; poti intra pe un magazin online de piese auto sa iti faci o idee despre piese ; in rest..ce sa zic, bafta !
  • kmcdany

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Eu am o Zafira B din 2006 1.9 DTH
Am luat mașinã de la un necunoscut la 130.000 km ...acum am cu ea 165000 și în afarã de ulei și alte consumabile nu am bãgat nimic în ea. Îmi place Cum se conduce , poziția la volan mai ales ca o am și automata. Sfatul meu e cumpãra zafira de la cunoștințã ta și uita de Octavia......
Pãrerea mea
Dacã vrei nai multe detalii în p.m
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR